Poradnik turysty to krótkie odpowiedzi na ważne pytania dot. wakacji w Szkocji. Jeżeli nie znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytanie, zadaj je poniżej w komentarzu!

Najlepszy jest okres od maja do końca sierpnia, kiedy dni są długie oraz temperatury wyższe. Można wtedy spacerować po szkockich miastach, a także objechać Highlandy samochodem. W pozostałych miesiącach też można oczywiście odwiedzić Szkocję, ale należy się liczyć z częstymi opadami deszczu, silniejszymi wiatrami oraz niskimi temperaturami. W tym okresie lepiej się nastawić na zwiedzanie miast niż otwartych terenów. Zobacz więcej informacji w artykule pogoda w Szkocji.

Niestety podstawa języka angielskiego jest wymagana. Szkoci bardzo rzadko mówią w innym języku niż ich ojczysty. W dodatku używany przez nich szkocki angielski brzmi nieco inaczej niż ten używany np. w Londynie. Jednak w Szkocji mieszka wielu Polaków i często można trafić na polską obsługę w sklepach i restauracjach.

Do najtańszych sklepów należą Lidl i Aldi. Warto pamiętać, że w każdym sklepie trzeba zapłacić 5 pensów za siatkę. Najlepiej wziąć własną torbę na zakupy.

Tak, Szkocja jest bardzo bezpiecznym miejscem. Możesz śmiało przyjechać na wakacje do Szkocji.

Pomiędzy głównymi miastami kursują pociągi i autobusy. Rozkłady na konkretne trasy możesz sprawdzić na stronie: travelinescotland.com. Jeżeli chcesz zwiedzić szkocką prowincję, a zwłaszcza Highlandy to będzie potrzebny samochód. Więcej o wypożyczalniach samochodów znajdziesz w artykule: Wypożyczalnie samochodów w Edynburgu.

Nie, Szkocja to część Zjednoczonego Królestwa z bardzo dużą autonomią dlatego prawo obowiązujące w Szkocji może się trochę różnić od tego w Anglii.

W większości miejsc zapłacisz bez problemu kartą. W gotówkę warto wyposażyć się ruszając na północ zwiedzać dzikie tereny Szkocji, chociaż i tam nie powinno być problemu z płaceniem kartą. Bankomaty są ogólnodostępne.

Obecnie można przyjechać na dowód osobisty. Niestety Szkocja nie jest w strefie Schengen, więc trzeba przygotować się na kontrolę paszportową (lub okazać dowód osobisty) zarówno w Polsce jak i w Szkocji.

Alkohol kupisz w każdym supermarkecie i sklepie osiedlowym oraz na stacjach benzynowych. Trzeba jednak pamiętać, że alkohol można kupić tylko w godzinach od 10 do 22. Dotyczy to wszystkich punktów sprzedaży, bez wyjątku.

W miastach i na głównych trasach nie ma z tym problemu, ale trzeba być przygotowanym, że na prowincji zasięg będzie słabszy. Zwłaszcza w Highlandach i na wyspach. 

Spis szlaków pieszych po górach znajdziesz tutaj: walkhighlands.co.uk.