Ubezpieczenie turystyczne do Szkocji to produkt niestety często zapominany przez osoby planujące zwiedzanie Wielkiej Brytanii. Przydatny może być szczególnie w obliczu planowanego Brexitu.

Ubezpieczenie do Szkocji to niewielki wydatek, a może skutecznie ochronić zdrowie i portfel turysty. Polacy jednak niechętnie kupują ubezpieczenia turystyczne, szczególnie podczas podróży po krajach Unii Europejskiej. Tymczasem karta EKUZ to nie zawsze wystarczająca ochrona. Planowany Brexit również może wiele zmienić w zakresie kosztów pomocy medycznej turystów spoza UK.

ubezpieczenie do szkocji

Szukając informacji o ubezpieczeniach korzystaliśmy m.in. z serwisu Fuko, który jest partnerem artykułu. Na jego stronach znajdziesz np. informacje o ubezpieczeniach za granicę, a także dotyczące konkretnych regionów, np.: ubezpieczenie do Irlandii. Jeśli jednak interesuje cię ubezpieczenie do Szkocji to przydatne informacje znajdziesz poniżej.

Ubezpieczenie do Szkocji dla świadomych turystów

Do czasu obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, turyści odwiedzający deszczową wyspę mogą korzystać z pomocy medycznej posiadając kartę EKUZ. Taką kartę można wyrobić bezpłatnie w Polsce. Dzięki temu zostanie udzielona podstawowa pomoc medyczna, związana z nagłym wypadkiem lub potrzebą. Może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie wyłożyć pieniądze za leczenie, a potem starać się o ich zwrot w Polsce. EKUZ nie pokrywa jednak kosztów transportu do Polski; może być też problem z leczeniem dentystycznym.

Dlatego warto pamiętać o tym, by kupić prywatne ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Szkocji. Mając taką polisę wystarczy w nagłym wypadku zadzwonić do ubezpieczyciela i poprosić o pomoc. Polisa, zależnie od wybranej opcji, pokrywa zwykle wszystkie koszty udzielonej pomocy (do ustalonych limitów). W pakiecie jest też najczęściej ubezpieczenie OC oraz NNW. To pierwsze przydaje się, jeśli nieumyślnie wyrządzimy komuś szkodę, a drugie będzie naszym finansowym zadośćuczynieniem za nieszczęśliwy wypadek. Polisa może także chronić bagaż podróżny oraz zapewnić ochronę osobom uprawiającym sporty.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Szkocji?

Ubezpieczenie turystyczne do Szkocji to nieduży wydatek, aczkolwiek cena jest zależna od kilku czynników. Na jej wysokość ma wpływ m.in. rodzaj aktywności, długość pobytu i wiek ubezpieczonego. Pomocna przy wyborze ubezpieczenia będzie na pewno porównywarka ubezpieczeń. Korzystając z takich serwisów znaleźliśmy ubezpieczenie do Szkocji w cenie od 2,82 PLN do 25,50 PLN za dzień dla osoby urodzonej w roku 1984. Do wyboru mieliśmy aż 28 ofert 11 ubezpieczycieli. Całkiem sporo!

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na konkretne ubezpieczenie turystyczne? Tu znowu mamy kilka czynników do wyboru. Przede wszystkim wysoka powinna być suma kosztów leczenia. Jest to limit, do którego pokryte będą wydatki twojego leczenia. Jeżeli planujesz uprawiać sporty lub wędrować po bezdrożach Szkocji, warto także pamiętać, by polisa pokrywała koszty ratownictwa i NNW. Opcjonalnie można dodać np. ubezpieczenie bagażu podróżnego. Pamiętaj, by zawsze dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić wykluczenia oraz tzw. mały druk.

Polecamy: przewodnik po Edynburgu