Szkocja to dawne królestwo, które obecnie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Słynie z whisky, kapryśnej pogody, wspaniałych krajobrazów i olbrzymiej ilości zamków. Warto zobaczyć atrakcje Szkocji i doświadczyć typowej dla mieszkańców szkockiej gościnności.

Przewodnik po Szkocji to strona, na której znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji o Szkocji. Wystarczy zajrzeć do menu u góry i wybrać dowolne sekcje. Poniżej przygotowaliśmy podstawowe informacje o Szkocji.

Gdzie leży Szkocja?

Szkocja leży na wyspie o nazwie Wielka Brytania i zajmuje jej północną część. Należą do niej także archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Południowym sąsiadem Szkocji jest Anglia. Szkocja nie jest niezależnym państwem lub królestwem (chociaż kiedyś takim była). Należy do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a głową tej struktury jest królowa Elżbieta II zasiadająca na tronie w Londynie.

Stolicą Szkocji jest Edynburg, którego księciem jest Filip, mąż Elżbiety II. W Edynburgu znajduje się Parlament Szkocki dający Szkocji pewną niezależność. Dzięki temu prawo w Szkocji nie jest identyczne, jak w Anglii. Płaci się tu funtami (ale szkockimi, które trzeba wymienić przed opuszczeniem UK, bo będą bezwartościowe!), jeździ lewą stroną i mówi po szkocku (który to język można na potrzeby tego przewodnika uznać za odmianę angielskiego). Oczywiście da się porozumieć ze Szkotami po angielsku, ale czasami zrozumienie odpowiedzi nastręcza pewnych trudności.

W Szkocji żyje ok. 5,4 mln osób, w tym nawet 100 tys. polskich emigrantów. Największe miasto Szkocji to Glasgow.

Pogoda w Szkocji

Pogoda w Szkocji to temat licznych żartów z mieszkańców północnej części wyspy, a także smutków turystów odwiedzających ten piękny region. Mówi się, że w Szkocji wszystkie pory roku mogą wystąpić w ciągu jednej godziny. Pogoda w Szkocji jest rzeczywiście bardzo zróżnicowana i potrafi się szybko zmieniać. W krótkim czasie można tu korzystać z uroków słońca, by po chwili dać się zmoczyć solidnej ulewie.

Bardziej szczegółowo o pogodzie w Szkocji przeczytasz w naszym artykule: pogoda w Szkocji.

Atrakcje Szkocji

Szkocja przyciąga turystów licznymi atrakcjami, których poznanie nie będzie możliwe podczas krótkiej wizyty. Warta zwiedzenia jest przede wszystkim stolica Szkocji – Edynburg. Znajdziesz tu stare kamienne domy, wspaniały zamek na skale w centrum miasta, wygasły wulkan, rezydencję królowej i wiele możliwości spędzenia wolnego czasu. Nie inaczej jest w Glasgow, Stirling czy np. St Andrews. Każde z tych miejsc skrywa ciekawe historie związane z królami, walkami o władzę i niepodległość.

Atrakcje Szkocji to również wyjątkowe krajobrazy utworzone przez naturę. Szkocja jest idealnym miejscem dla wszystkich miłośników bliskiego kontaktu z przyrodą. Trzeba się oczywiście przygotować na zmienną pogodę, ale w zamian otrzymujemy możliwość obcowania z naturą niemalże sam na sam. Aby tego doświadczyć należy wybrać się w region zwany Highland. To na tym obszarze leży słynne jezioro Loch Ness czy wyspa Skye.

Na pytanie: co warto zobaczyć w Szkocji? nie da się odpowiedzieć krótkim artykułem. Atrakcje i ciekawe miejsca opisujemy regularnie na tym blogu.

Szkocka kuchnia – co jeść w Szkocji?

Szkocja słynie bardziej ze swojej whisky i mężczyzn w kiltach grających na dudach, niż z wybornej kuchni. Znajdziesz tu jednak kilka tradycyjnych dań, które warto znać. Jednym z nich jest pierwszy posiłek dnia przypominający angielskie śniadanie, które tu nazywa się oczywiście szkockim. Popularnym dodatkiem do fasolki, bekonu i jajek jest w Szkocji black pudding. To kiełbasa przypominająca nieco polską kaszankę, oczywiście z dodatkiem krwi.

Największym chyba specjałem szkockiej kuchni jest Haggis. Są to owcze podroby z dodatkiem owsa, tłuszczu, cebuli i przypraw. Wszystko to zaszywa się w owczym żołądku i dusi. Jeżeli tego typu sycące jedzenie nie przypadnie tobie do gustu, bez obaw! W Szkocji serwują także dania międzynarodowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Polacy w Szkocji

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej Wielka Brytania stała się celem emigracji wielu Polaków. Mnóstwo z nich wybrało Szkocję na swój nowy dom. Szacuje się, że aktualne w Szkocji żyje ok. 100 tys. Polaków. Ich największe skupiska znajdują się w Edynburgu i Glasgow, ale nie brakuje Polaków także w północnych obszarach regionu.

W związku z tak wieloma Polakami w regionie, w Szkocji łatwo jest usłyszeć nasz język. Polacy pracują tu w wielu branżach. Są kasjerami w sklepach, pracują w biurach, w administracji, a także prowadzą własne firmy. Popularne są polskie sklepy oraz polskie działy w sklepach wielkopowierzchniowych.

Zwiedzanie Szkocji

Zwiedzanie Szkocji należy podzielić na zwiedzanie miast i regionów poza miastami. Te pierwsze można zobaczyć podczas pieszych spacerów lub wykorzystując komunikację miejską. Atrakcje leżące poza miastami to przede wszystkim wspaniałe krajobrazy oraz stare zamki. Dojazd do nich jest możliwy głównie samochodem.