Edynburg – stolica Szkocji to wspaniałe miasto zbudowane na skałach tuż obok wygasłego wulkanu. Co roku w sierpniu jest kulturalną stolicą świata, a na co dzień kamiennym grodem o wyjątkowej urodzie i wielu atrakcjach.

Edynburg (Edinburgh) to stolica Szkocji. Miasto jest wyjątkowo ładnie położone – na skałach, nad zatoką, tuż obok wygasłego wulkanu. To i wspaniała architektura sprawiają, że Edynburg jest wyjątkowo dobrym plenerem fotograficznym. Trzeba jednak mieć szczęście i trafić na słoneczną pogodę, o co w deszczowej i pochmurnej Szkocji nie jest łatwo.

Edynburg w 1 dzień lub weekend – przewodnik po mieście !

W Edynburgu mieszka niecałe pół miliona osób. Jest tu siedziba Parlamentu Szkocji, a za sprawą organizowanych festiwali, każdego roku w sierpniu miasto zamienia się w światową stolicę kultury. Cały zespół urbanistyczny Edynburga został wpisany w 1995 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Edynburg nie tylko stolicą Szkocji

Początki Edynburga sięgają epoki brązu i żelaza, a miasto rozwinęło się wokół grodu zbudowanego na stromej skale. Dostęp do niej był możliwy tylko od wschodu, a pozostałe strony były zabezpieczone przez naturalne ukształtowanie terenu. Dzisiaj na wzgórzu stoi jedna z atrakcji miasta – Zamek w Edynburgu. Milę dalej – właśnie na wschód, znajduje się królewska rezydencja Holyrood powstała na ruinach dawnego opactwa o tej samej nazwie. Odcinek pomiędzy obiektami nazywany jest Królewską Milą, którą chętnie spacerują turyści.

O pochodzenie nazwy miasta toczone są naukowe spory. Istnieją co najmniej dwie teorie. Według pierwszej miasto nazwano od tajemniczego Eidyna, a według drugiej od Edwina, władcy Nortumbrii. Obie jednak dotyczą grodu warownego zbudowanego na skale.

Dzisiejszy Edynburg to nie tylko stolica Szkocji coraz głośniej mówiącej o odłączeniu się od Wielkiej Brytanii. To również nowoczesne miasto uniwersyteckie, kulturalna mekka za sprawą organizowanych festiwali o międzynarodowej renomie, a także zadbane miasto chętnie odwiedzane przez turystów. Nic w tym dziwnego, bo znajdują tu oni liczne atrakcje, dobre jedzenie i piękne krajobrazy.

Strefa turystyczna to przede wszystkim Stare Miasto w Edynburgu z zamkiem, Królewska Mila i tereny do niej przyległe oraz park wokół Pałacu Holyrood i wzgórze Arthur’s Seat będące niegdyś wulkanem. Turyści chętnie odwiedzają także gregoriańskie Nowe Miasto w Edynburgu zlokalizowane na północ od wzgórza zamkowego. Jego centrum znajduje się pomiędzy Queen Street i Princess Street, a między nimi biegnie George Street wypełniona butikami drogich marek. W tym rejonie można zrobić udane zakupy w Edynburgu, nie tylko z górnej półki.

Atrakcje Edynburga

Wiele atrakcji Edynburga znajdziesz na Starym Mieście. Niektóre będą jednak wymagały dojazdu, np. komunikacją publiczną. Miasto ma wiele do zaoferowania, a do tych najważniejszych atrakcji zaliczyć można na pewno:

To tylko wybrane atrakcje Edynburga. Wszystkie najważniejsze miejsca i atrakcje możesz zobaczyć na mapie Edynburga.

Zwiedzanie Edynburga

Ze względu na warunki atmosferyczne, Edynburg najlepiej zwiedzać latem. Miłośnicy kultury powinni tu przyjechać w sierpniu na jeden z wielu festiwali (zobacz kalendarz wydarzeń). Trzeba jednak pamiętać, że ceny w hotelach i restauracjach są wówczas zwykle wyższe niż w innych miesiącach (zobacz polecane hotele w Edynburgu). Dobrą porą na krótką wizytę wydaje się być także okres od maja do lipca. W pozostałych miesiącach miasto będzie atrakcyjne dla osób, którym nie przeszkadza większa ilość opadów i czasami przenikliwy chłód.

Edynburg w 1 dzień lub weekend – przewodnik po mieście !