Tobermory to pełne koloru i życia miasteczko na wyspie Mull. Jego malowniczy port skrywa tajemniczą legendę oraz jest przez wielu uznawany za najładniejszy w Szkocji.

Leżące w północnej części Isle of Mull Tobermory powstało w 1788 roku jako mały port rybacki. Przez kolejnych dwieście lat miasto rozrosło się do 1000 stałych mieszkańców i stało się zarówno stolicą, jak i największym miastem na wyspie. Ciekawostką jest to, że do roku 1973 było jedynym miasteczkiem na wyspie Mull.

Tobermory, to po galicku Tobar Mhoire, co z kolei można przetłumaczyć jako Well of Mary (pol. Studnia Marii). Nazwa prawdopodobnie pochodzi od kultu Matki Boskiej, który był mocno rozwinięty na wyspie w czasach antycznych.

Kolorowe domy na nabrzeżu portu w Tobermory są obecnie najbardziej rozpoznawalnym elementem miasteczka. To właśnie dzięki ich urokowi oraz malowniczemu położeniu jest ono bardzo często nazywana najładniejszym portem w Szkocji. Młodsi czytelnicy, bądź ich rodzice mogą to nabrzeże kojarzyć z programu dla przedszkolaków Balamory, którego producentem jest BBC. Serial powstawał na wyspie w latach 2002-2005.

Malowniczy port w Tobermory

W XVI wieku zatoka, przy której leży Tobermory była prawdopodobnie świadkiem zatonięcia jednego z największych skarbów hiszpańskiej armady. Według legendy jeden z hiszpańskich galeonów po przegranej bitwie z anglikami w 1588 roku zawinął do zatoki, aby nabrać zaopatrzenia. Podobno podczas negocjacji z lokalnymi mieszkańcami na statku wybuchł pożar, który doprowadził do jego zatonięcia, a wraz z nim milion złotych monet. Obecna ich wartość mogłaby być liczona w bilionach funtów. Przez kolejne wieki wielu śmiałków próbowało odszukać legendarny skarb, ale nikomu do teraz się to nie udało.

Serce obecnego Tobermory to nabrzeże portowe, przy którym jest zlokalizowanych wiele hoteli oraz restauracji i pubów serwujących lokalne przysmaki. Znajdziecie tutaj również kilka sklepów z pamiątkami, które sprzedają również lokalne wyroby, min. lokalną czekoladę. W południowej części portu można odnaleźć jedyną destylarnię whisky na wyspie Mull, Tobermory Distillery oraz lokalne oceanarium Mull Aquarium. Pierwsze z nich jest świetnym miejscem na chwilę relaksu dla dorosłych, drugie za to sprawi zapewne wiele radości najmłodszym, jako że akwarium jest bardzo interaktywne.

Warto również zajrzeć do małego, ale bardzo ciekawego darmowego muzeum Mull Museum, które znajduje się w porcie. W jego wnętrzu można zgłębić historię wyspy oraz miasteczka. Wystawa jest opisana w języku polskim!

Atrakcje w okolicy Tobermory

Natomiast na fanów golfa czeka spektakularnie położone pole golfowe na wzgórzach ponad miastem. Podobno w pogodne dni bardzo ciężko jest się skupić na grze, ponieważ panorama na cieśninę Sound of Mull i półwysep Ardnamurchan jest tak zapierająca, że aż odechciewa się gry w golfa. Przy dobrej widoczność można dojrzeć nawet wybrzeże wyspy Skye.

Z portu jest możliwe wyruszenie na całodniową wycieczkę na wyspy Staffa i Iona, podczas której da się odkryć sekrety życia oceanicznego zachodniego wybrzeżu Szkocji. Przy odrobinie szczęścia można spotkać delfiny, foki, maskonury, a nawet rekiny i wieloryby. Podczas naszej wyprawy korzystaliśmy z przewoźnika staffatours.com i uważamy, że firma ta jest godna polecenia.

Tobermory jest również świetnym miejscem na uzupełnienie zapasów, jeżeli zwiedzasz wyspę Mull kamperem lub śpisz w namiocie. W porcie znajduje się dobrze wyposażony mały supermarket. Jeżeli szukasz wskazówek o spaniu pod namiotem to zapraszamy do naszego artykułu Spanie pod namiotem w Szkocji.

Na zwiedzanie Tobermory i jego sekretów warto przeznaczyć przynajmniej 2 godziny. Miasteczko dzięki swojej bogatej bazie turystycznej może być również świetnym miejscem wypadowym do zwiedzania pozostałych części wyspy. Z Tobermory wypływa również prom do Kilchoan na półwyspie Ardnamurchan, który jest już częścią stałego lądu Szkocji.