Staffa to wulkaniczna wyspa, która swoim nietuzinkowym wyglądem oraz wyjątkowymi mieszkańcami każdego roku przyciąga tysiące turystów, w tym artystów i koronowane głowy.

Staffa to mała bezludna wyspa na zachodnim wybrzeżu Szkocji, którą musicie koniecznie odwiedzić podczas wycieczki na wyspę Mull. Powstała 60 milionów lat temu w wyniku erupcji wulkanów, a charakterystycznym elementem jej wybrzeża są sześciokątne bazaltowe kolumny.

Nazwa wyspy Staffa została nadana przez Wikingów, a tłumaczyć ją możemy jako Wyspa Kolumn. Muszę przyznać, że jest to nazwa bardzo trafna, ponieważ gdy płynie się na wyspę, ma się wrażenie jakby unosiła się ona ponad wodą na setkach kolumn.

Wyspa Staffa – raj dla miłośników natury!

Na południowym wybrzeżu wśród bazaltowych kolumn znajdziecie oszałamiającą jaskinię, Fingal’s Cave. Wlewająca się do niej woda z oceanu Atlantyckiego oraz rozbijające się w jej wnętrzu fale tworzą istną symfonię. Nic więc dziwnego, że po wizycie w jej wnętrzach Felix Mendelssohn stworzył jedno ze swoich największych dzieł, uwerturę koncertową Hebrydy. Staffa swoim pięknem i magią do dzisiaj przyciąga wielu pisarzy i artystów.

Staffa od wieków jest odwiedzana przez turystów, a do tych najważniejszych możemy na pewno zaliczyć królową Wiktorię, która zaszczyciła wyspę swoją obecnością podczas wakacji w Szkocji w Balmoral Castle. Ciekawostką jest to, że wyspa do 1986 roku była własnością prywatną amerykanina John Elliot Jr. of New York, który w celu uhonorowania sześćdziesiątych urodzin swojej żony Elly przekazał Staffę w ręce National Trust of Scotland – szkockiej organizacji zajmującej się ochroną zabytków naturalnych i historycznych.

Staffa poza pięknym wybrzeżem przyciąga również podróżników urokliwymi maskonurami (ang. puffins). Są to niewielkie ptaki, które bardzo upodobały sobie północne wybrzeże wyspy. Można je z łatwością podziwiać i fotografować, gdyż są bardzo ufne, należy tylko wykazać się cierpliwością. Podczas rejsu na wyspę przy odrobinie szczęścia będziecie mogli również spotkać foki, wieloryby, rekiny a nawet delfiny! Nam udało się zobaczyć te ostatnie.

Kiedy zwiedzać wyspę Staffa?

Wyspę Staffa można zwiedzać przez cały rok, ale najlepszym okresem są miesiące od maja do końca września. Dni są wtedy długie i pogoda dużo bardziej sprzyjająca niż zimą. Będziecie mieli wtedy również większą szansę zobaczenia maskonurów.

Jak dostać się na wyspę Staffa?

Najłatwiej i najszybciej dostaniecie się tam z Fionnphort na wyspie Mull. Z tego miejsca można ciekawie połączyć zwiedzanie Staffa oraz sąsiedniej wyspy Iona, która jest kolebką chrześcijaństwa w Szkocji. Podczas naszej wycieczki wzięliśmy pierwszy poranny prom na Staffa, który zostawił nas tam na około godzinę i jest to wystarczająco aby odkryć jej największe atrakcje. W drodze powrotnej wysiedliśmy na Ionie, aby odkryć tamtejsze opactwo Iona. Jest również możliwość wzięcia całodziennego rejsu z Oban lub Tobermory. Podczas naszej wycieczki korzystaliśmy z usług przewoźnika staffatours.com i uważamy, że jest to firma godna polecenia.

Wybierając się na wyspę Staffa musicie być przygotowani na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Ubranie się na tzw. cebulę jest tutaj jak najbardziej wskazane.