Serial the Crown (Netflix) był kręcony m.in. w Szkocji. Nasz artykuł pomoże wam zaplanować podróż do miejsc związanych z Rodziną Królewską oraz znaleźć miejsca z serialu!

Jeżeli jesteście fanami Rodziny Królewskiej oraz serialu The Crown to bardzo dobrze trafiliście. W poniższym artykule znajdziecie wiele przydatnych informacji o tym, jak zaplanować wyprawę do miejsc w Szkocji, w których powstawała produkcja Netflixa. Dodatkowo stworzyłem dla was dwie mapy, który na pewno ułatwią zaplanowanie podróży.

Zobacz również: Szkocja śladami serialu Outlander

Na początek jednak krótkie wprowadzenia, dla tych którzy nie znają serialu The Crown.

The Crown, Netflix

Serial The Crown opowiada historię Królowej Elżbiety II i perypetie jej rodziny. Premiera pierwszego sezonu odbyła się w 2016 roku i od pierwszego odcinka było wiadomo, że produkcja stanie się wielkim hitem Netflixa.

Na przestrzeni kolejnych latach powstało 6 sezonów, w których możemy oglądać wydarzenia z życia Królowej Elżbiety II od 1947 do 2005 roku. The Crown było wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych. Jednakże największym sukcesem były Złote Globy za najlepszy serial dramatyczny oraz dla najlepszej aktorki serialu dramatycznego, Claire Foy. Wcieliła się ona w rolę Królowej w pierwszym i drugim sezonie.

Szkocja śladami serialu the Crown

Jak zapewne większość z was wie, Królowa Elżbieta II była wielką miłośniczką Szkocji, a zwłaszcza jej dziewiczych terenów w Highlandach. Ekipa Netflixa zawitała do Szkocji w każdym sezonie pokazując tutejsze zamki, piękne krajobrazy oraz jeden wyjątkowy statek.

Zamek Balmoral

Zamek Balmoral został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku na zlecenie Królowej Wiktorii i Księcia Alberta. Od jego ukończenia stał się on ulubioną rezydencją władców brytyjskich w Szkocji. Nie inaczej było za panowanie Elżbiety II, która odwiedzała rezydencję każdego roku przynajmniej raz.

Więcej informacji o zamku znajdziecie w artykule Zamek Balmoral.

Niektórych z was zaskoczę zapewne informacją, że ekipa filmowa nie została wpuszczona do Balmoral. W tej sytuacji producenci musieli znaleźć inny i do tego bardzo podobny zamek. Wybór padł na posiadłość Adverikie nad jeziorem Loch Laggan. Pochodzi ona z podobnego okresu, co Balmoral, a do tego została wybudowana z szarego granitu i w szkockim stylu baronialnym.

Rezydencja Adverikie udawała zamek Balmoral. Foto: M. Błażejczak

Rezydencja Adverikie udawała zamek Balmoral. Foto: M. Błażejczak

Rodzina Królewska nie wpuściła Netflixa do wszystkich swoich rezydencji w Wielkiej Brytani. Podobno głównym powodem była ochrona ich prywatności i zapewne tajemnic.

Mam dla was niestety kolejną niezbyt pozytywną wiadomość. Rezydencja Adverikie jest prywatna i nie jest udostępniona do zwiedzania. Jednakże można na jej terenie wynająć domki letniskowe. Rezerwując jeden z nich stajecie się gośćmi posiadłości i podobno wtedy można podejść w okolice głównego domu. Więcej informacji na stronie ardverikie.com.

Jest jeszcze druga możliwość zwiedzania posiadłości i jest ona zapewne dużo tańsza. Adverikie Estate każdego roku bierze udział w Scotland’s Garden Scheme i przez jeden dzień udostępnia swoje ogrody społeczeństwu. Datę tego wydarzenia znajdziecie na stronie scotlandsgardens.org.

Prawdziwy zamek Balmoral jest udostępniony dla turystów w wybranych terminach na przestrzeni całego roku.

Królewski Jacht Britannia

Królewski Jacht Britannia został wybudowany w Szkocji w 1954 roku. Przez 43 lata służył Rodzinie Królewskiej jako „dom na wodzie”, a Królowa opłynęła nim niemalże cały świat. Elżbieta II uwielbiał Britannię i podróżowanie na jej pokładzie. Związek Królowej ze statkiem został w rewelacyjny sposób przedstawiony w serialu, a według plotek Elżbieta II nigdy nie pogodziła się z wycofaniem go ze służby.

HMY Britannia, foto T. Bobrowski

HMY Britannia, foto T. Bobrowski

Od 1998 roku Britannia jest zakotwiczona w edynburskim porcie i jest udostępniona do zwiedzania. Więcej informacji o jachcie znajdziecie w artykule HMY Britannia.

Warto wspomnieć, że kadry z serialowej Britannii nie powstały na prawdziwej jednostce.

Zamek Mey

Po tragicznej śmierci Króla Jerzego VI jego żona, Królowa Matka zakupiła ruiny zamku Mey na dalekiej północy Szkocji. W serialu wydarzenia te zostały przedstawione w pierwszym sezonie. Sceny do serialu powstały w ruinach zamku Slains w Aberdeenshire. Oficjalnie nie są one udostępnione do zwiedzania, ale jest do nich dostęp.

Natomiast odbudowany Zamek Mey znajduje się 8 mil od Dunnet Head, najbardziej wysuniętego na północ cypla wyspy Wielka Brytania. Królowa Matka spędzała w nim każdego roku trzy tygodnie sierpnia. Ostatnia jej wizyta miała miejsce w 2001 roku, w wieku 101 lat.

Posiadłość jest udostępniona do zwiedzania niemalże przez cały rok, a dokładne godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie castleofmey.org.uk.

Braemar Games

W czwartym sezonie możemy podziwiać tradycyjny szkocki festiwal Highland Games, Braemar Gathering. Jest to coroczne wydarzenie sportowo – kulturalne odbywające się każdego roku w miejscowości Braemar (9 mil od Balmoral). Jego gośćmi honorowymi od ponad 200 lat są przedstawiciele Rodziny Królewskiej. Królowa Elżbieta II zasiadała w loży honorowej niemalże każdego roku podczas swojego panowania. Król Karol III będzie zapewne kontynuował tę tradycję i jest to świetna okazja, aby zobaczyć monarchę na żywo. Festiwal odbywa się każdego roku w sierpniu. Więcej informacji znajdziecie na stronie braemargathering.org.

Serialowe sceny Braemer Gathering powstały w posiadłości Rothiemurchus Estate, niedaleko Aviemore, w sercu Parku Narodowego Cairngorms.

St. Andrews

W szóstym sezonie ekipa filmowa zawitała do St. Andrews, małego miasteczka na wschodnim wybrzeżu Szkocji, które odegrało ważną rolę w historii Szkocji oraz Rodzinny Królewskiej.

St. Andrews w średniowieczu było jednym z najważniejszych ośrodków religijnych i edukacyjnych w Szkocji. W 1413 roku został tu założony pierwszy uniwersytet w Szkocji, University of St. Andrews. Przez wieki kształcił on wybitnych Szkotów oraz studentów z najdalszych zakątków świata, a w XXI wieku jego studentem był przyszły Król Wielkiej Brytanii, Książe William.

Książe rozpoczął edukację na uniewerystecie 23 września 2001 na kierunku Historia Sztuki. Na tym samym kursie studiowała Kate Middleton. Para poznała się na pierwszym roku, a początkowa przyjaźń przerodziła się w miłość i małżeństwo.

St. Andrews w serialu możemy podziwiać w 6 sezonie, odcinku 7 i 9. Najwięcej scen powstało w miasteczku akademickim, St. Salvator’s College. Wyżej znajdziecie mapę St. Andrews ze wszystkim lokalizacjami.

Przy St. Salvator’s Chapel powstała scena kiedy William przesiaduje z przyjaciółmi pod arkadami oraz najprawdopodobniej zwraca po raz pierwszy uwagę na „piękną Kate”. Na dziedzińcu powstało również kilka scen ukazujących bohaterów spacerujących po uniwersytecie.

Tuż obok znajduje się Lower College. To na jego tyłach w ramach Raisin Monday (Poniedziałek Rodzynków) odbywa się foam fight (bitwa w pianie). Jest ona przeznaczona dla studentów pierwszego roku, którzy w zabawnych strojach maszerują przez miasteczko ciesząc się ostatnimi chwilami wakacji przed rozpoczęciem nauki. W The Crown tylko Kate wzięła udział w foam fight. William w tym czasie wyjechał z przyjaciółmi do Balmoral celebrować swoje urodziny.

Na dziedzińcu obok znajdziecie St. Salvator’s Hall. Jest to neogotycki akademik, którego mieszkańcami na pierwszym roku byli William i Kate. W serialu został on również pokazany jako ich pierwszy dom z czasów studiów.

St. Salvator’s College, foto: M. Błażejczak

St. Salvator’s College, foto: M. Błażejczak

Za murami, w zaułku Butts Wynd powstała scena podczas, której William przeprasza Kate za swoje głupie zachowanie w bibliotece. Poznaje on również ówczesnego chłopaka Kate, Ruperta. Scena ta została wymyślona przez Netflix, jednakże Rupert jest postacią autentyczną.

Kilka kroków dalej znajduje się Główna Biblioteka Uniwersytetu, która posłużyła jako scenografia do zdjęć odbywających się w bibliotece.

Scena wyjścia z kina powstała w miejscowym kinie NPH przy 117 North Street. William uciekając z przyjaciółmi od fotoreporterów pojawia się przy kawiarni Northpoint Cafe, 24 North Street. W serialu możemy zobaczyć Kate pracującą tam jako kelnerka. Księżna podczas swojej edukacji pracowała w restauracji, jednakże nigdy oficjalnie nie zostało potwierdzone w której. Northpoint Cafe uzyskało natomiast nieoficjalny status miejsca pierwszej randki Królewskiej Pary. Zawdzięcza to temu, że William i Kate często przesiadywali w niej podczas przerw między zajęciami.

Z kawiarni warto jest pójść do zamku St. Andrews, a następnie wzdłuż wybrzeża do portu. W serialu zarówno nadmorska promenada, jak i przystań zostały pokazane jako miejsce gdzie para uprawia bieganie.

Northpoint Cafe, foto: M. Błażejczak

Northpoint Cafe, foto: M. Błażejczak

Hope Street, to uliczka na której para zamieszkała na drugim roku studiów. W rzeczywistości ich dawne mieszkanie znajduje się pod numerem 13A, a w The Crown jest ono pod numerem 9. Kamienice pochodzą z czasów wiktoriańskich, a dwupokojowe mieszkanie pod numerem 9 zostało sprzedane w 2020 roku za £605,000

Na południowym końcu Hope Street znajdziecie pub Molly Malones. Powstała w nim scena, gdzie William przesiaduje w pubie z przyjaciółmi.

Natomiast na Market Street znajdziecie Tesco Express. Jest to jedyny supermarket w centrum St. Andrews i książe zapewne robił w nim codzienne zakupy. W serialu znajdziemy Williama na zakupach w alejce z alkoholami :).

Jak przygotować się do zwiedzania?

Wyprawę do Szkocji śladami serialu the Crown najlepiej jest zaplanować na wiosnę lub we wrześniu. Unikniecie wtedy tłumów podczas letniego sezonu oraz jest możliwość znalezienia noclegów w niższych cenach. Możecie je zarezerwować na naszej stronie w zakładce noclegi.

Do St. Andrews z łatwością dotrzecie komunikacją publiczną zarówno z Edynburga jak i z Glasgow. Jednakże jeżeli będziecie chcieli odwiedzić inne lokalizacje lub zamek Balmoral to polecam wam wynajęcie samochodu. Ułatwi on poruszanie się po kraju oraz skróci czas podróży pomiędzy kolejnymi punktami. Auto również możecie wypożyczyć na naszej stronie w zakładce wypożycz auto.

Uniwersytet w St. Andrews. Foto: M. Błażejczak

Uniwersytet w St. Andrews. Foto: M. Błażejczak

Rezerwując hotele i samochód przez naszą stronę pomagacie w jej rozwoju, bo dzięki temu dostaniemy drobną prowizję od Booking.com i RentalCars, a cena dla was pozostanie bez zmian.

Jeżeli jednak ciągle nie jesteście przekonani do samodzielnego podróżowania samochodem po Szkocji, to możecie wybrać się na wycieczkę ze Szkocki.pl. Skontaktujcie się z nami w tej sprawie, a na pewno coś zaproponujemy.

Może macie jakieś pytania w sprawie zwiedzania Szkocji śladami The Crown? Jeżeli tak to zadajcie je nam w komentarzu poniżej, a my postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.