Saint Andrews jest uroczym miasteczkiem z bogatą historią, które przyciąga turystów z całego świata, a ja je po prostu kocham za wspaniałą atmosferę, architekturę i piękne widoki z cudownymi plażami.

Saint Andrews jest ciekawą opcją na jednodniową wycieczkę z Edynburga, chociaż poleciłbym przyjechać tutaj przynajmniej na jedną noc, żeby wieczorem móc poczuć wspaniałą studencką atmosferę w lokalnych szkockich pubach.

W obecnych czasach St Andrews jest znane na całym świecie jako kolebka golfa oraz z uniwersytetu University of St Andrews, który jest najstarszym uniwersytetem w Szkocji oraz trzecią w kolejności najstarszą uczelnią anglojęzyczną na świecie. Słynie również z tego, że jest miejscem gdzie Książę William poznał Kate.

Saint Andrews – co warto zobaczyć?

Jeżeli lubisz średniowieczne miasteczka to St Andrews jest idealnym miejscem dla ciebie. Znajdziesz tutaj średniowieczny układ uliczek, wyznaczany przez trzy główne ulice: North Street biegnąca najbliżej klifu, przy której mieszczą się wydziały uniwersytetu oraz akademiki. Następnie jest Market Street oraz South Street, przy których znajdziemy sklepy wprost idealne na mały shopping.

W Saint Andrews są również ruiny zamku, którego początki sięgają XIII wieku. St Andrews Castle znajduje się w malowniczym miejscu na klifie, z którego można podziwiać cudowny widok na morze. Moim ulubionym miejscem w mieście są jednak ruiny monumentalnej St Andrews Cathedral z 1158, która przez kolejne 600 lat była największym budynkiem w Szkocji.

Saint Andrews jest również bardzo bliskie polskiemu wojsku. Podczas drugiej wojny światowej w mieście stacjonował I Korpus Polski wraz z jego dowódcą, Wodzem Naczelnym generałem broni Władysławem Sikorskim. W ogrodzie przy St Andrews Museum znajduje się pomnik poświęcony jego pamięci.

Golf bez St Andrews nie mógłby istnieć i każdy golfiarz powinien przynajmniej raz w życiu zagrać na Old Course, najstarszym polu golfowym na świecie. Legendy mówią, że lokalsi grali tutaj w golfa już na początku XIV wieku, a klub The Royal and Ancient Golf Club of St Andrews został założony w 1754 i jest uznawany za jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych klubów na świecie. Do 2015 roku klub zrzeszał tylko męskich członków.

Saint Andrews gościło setki, a może nawet i tysiące turniejów golfowych, a te najważniejsze czyli mistrzostwa świata odbywały się na Old Course, aż osiem razy. W mieście znajduje się również British Golf Museum, w którym możecie zagłębić się mocniej w historię golfa i poznać jego ewolucję w ostatnich 600 latach.

Saint Andrews obfituje również w różnego rodzaju restauracje. Od lokalnych barów gdzie zjemy rybę z frytkami po małe i malownicze knajpki jak Small Italia, gdzie możemy zjeść świetną pizzę i poczuć się jak w małej włoskiej pizzeri.

Jak dojechać do St Andrews?

Jeżeli podróżujesz większą grupą to polecam wypożyczyć samochód w Edynburgu, dzięki temu łatwo i szybko dotrzesz do St Andrews (około półtorej godziny) oraz będziesz mógł zwiedzić również inne atrakcje w Fife, jak Anstruther z najlepszym barem Fish and Chips w Szkocji, uroczą rybacką miejscowość Pittenweem, Elie z wspinaczką na klify po łańcuchach czy zamek w Falkirk.

Jeżeli chodzi o transport publiczny to można się tutaj dostać tylko za pomocą autobusu. Firma Stagecoach oferuje bezpośredni autobus linii X59 kilka razy w ciągu dnia. Cena biletu to £11.20, a czas podróży niecałe 2 godziny.