St Andrews Castle, czyli była siedziba biskupów i arcybiskupów pochodzi z XIII wieku. W czasach średniowiecza wraz z sąsiednią katedrą był to centralny punkt na kościelnej mapie Szkocji.

St Andrews Castle został zbudowany na klifie, co w czasach średniowiecza gwarantowało mu dobre warunki obronne, a dzisiaj możemy podziwiać piękne widoki na Morze Północne z ruin północnej części twierdzy. Od frontu zamek był otoczony fosą, o czym świadczą doły u podnóża murów oraz most prowadzący do głównej bramy.

Dlaczego warto odwiedzić St Andrews Castle?

Zamek w Saint Andrews warto odwiedzić z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest to, że został wyposażony w loch butelkowy (bottle dungeon). Loch został wykuty w litej skale i charakteryzuje się dużą wilgotnością i słabą cyrkulacją powietrza. To dało mu przydomek jednego z najbardziej niesławnych więzień w średniowiecznej Brytanii.

Drugim powodem i moim zdaniem największą atrakcją St Andrews Castle jest podkop pod murami zamku i kontr podkop. Nie dość, że oba przetrwały do naszych czasów w swojej niemal oryginalnej formie to są jedynymi zachowanymi w Europie. Do tunelu możemy wejść od południowej strony twierdzy, gdzie wchodzimy w podkop pod mury wykonany przez atakujących zamek. Tunel jest bardzo wąski i niski, co może sugerować, że był kopany w dużym pośpiechu. W miejscu gdzie podkop łączy się z kontr podkopem znajduje się szczelina, przez którą przechodzimy do pieczary dawniej prowadzącej do zamku.

Zwiedzanie zamku w St Andrews

St Andrews Castle oferuje również bardzo ciekawą ekspozycję o historii Saint Andrews. Wystawa znajduje się w Visitor Centre, w którym również kupujemy biletu wstępu na zamek. Cena wejściówki to £6.00 za osobę dorosłą, £3,60 dzieci i £4,80 dla seniora (+60).

Zamek jest czynny od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 9:30 – 17:30, a w okresie zimowym (1 października – 31 marca) od 10:00 do 16:00. Na jego zwiedzenie potrzeba ok. 40 minut.