Portree to malownicza miejscowość na wschodnim wybrzeżu wyspy Skye, którą koniecznie trzeba odwiedzić będąc na wyspie.

Portree (po galicku King’s Port) powstało zaledwie 200 lat temu, ale od tego czasu mała rybacka osada zmieniła się w tętniące życiem kulturalne centrum wyspy. Dziś jest również największą miejscowością na wyspie Skye. Centrum miasta jest skupione w okolicach portu, w którym swoje łodzie cumują zarówno lokalni rybacy, jak i żeglarze ze wszystkich zakątków świata.

Wizytówką Portree jest panorama na kolorowe budynki znajdujące się na nabrzeżu portowym. Najlepszym miejscem do ujęcia tego widoku jest ulica Bosville Terrace, która znajduje się na wzniesieniu z przepięknym widokiem na cały port.

Portree – centrum turystyczne wyspy Skye

Portree jako stolica wyspy Skye posiada wszystko, co jest potrzebne turystom. Znajdziecie tutaj dziesiątki restauracji, barów, hoteli, B&B jak i również pole kempingowe. W miasteczku czeka również mały supermarket, w sam raz do uzupełnienia zapasów. Nie brak też sklepów z pamiątkami, lokalnym rękodziełem i rzemiosłem.

W mieście funkcjonuje kilka lokalnych firm turystycznych, które organizują objazdowe wycieczki po wyspie Skye. Nie znajdziecie tu jednak wypożyczalni samochodów, ale jest możliwość wypożyczenia rowerów (jeżeli szkockie wzniesienia nie są dla was zbyt dużym wyzwaniem).

Portree ze swoją rozbudowaną baza turystyczną jest świetnym miejscem wypadowym do zwiedzenia wyspy Skye, a szczególnie jej północnej części i trasy Trotternish Circuit. Szlak o długości około 50 mil prowadzi do takich atrakcji jak the Storr, the Quiraing czy też magicznego wodospadu Mealt z charakterystycznym klifami Kilt Rock w kształcie kiltów.

Oczywiście z miasteczka z łatwością dotrzecie również do destylarni Talisker czy the Fairy Pools, do których to polecam się wybrać malowniczą trasą B885.

Dojazd do Portree

Dla osób, które postanowiły dotrzeć na Skye autobusem, Portree będzie miejscem startu i końca ich przygody z wyspą. Miasteczko jako jedyne w okolicy posiada stałe połączenia z Glasgow oraz Inverness. Z Portree będziecie mogli również złapać lokalny autobus do pozostałych zakątków wyspy.

Najlepszym środkiem transportu jest jednak samochód, który można łatwo wypożyczyć. Ułatwia to nasz artykuł: wypożyczalnie samochodów w Edynburgu oraz strona wypożyczalnie samochodów w Szkocji. Czas dojazdu zarówno z Glasgow jak i Edynburga to mniej więcej 5 do 6 godzin. W Portree znajdziecie stację benzynową.