Talisker to jedyna destylarnia whisky na wyspie Skye, która jest również uważana za jedną z najstarszych w Szkocji. Jej produkty powstają nieprzerwanie od 1830 roku i zachwycają klientów na całym świecie.

Destylarnia Talisker to blisko 200 lat tradycji, a wszystko zaczęło się w roku 1825 kiedy to dwóch braci Hugh i Kenneth MacAskill zdecydowało się na podróż łódką z wyspy Eigg na wyspę Skye. Destylarnia Talisker rozpoczęła swoją działalność 5 lat później w 1830 roku i obecnie jest uznawana za jedną z najstarszych destylarni whisky w Szkocji.

Destylarnia Talisker jest położona w malowniczej miejscowości Carbostu u wybrzeży zatoki Loch Harport. Miejsce to potrafi być ciche i spokojne, ale sąsiadujące morze często daje o sobie znać i zmienia ten sielankowy klimat w targany sztormami, deszczem i wichurami. To zapewne aura wyspy Skye była głównym powodem faktu, że hasło reklamowe Taliskera brzmi „Made by the sea”, czyli zrobione przez morze.

Destylarnia Talisker – smak i zapach whisky

Whisky Talisker to charakterystyczny i intensywny bukiet, którego nie można pomylić z żadnym innym. Jest zupełnie inny niż mogliśmy poczuć w Dalwhinnie Distillery. W zapachu tym można doświadczyć pełnej magii wyspy Skye – mam tutaj na myśli wieczorny dym z ogniska, torf i wrzos, których na wyspie jest ponad miarę. Wszystko to zbilansowane morską bryzą oraz lekką słodyczą jagód.

Specyficzny smak whisky Talisker daje się wyczuć natychmiastowo i na długo pozostaje w pamięci oraz w ustach. Jest on bardzo treściwy i bogaty z nutką pikantno-korzenną oraz suszonych owoców, a wszystko to podszyte jest węglistą i mszystą dymnością. Przypomina mi to miejsce w którym powstaje Talisker – gdzie morze łączy się z lądem. „Made by the sea”, ale również „made by isle”, czyli wyspę na której powstaje Talisker. Mogę was zapewnić, że jest to smak, który na długo pozostanie w waszej pamięci i na pewno nie pomylicie whisky Talisker z żadną inną szkocką.

Zwiedzanie destylarni Talisker

Zwiedzanie destylarni Talisker w pakiecie Classic trwa około 45 minut, podczas których przewodnik oprowadza po destylarni i przedstawia proces powstawania whisky. Poznacie również powód, dlaczego Talisker ma taki specyficzny i charakterystyczny smak oraz zapach. Wycieczka zakończy się degustacją jednego z produktów destylarni Talisker. Przewodnik będzie opowiadał o wszystkim w języku angielskim, ale na początku możecie się wyposażyć w małe ulotki w języku polskim. Znajdziecie na nich opis najważniejszych etapów wycieczki.

Istnieje również możliwość wykupienia bogatszych pakietów Flight lub Tasting Tour, podczas których będziecie mieli możliwość spróbowania więcej niż tylko jednego rodzaju whisky.

W Talisker Visitor Centre poza zakupem biletów można kupić whisky Talisker i pamiątki związane z destylarnią.

Ceny biletów i godziny otwarcia

Destylarnia Talisker jest otwarta przez cały rok, ale w różnych godzinach w zależności od pory roku. Dokładne godziny otwarcia i ceny poszczególnych pakietów znajdziecie na stronie malts.com.

Jak dojechać do destylarni Talisker?

Najlepiej samochodem, jak do większości atrakcji na wyspie Skye. Destylarnia znajduje się w miejscowości Carbost przy drodze B8009. Na miejscu czeka darmowy parking i toalety. Jeżeli potrzebujecie informacji o wynajęciu auta w Szkocji, możecie zajrzeć do naszego artykułu o wypożyczeniu samochodu w Edynburgu.