Dalwhinnie to mała szkocka miejscowość położona na wysokim płaskowyżu w Cairngorm National Park, w sercu Highlandów. Jej największą i zarazem jedyną atrakcją jest Dalwhinnie Distillery, czyli destylarnia whisky.

Dalwhinnie Distillery jest to prawdopodobnie najwyżej położona oraz najzimniejsza destylarnia whisky w Szkocji. Leży 355 metrów nad poziomem morza (1164 stóp), a średnia roczna temperatura na poziomie 6,6 stopni Celsjusza daje jej zdecydowane prowadzenie w tym rankingu.

Dalwhinnie z galickiego oznacza miejsce spotkań. Destylarnia jest położona w miejscu, w którym dawniej spotykali się pasterze ze swoim owcami. Obecnie za miejsce spotkań może uchodzić stacja kolejowa linii Highland Railway, która jest położona mniej więcej pośrodku trasy z Perth do Inverness.

Dalwhinnie Distillery, foto: M. Błażejczak

Dalwhinnie Distillery, foto: M. Błażejczak

Zapewne łatwy dostęp do transportu kolejowego, czystej górskiej wody oraz torfu sprawiły, że w 1897 roku postanowiono wybudować tutaj Dalwhinnie Distillery. Był to koniec czasów wiktoriańskich, a whisky była wówczas bardzo popularnym alkoholem na świecie. Destylarnia do 1926 roku kilka razy zmieniała właściciela, aby po tej dacie wejść w posiadanie Distillers Company – obecnie część Diageo, największego producenta alkoholu na świecie.

Dalwhinnie – jej zapach i smak

Sztandarowym produktem jest 15 letnia whisky, która dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu. Jest to whisky typu Single Malt czyli whisky słodowa. Charakteryzuje się łagodnym zapachem z bogactwem słodyczy i dużą ilością amerykańskiego dębu oraz akcentów creme brulee. Po dodaniu wody przypomina zapach pyłku kwiatowego. Jej smak jest świeży i wrzosowy. Bardzo wyczuwalny jest posmak miodu, wanilii i owoców cytrusowych – opis pochodzi z własnego doświadczenia oraz informacji dostarczanych przez destylarnię.

Sekretem tego łagodnego smaku są wężownice, które stoją zaraz przy parkingu w drewnianych konstrukcjach. Dalwhinnie należy do nielicznych destylarni, w których są one jeszcze używane. Jest to pierwotne narzędzie, służące do skraplania alkoholu, które jest obecnie zastępowane przez bardziej wydajne kondensatory. Niestety zmieniają one charakter whisky i dlatego w Dalwhinnie postanowiono je zachować, żeby utrzymać tradycyjny charakter alkoholu.

Zwiedzanie destylarni Dalwhinnie

Distillery of Dalwhinnie jest otwarta przez cały rok. Zwiedzanie destylarni z przewodnikiem trwa około 45 minut, podczas którego poznamy cały proces powstawania whisky. Można zobaczyć materiały jakie są używane do produkcji i w jaki sposób są one selekcjonowane i obrabiane przed poddaniem ich procesowi zacierania, fermentacji i destylacji. Zwiedzanie odbywa się w pomieszczeniach produkcyjnych, gdzie ryzyko wybuchu pożaru jest bardzo duże, dlatego nie wolno robić zdjęć oraz używać innych urządzeń elektrycznych, jak np. telefonów komórkowych. Podczas zwiedzania można podejrzeć pracę pracowników gorzelni. Obecnie proces produkcji jest w dużym stopniu zautomatyzowany i możemy być zaskoczeni jak mało osób pracuje podczas produkcji whisky.

Dalwhinnie Distillery, foto: M. Błażejczak

Dalwhinnie Distillery, foto: M. Błażejczak

Na koniec zwiedzania wszyscy pełnoletni goście zapraszani są na degustację whisky Dalwhinnie. Przewodnik przedstawia w jaki sposób należy spożywać whisky oraz jak wielką różnicę w smaku może zrobić dodanie kropelki wody do alkoholu. W cenie biletu są wliczone dwie degustacje, ale można zakupić większy pakiet i spróbować i porównać whisky z innych zakątków Szkocji.

Przewodnik jest w języku angielskim, ale na miejscu są ulotki informujące o przebiegu produkcji w różnych językach, w tym po polsku.

W Dalwhinnie Distillery Visitor Centre oprócz biletów zakupimy różne rodzaje whisky oraz pamiątki związane z Dalwhinnie. Są tam również toalety.

Dalwhinnie Distillery, foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Ceny biletów w Dalwhinnie Distillery

  • £17 za osobę dorosłą kosztuje The Distillery Tour, w którego cenie jest wliczone zwiedzanie i degustacje dwóch whisky Dalwhinnie.
  • £45 za osobę dorosłą kosztuje The Dalwhinnie Expresions Tour, w którego cenie jest wliczone zwiedzanie, degustacje dwóch whisky z Dalwhinnie i czterech z innych zakątków Szkocji do wyboru.
  • £6 kosztuje wstęp dla osób w wieku od 8 do 17 lat, w cenie biletu jest wliczony tylko wstęp do destylarni bez degustacji.

Godziny otwarcia Dalwhinnie Distillery

Destylarnia jest otwarta przez cały rok, ale w różnych godzinach w zależności od pory roku. Dokładne godziny otwarcia i inne informacje o Dalwhinnie znajdują się na stronie: malts.com.

Jak dojechać do Dalwhinnie?

Dalwhinnie znajduje się przy trasie A9 prowadzącej z Perth do Inverness i najłatwiej jest tutaj dotrzeć samochodem. Przy destylarni znajduje się darmowy parking.

Dalwhinnie Distillery, foto: M. Błażejczak

Dalwhinnie Distillery, foto: M. Błażejczak

Jak już wcześniej wspomnieliśmy w Dalwhinnie znajduje się również stacja kolejowa, która jest oddalona 13 minut spacerem od destylarni. W ciągu dnia jedzie kilka bezpośrednich pociągów z Edynburga.

Jeżeli zwiedziłeś tę atrakcję Szkocji koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu poniżej!