Glasgow to największe miasto Szkocji, które odradza się jak feniks z popiołu. Obecnie jest jedną z najbardziej zaskakujących metropolii w Wielkiej Brytanii. Zobacz, jakie kryje atrakcje!

Do Glasgow bardzo długo nie mogłem się przekonać. Odwiedziłem to miasto parokrotnie w przeciągu ostatnich lat i zawsze miałem tylko jedno uczucie: uciec stąd jak najszybciej. Ale pisząc przewodnik po Szkocji nie mogłem pominąć tego miasta na naszym blogu. Dlatego odwiedziłem je ponownie i napiszę szczerze, że żadne miasto w ostatnich czasach nie zrobiło na mnie tak pozytywnego wrażenia jak Glasgow. Można powiedzieć, że odkryłem je na nowo i uważam, że będąc w Szkocji musicie koniecznie je odwiedzić.

Zobacz koniecznie: Glasgow przewodnik – trasy zwiedzania, opisy atrakcji i porady!

Historia Glasgow

Glasgow i Edynburg to zupełnie inne miasta. W tym pierwszym nie znajdziecie typowej starówki, czy też zamku górującego nad miastem i świadczącego o jego historycznej potędze. Jest to przemysłowa metropolia, a jedną z nielicznych średniowiecznych budowli które przetrwały do naszych czasów jest XII-wieczna katedra, uznawana za centrum dawnego Glasgow.

Największe lata świetności Glasgow to czasy rewolucji przemysłowej oraz Imperium Brytyjskiego. Miasto, które leży w bliskim sąsiedztwie morza i dorzeczu rzeki Clyde stało się wtedy jednym z głównych portów handlowych Wielkiej Brytanii. W XIX i pierwszej połowie XX wieku w mieście świetnie się rozwijał przemysł włókienniczy, metalurgiczny i stoczniowy. Z kolei podczas I i II wojny światowej było głównym dostawcą amunicji dla brytyjskiej armii. Niestety po zakończeniu wojny miasto zaczęło podupadać i w drugiej połowie XX wieku nie szczyciło się dobrą opinią. Wszechobecna depresja, wysokie bezrobocie i przestępczość przykleiły Glasgow etykietę nieciekawego i niewartego odwiedzenia.

Ale Glasgow odradza się jako nowoczesna metropolia. Znajdziemy tutaj dwa światowej sławy uniwersytety: Uniwersytet Glasgow i Uniwersytet Strathclyde. To do nich przybywają ludzie z całego świata i wraz z lokalnymi mieszkańcami tworzą „nowe” Glasgow – pełne wigoru, świeżości, otwartości i nowoczesności, którą przynoszą studenci, ulicznej sztuki, wegańskich barów, romantycznych kafejek, mini browarów z wyśmienitym piwem, muzeów z bezcennymi dziełami sztuki aż po kolorowe i głośne życie nocne. To wszystko tworzy specyficzny klimat, niespotykany nigdzie więcej w Szkocji.

Atrakcje Glasgow i zwiedzanie

Glasgow jest miastem, które ma do zaoferowania setki atrakcji historycznych, kulturowych, kulinarnych i sportowych. Jest ono dużo większe niż Edynburg i w zwiedzeniu tych najważniejszych miejsc na pewno będzie pomocna komunikacja miejska, która jest tu bardzo rozwinięta. Na jej czele stoi jedyne w Szkocji metro, wybudowane już w 1896 roku. To trzecie najstarsze metro na świecie zaraz po Londynie i Budapeszcie.

Miasto można podzielić na cztery szlaki turystyczne, w których znajdziemy następujące atrakcje:

Kiedy zwiedzać Glasgow?

Glasgow możemy zwiedzać przez cały rok ponieważ większość atrakcji turystycznych jest otwartych 7 dni w tygodniu. W chłodniejsze dni zachęcam, żeby wstąpić do jednego ze szkockich pubów na lokalne piwo czy szklaneczkę whisky. A jeżeli mowa o pubach to będąc na West Endzie, koniecznie musicie zajrzeć do zaułku Ashton Lane, w którym znajdziecie klimatyczne bary z tutejszym lagerem lub cydrem i smacznym jedzeniem.

Na zwiedzenie Glasgow warto przeznaczyć przynajmniej 2 dni ponieważ jak widać z listy powyżej miasto ma naprawdę dużo atrakcji do zaoferowania. Warto dodać, że nasz spis zawiera tylko te najważniejsze.

Jak dojechać do Glasgow?

W mieście znajdują się dwa porty lotnicze: Glasgow International Airport i Glasgow Prestwick Airport. Ten pierwszy zlokalizowany jest blisko centrum miasta (20 minut autobusem), a drugi bardziej na południe, niecałą godzinę jazdy autobusem lub pociągiem. Aktualnie wszystkie połączenia lotnicze z Polski są obsługiwana przez port lotniczy Glasgow International.

Z Edynburga najłatwiej i najszybciej dostaniemy się tu pociągiem. W godzinach szczytu średnio co 10-15 minut ze stacji Edinburgh Waverley odchodzi przynajmniej jeden pociąg; podobnie w drugą stronę. Można również skorzystać z autobusów, które kursują równie często.