Katedra w Glasgow to oszałamiające dzieło szkockiego gotyku. Podczas wizyty w Glesga (galicka nazwa tego miasta) warto znaleźć czas, by do niej zajrzeć.

Katedra w Glasgow pod wezwaniem świętego Mungo (lub Kentigern’a), który jest również patronem miasta Glasgow, swój obecny wygląd zawdzięcza pracom wykonanym między XIII, a XV wiekiem. Za najstarszą część katedry uznaje się strzelistą wieżę z iglicą, która powstała w XIII wieku. Jest jedyną średniowieczną dzwonnicą w Szkocji zachowaną w stanie nienaruszonym do naszych czasów.

Zobacz także: Glasgow przewodnik – trasy zwiedzania i opisy atrakcji

Katedra w Glasgow w historycznym centrum miasta

To właśnie w okolicach katedry znajdowało się średniowieczne centrum Glasgow, a sama świątynia powstała w miejscu, w którym został pochowany św. Mungo, apostoł królestwa Strathclyde. Pod jego pieczą znajdowały się tereny zachodniej średniowiecznej Szkocji. Jest on również uważany za założyciela miasta Glasgow. W dolnej części kościoła (lower church) można oglądać jego grobowiec. Imię Mungo jest tradycyjnym galickim imieniem, które coraz rzadziej nadaje się dzieciom. A szkoda, bo tłumaczy się je jako miły, sympatyczny, uprzejmy, ukochany, kogoś szczęśliwego.

Katedra w Glasgow, foto: M. Błażejczak

Katedra w Glasgow, foto: M. Błażejczak

Szkocka reformacja

Katedra w Glasgow to jedna z nielicznych świątyń w Szkocji, która przetrwała nienaruszona trudne czasy reformacji i nie spotkał jej tragiczny los katedry w Saint Andrews. Dzięki temu możemy podziwiać to przepiękne dzieło szkockiego gotyku.  Najlepiej zachwycać się jej pięknem z pobliskiego wzgórza, na którym znajduje się wiktoriański cmentarz Necropolis. Z tej perspektywy dobrze widoczna jest dolna część kościoła wraz z podporami podtrzymującymi część chóralną znajdującą się wyżej.

Wnętrze katedry w Glasgow

Zwiedzanie świątyni rozpoczynamy w nawie, której wysokość wynosi 105 stóp (32 metry). Obiekt jest zwieńczony spektakularnym drewnianym dachem, który pochodzi z późnego średniowiecza, a jego najstarsze elementy pochodzą z XIV wieku. Warto tutaj również zwrócić uwagę na piękne witraże, które powstały po roku 1947 i są uznawane za jedne z najbardziej urokliwych nie tylko w Szkocji, ale również w całej Wielkiej Brytanii. Szczególnie polecam spojrzeć na wielkie zachodnie okno, wykonane przez Francis Spear, pod tytułem „Stworzenie”.

Katedra, czy na pewno? Mimo, że potocznie katedra w Glasgow jest nazywana katedrą, to tak naprawdę nią nie jest. Oficjalną siedzibą biskupa w Glasgow jest katedra św. Andrzeja i tylko ta świątynia powinna być tak nazywana.

Nawa od części chóralnej jest oddzielona kamiennym portalem, który został wzniesiony pod koniec XV wieku. Siedem figur, które się na nim znajdują przedstawiają siedem grzechów głównych. Po drugiej stronie portalu zauważymy chór wraz z organami, które pochodzą z roku 1879. W dalszej części zwróci naszą uwagę prezbiterium oraz wyższa sala kapitulna, czyli miejsce, w którym w średniowieczu chowano królów oraz ważne osoby związane z królestwem.

Po obu stronach portalu oddzielającego nawę od chóru znajdują się schody prowadzące do niższego kościoła (lower church), który moim zdaniem jest architektoniczną perełką na mapie Glasgow. Można tutaj poczuć prawdziwy klimat średniowiecznej świątyni z dziesiątkami kolumn i ciemnych zakamarków, które skrywają swoje tajemnice.

Katedra w Glasgow to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jest to jeden z nielicznych średniowiecznych budynków w mieście, które przetrwały do naszych czasów, a wraz z katedrą św. Idziego w Edynburgu należy do najciekawszych świątyń w Szkocji.

Zwiedzanie katedry w Glasgow – informacje praktyczne

Wstęp do katedry w Glasgow jest darmowy, a świątynia jest udostępniona do zwiedzania przez większość dni w roku. Kościół jest zamknięty 25 i 26 grudnia oraz 1 i 2 stycznia.

Godziny otwarcia katedry:

  • Okres letni (1 kwietnia – 30 września)
    • Od poniedziałku do soboty 9:30 – 17:30
    • Niedziela 13:00 – 17:30
  • Okres zimowy (1 października – 31 marca):
    • Poniedziałek – sobota 10:00 – 16:00
    • Niedziela 13:00 – 16:00

Zamknięta w czasie lunchu 12:00 – 13:00

Kościół dolny jest zamykany 45 minut przed zamknięciem całej świątyni. Radzę zarezerwować sobie około 40 minut na zwiedzanie kompleksu.

Z centrum miasta do katedry w suche dni polecam spacer, który z George Square zajmie niecałe 20 minut. Do świątyni dojedziemy również z łatwością autobusem z niemal każdego zakątka Glasgow.

Parking samochodowy znajduje się około 80 metrów od katedry przy ulicy Cathedral Street. Parking jest płatny.