St Giles Cathedral to majestatyczna XII – wieczna budowla w sercu Starego Miasta Edynburga, która jest odwiedzana przez tysiące turystów każdego roku. Mało kto wie, że katedrą tak naprawdę nie jest.

St Giles Cathedral (Katedra św. Idziego), a właściwie High Kirk of Edinburgh, znajduje się na edynburskiej High Street (Royal Mile) w 1/3 drogi z Zamku w Edynburgu do Pałacu Holyrood. Świątynia pełniła funkcję katedry przez krótki okres w XVII wieku, kiedy to była oficjalną siedzibą biskupów. Obecnie kościołem biskupim w Edynburgu jest St Mary’s Cathedral.

Patronem katedry jest święty Idzi, który był jednym z najpopularniejszych świętych w średniowiecznej Europie. Obiekt został wzniesiony jako kościół katolicki, ale obecnie należy do wiary protestanckiej i jest najważniejszą świątynią kościoła Church of Scotland. W czasach reformacji był to kościół Johna Knoxa, lidera szkockiej reformacji.

Katedra św. Idziego uległa poważnemu pożarowi w 1385, który strawił świątynię prawie doszczętnie. Kościół został jednak bardzo szybko odbudowany na przełomie XIV i XV wieku i to z tego okresu pochodzi większość elementów jego dekoracji. Warto także zwrócić uwagę na wspaniałe witraże z XIX wieku, które zachwycają turystów z całego świata. W tym samym okresie renowacji poddana została XV – wieczna wieża w kształcie korony, zdobiąca dach świątyni. Istnieje możliwość zwiedzania dachu St Giles Cathedral w 4-osobowych grupach. Warto zrobić rezerwację za pomocą maila stgilestower@gmail.com lub zapytać w recepcji przy frontowych drzwiach. Wycieczka ta nie jest darmowa.

St Giles Cathedral: the Thistle Chapel

Jednym z najnowszych elementów St Giles Cathedral jest Thistle Chapel czyli Kaplica Ostu. Powstała w 1911 roku i jest poświęcona najstarszemu orderowi Szkocji the Order of the Thistle, który dawniej był przyznawany rycerzom, a obecnie zasłużonym Szkotom. Kwiat Ostu jest narodowym kwiatem Szkocji. Podczas zwiedzania kaplicy warto zwrócić uwagę na precyzję wykonania „gotyckiej” kaplicy, w której znajdują się miejsca dla 16 rycerzy.

Muzyka w St Giles Cathedral

Katedra jest wykorzystywana jako sala koncertowa, a w okresie wiosny i lata każdego dnia w godzinach lunchu odbywa się nieformalny koncert Music at Lunchtime. Wykonawcami są grupy i artyści z całego świata. Warto również sprawdzić, kiedy można posłuchać gry na pięknych organach, które powstały w 1992 roku.

Zwiedzanie katedry św. Idziego w Edynburgu

St Giles Cathedral jest atrakcją darmową otwartą codziennie. Godziny różnią się w zależności od sezonu. Katedra jest przystosowana do zwiedzenia dla osób niepełnosprawnych. Na terenie katedry znajduje się sklep z pamiątkami oraz kawiarnia. Na zwiedzanie świątyni należy przeznaczyć około 30 minut. Wykonywanie zdjęć jest możliwe po uiszczeniu drobnej opłaty po wejściu do katedry. Więcej informacji oraz aktualne godziny otwarcia znajdziecie na stronie: stgilescathedral.org.uk.

Jeżeli zwiedziłeś tę atrakcję Szkocji, koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu poniżej!