St Andrews Cathedral czyli ruiny monstrualnej średniowiecznej katedry z XII wieku, muszą się znaleźć na twojej liście „must to see in Saint Andrews”. Katedra zachwyca swoją wielkością oraz magicznym położeniem na klifie w zachodniej części miasta i jest miejscem, do którego wracam podczas każdej wizyty w Saint Andrews.

Budowa Katedry w Saint Andrews rozpoczęła się w 1160 roku przez biskupa Arnolda. Ciągnęła się przez kolejne 150 lat, a po jej zakończeniu katedra stała się największym budynkiem sakralnym w Szkocji i główną siedzibą kościoła katolickiego w Szkocji na kolejne kilka wieków.

W uroczystościach poświęcenia katedry w 1318 uczestniczył osobiście król Szkocji Robert I, znany bardziej jako Robert the Bruce, które przewodził Szkocji podcza Pierwszej Wojny Niepodległościowej przeciwko Anglii (1296 -1328). Obecnie Robert the Bruce jest uznawany za bohatera narodowego, a jego popiersie znajduje się w The Hall of Heroes, na Wallace Monument.

St Andrews Cathedral ofiarą reformacji

Podczas reformacji w 1559 St Andrews Cathedral została splądrowana przez lokalnych mieszkańców. Katedra utraciła swoje ołtarze i większość cennego wyposażenia, Prawdopodobnie również w tym samym okresie zostały zniszczone relikwie Świętego Andrzeja, które były przechowywane w obiekcie. Świątynia została finalnie opuszczona dwa lata później i przez kolejne stulecia służyła jako źródło materiałów budowlanych dla lokalnej społeczności.

Do naszych czasów przetrwały:

  • prezbiterium (wschodnia część), gdzie mieściły się relikwie Św Andrzeja,
  • południowa ściana nawy,
  • oraz majestatyczne wejście do katedry (zachodnia część).

Zaraz obok St Andrews Cathedral mieścił się Kościół Świętego Regulasa (Church of St Regulus), z którego do naszych czasów przetrwała wieża St Rule’s Tower. Można powiedzieć, że jest to najlepiej zachowana część kompleksu. Na wieżę warto się wspiąć i podziwiać zapierające dech w piersi widoki na ruiny, morze oraz miasto St Andrews.

Na terenie katedry znajduje się również muzeum historyczne, w którym możemy pogłębić historię katedry oraz podziwiać wystawę  znalezisk archeologicznych z terenu katedry. Do najcenniejszych z nich można zaliczyć sarkofag Świętego Andrzeja z drugiej połowy VIII wieku.

Obecnie na terenie katedry w Saint Andrews znajduje się cmentarz, na którym pochowane są zasłużone dla lokalnej społeczności postacie. Wśród najsłynniejszych znajdziemy Thomasa Morrisa – jednego z pionierów gry w golfa oraz czterokrotnego zwycięzcę turnieju Open Championship.

Zwiedzanie katedry w Saint Andrews

Ruiny katedry można zwiedzać za darmo w okresie letnim (1 kwietnia – 30 września) w godzinach od 9:30 do 17:30, a w okresie zimowym (1 października – 31 marca) od 10:00 do 16:00.

Dodatkowej opłaty wymaga zwiedzenie muzeum oraz wstęp na wieżę St Rule’s Tower – jeden bilet na obie atrakcje. Osoba dorosła zapłaci £5.00, dzieci £3.00, a seniorzy (60+) £4.00. St Rule’s Tower może być zamknięta podczas silnych wiatrów, które w Szkocji zdarzają się dość często.

Na zwiedzanie potrzeba około 45 minut.