Wallace Monument, a dokładnie The National Wallace Monument powstał aby uczcić największego bohatera narodowego Szkocji, Sir Williama Wallace’a. Był on przywódcą powstania niepodległościowego z XIII wieku i głównym bohaterem filmu Braveheart z Melem Gibsonem w roli głównej.

William Wallace urodził się w 1270 roku w miejscowości Elderslie (kilka mil na zachód od Glasgow) i wywodził się ze szlacheckiej rodziny. Legenda głosi, że w 1297 roku poślubił Marion Braidfute, która krótko po ślubie została zabita przez angielskiego szeryfa Lanark, Sir Williama Heselriga. Wallace w akcie zemsty miał zabić szeryfa i wraz z grupą sprzymierzeńców rozpoczął plądrowanie angielskich garnizonów rozlokowanych pomiędzy rzekami Forth i Tay. Morderstwo szeryfa jest potwierdzone i jest uznawane za początek kampanii Wallace. Niestety historia nie potwierdza istnienia młodej żony. Jej motyw został jednak wykorzystany w filmie Braveheart Mela Gibsona z 1995 roku.

Wallace Monument – zwiedzanie wieży

Wallace Monument znajduje się na przedmieściach Stirling na wzgórzu Abbey Craig. Jest to wieża wybudowana w stylu neogotyckim (ang. Victorian Gothic). Jej budowę ukończono w 1869 r. Monument został zaprojektowany przez szkockiego architekta Johna Thomasa Rochead’a. Wieża ma wysokość 67 metrów (220 stóp) i 5 poziomów, na których możemy bliżej poznać historię Sir Williama Wallace’a oraz innych wielkich Szkotów.

The Hall of Arms

The Hall of Arms znajduje się na pierwszym piętrze Wallace Monument i pozwala poznać bliżej historię Sir Williama Wallace’a oraz wojny o niepodległość, a szczególnie bitwy o most w Stirling (ang. The Battle of Stirling Bridge). To batalia, która pod dowództwem Sir Williama Wallace’a i Andrew de Moray zakończyła się historycznym zwycięstwem Szkotów. Multimedialna mapa pokazuje dokładnie przebieg bitwy, a na wystawie są przedstawione zbroje i broń, które były wykorzystywane w tamtych czasach.

The Hall of Heroes

Na kolejnym piętrze znajduje się the Hall of Heroes. Znajdziemy tutaj popiersia wielkich Szkotów od czasów Wallace’a do czasów obecnych, na przykład:

 • Robert Burns – szkocki poeta narodowy popularny jak nasz Mickiewicz :),
 • Adam Smith – twórca obecnych zasad ekonomii,
 • James Watt – wybitny wynalazca z czasów rewolucji przemysłowej,
 • John Knox – przywódca szkockiej reformacji.

W 2017 roku do grona wielkich mężczyzn dołączyły pierwsze kobiety: Maggie Keswick Jencks (założycielka centrów pomocy dla osób chorujących na raka) i Mary Slessor (szkocka misjonarka w Nigerii i działaczka na rzecz praw kobiet).

The Wallace Sword – w gablocie na drugim piętrze możemy podziwiać miecz Sir William Wallace’a. Mierzy on 1,63 metra, waży około 3 kilogramów i jest symbolem waleczności, odwagi i umiejętności Wallace’a.

The Royal Chamber

Na trzecim piętrze znajduje się tzw. The Royal Chamber (Izba Królewska). Możemy tutaj poznać bliżej historię budowy Wallace Monument, a dzieci mogą spróbować zbudować z klocków swoją własną replikę wieży.

The Crown

Na szczycie Wallace Monument znajduje się taras widokowy z zapierającymi dech w piersi widokami na Stirling, zamek w Stirling (Stirling Castle) i przedgórze Highlandów. Z tego miejsca możemy dokładnie zobaczyć, w którym miejscu toczyła się zwycięska bitwa The Battle of Stirling Bridge.

Jak dojechać do Wallace Monument?

Monument znajduje się na przedmieściach miasta Stirling przy ulicy Hilfoots Road – kod pocztowy FK9 5LF. U podnóża znajduje się darmowy parking dla zwiedzających.

Z miasta możemy tutaj również dojechać bezpośrednim autobusem ze Stirling Bus Station liniami 52 oraz UL.

Możemy również wynająć rower w mieście lub przespacerować się z centrum. Spacer zajmie około 1 godziny, a jazda rowerem około 20 minut. Jest to świetna opcja, by po drodze zobaczyć historyczny most z The Battle of Stirling Bridge lub zwiedzić ruiny opactwa Augustianów – The Cambuskenneth Abbey.

Wallace Monument – informacje praktyczne

Przy Wallace Monument znajdziemy kawiarnię i sklep z pamiątkami. Na parkingu znajdują się szafki, w których możemy schować zbędne rzeczy. Stąd spacer na wzgórze zajmuje około 15 – 30 minut w zależności od wybranej trasy. Na szczyt wieży prowadzi wąska spiralna klatka schodowa z 246 stopniami, co niestety uniemożliwia zwiedzanie osobom niepełnosprawnym. Dobrą wiadomością dla seniorów jest to, że z parkingu na szczyt wzgórza kursuje minibus, który wliczony jest w cenę biletu.

Kiedy zwiedzać the National Wallace Monument?

Wallace Monument jest otwarty przez cały rok:

 • od listopada do lutego 10:00 – 16:00
 • w marcu 10:00 – 17:00
 • od kwietnia do czerwca 9:30 – 17:00
 • w lipcu i sierpniu 9:30 – 18:00
 • we wrześniu i październiku 9:30 – 17:00

Bilet wstępu kosztuje:

 • osoba dorosła £10.50
 • student oraz senior £8.50
 • dziecko (5-15 lat) £6.50
 • rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) £27.50
 • rodzinny (1 dorosły + 3 dzieci) £23.50
 • rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci) £34.00

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie nationalwallacemonument.com (także po polsku).

Jeżeli zwiedziłeś tę atrakcję Szkocji koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu poniżej!