Stirling Castle to po Zamku w Edynburgu drugi najważniejszy zamek w Szkocji. To tutaj pisała się historia niepodległej Szkocji, a sam zamek był ulubioną rezydencją władców z dynastii Stewart.

Zamek w Strling znajduje się w strategicznym miejscu przy rzece Forth oraz na granicy dwóch krain Lowlands and Highlands, które można łatwo rozróżnić podziwiając widoki z zamkowych murów. Jeśli spojrzymy w stronę północną zobaczymy przedgórze gór Highlands, a od południa roztacza się ogromna nizina Lowlands. Z zamku możemy również podziwiać panoramiczny widok na Wallace Monument.

Stirling Castle – zwiedzanie

W czasie wojny o niepodległość Szkocji w XIII i XIV wieku w ciągu 50 lat zamek przechodził przemiennie w posiadanie Anglików i Szkotów aż 8 razy. Motto z tamtego okresu „Posiadając Stirling, kontrolujesz Szkocję” (ang. Hold Stirling and you control Scotland) oddaje w pełni wartość zamku w Stirling i jego kluczowe położenie.

The Royal Palace

The Royal Palace – Pałac Królewski jest najważniejszą częścią zamku w Stirling. Pałac pochodzi z XVI wieku i jest dziełem francuskich architektów, którzy stworzyli piękną rezydencję w stylu renesansowym. Obecnie jest to najlepiej zachowany obiekt w całym UK z tamtego okresu, a ostatnia renowacja została ukończona w 2011. Pałac został ponownie otwarty do zwiedzania przez królową Elżbietę II.

Możemy tutaj podziwiać między innymi salę tronową oraz sypialnie królowej, a wierząc słowom przewodnika – niektóre drewniane elementy wyposażenia sypialni pochodzą z Polski. Obsługa zamku pracująca w komnatach jest ubrana w stroje z epoki i z przyjemnością opowiada historię tego miejsca, a także pozuje do zdjęć.

Świetną atrakcją dla najmłodszych jest multimedialna wystawa na najniższym poziomie pałacu oraz możliwość przebrania się w stroje z czasów szkockiego renesansu. Oprócz tego kilka razy w ciągu dnia organizowane są specjalne wycieczki z przewodnikiem dla dzieci.

Stirling Heads Gallery

Stirling Castle może się pochwalić kolekcją wielkich kamiennych medalionów, które przedstawiają władców Szkocji, szlachtę, rzymskich cesarzy oraz postacie z Biblii i klasycznej mitologii. Głowy ze Stirling aktualnie są przedstawione w gablotach, ale pierwotnie były one umieszczone na sufitach pałacu. W galerii znajdziemy dokładny opis wystawy w kilku językach, w tym również po polsku.

The Great Hall

Zamek w Stirling posiada zapierający dech w piersi The Great Hall (Wielki Hol). Został on wzniesiony w 1503 na zamówienie Jamesa IV i jest to największa średniowieczna sala zabaw w Szkocji. Mogła ona pomieścić do 500 osób podczas bankietów czy też zjazdów szkockiego parlamentu.

Największym bankietem jaki odbył się w The Great Hall były chrzciny syna Jamesa VI w 1594 roku. W sali wybudowano 5 metrowy statek z pełnym uzbrojeniem, a służył on do podawania potraw rybnych, które były głównym daniem wieczoru.

The Great Kitchen

Moim zdaniem zamek w Stirling ma najlepszą zamkową kuchnię w Szkocji. W pomieszczeniach kuchni możemy zobaczyć jak wyglądała dawniej praca kucharek, piekarzy oraz ich pomocników. Na stołach znajdziemy nawet przykłady potraw jakimi zajadała się szkocka szlachta. Pamiętajmy jednak, że elementy wystawy nie służą do zabawy, a informują o tym tabliczki z napisem don’t play with our food.

Pozostałe atrakcje zamku w Stirling

Na Stirling Castle znajduje się również królewska kaplica oraz ciekawe muzeum wojskowe Regimental Museum. Możemy w nim poznać historię szkockiej armii od czasów średniowiecza do obecnych. Na tyłach zamku znajdziemy pracownię gobelinów Tapestry Exhibition. Na zamku jest też wystawa Castle Exhibition, na której możemy bliżej poznać historię i perypetie zamku.

W cenie biletu możemy również zwiedzić Argyll’s Lodging. XVII-wieczny w pełni wyposażony dom miejski utrzymany w stylu renesansowym. Dom znajduje się około 5 minut spacerem od zamku na drodze do Starego Miasta w Stirling.

Stirling Castle – informacje praktyczne

Na zamku znajdują się 3 sklepy z pamiątkami oraz kawiarnia Unicorn Cafe. Na tyłach zamku znajdziemy ławki piknikowe idealne na rodzinny lunch czy podwieczorek.

Istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodnika (dodatkowo płatny), który jest dostępny w kilku językach; niestety brak polskiego. Kilka razy w ciągu dnia jest organizowane oprowadzanie z przewodnikiem wliczonym w cenę biletu.

Kiedy zwiedzać zamek w Stirling?

Stirling Castle jest otwarty od poniedziałku do niedzieli przez cały rok:

  • okres letni (1 kwietnia – 30 września) w godz. 9:30 – 18:00,
  • okres zimowy (1 października – 31 marca) w godz. 9:30 – 17:00.

Na zwiedzanie zamku musimy przeznaczyć przynajmniej 2 godziny, a ostatni turyści wpuszczani są 45 minut przed zamknięciem. Na zamek warto się wybrać w godzinach popołudniowych, ponieważ wcześniej zjeżdżają tam zorganizowane wycieczki z Edynburga i Glasgow.

Ceny biletów

  • Osoba dorosła – £16.00
  • Seniorzy (60+) – £12.80
  • Dzieci (5-15) – £9.60
  • Explorer Pass – £0.00

Jak dojechać na zamek w Stirling?

Stirling Castle znajduje się na szczycie wzgórza zamkowego niedaleko Starego Miasta w Stirling, dworca autobusowego i kolejowego. To około 15-20 minutowy spacer. U podnóża zamku jest płatny parking samochodowy (£4 za 4 godziny postoju).

Więcej informacji na temat zamku znajdziesz na stirlingcastle.gov.uk.

Jeżeli zwiedziłeś tę atrakcję Szkocji koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu poniżej!