Gallery of Modern Art w Glasgow to jedyny w swoim rodzaju azyl dla miłośników sztuki współczesnej na mapie Glasgow, który przy każdej wizycie zaskakuje i oczarowuje swoją magią.

Gallery of Modern Art w Glasgow (Galeria Sztuki Współczesnej w Glasgow) została otwarta w 1996 roku i w bardzo szybkim tempie stała się jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów sztuki współczesnej na mapie Szkocji. W jej wnętrzach czekają na odwiedzających wyjątkowe dzieła artystów szkockich i światowych. Ciekawostką jest to, że galeria nie posiada stałej wystawy, co zapewne jest jednym z czynników tak dużej liczby odwiedzających.

Zwiedzanie Gallery of Modern Art w Glasgow

Oszałamiające i bardzo często zaskakujące eksponaty są prezentowane w 4 galeriach neoklasycznego budynku z 1778 roku. Gmach Gallery of Modern Art w Glasgow w swoim pierwotnym założeniu miał pełnić funkcję ratusza miasta, a jego fundatorem był William Cunninghame, który zbił fortunę na handlu niewolnikami. Na pierwszym piętrze znajdziecie małą i jedyną stałą wystawę poświęconą historii budynku i jego poprzednich funkcji.

Przed Gallery of Modern Art znajduje się pomnik Duke of Wellington (Książę Wellington), na którego głowie prawie zawsze znajduje się pachołek drogowy. Jest to bardzo często odbierane jako jeden z eventów organizowanych przez galerię. Jednakże tradycja umieszczania pachołka na szczycie pomnika sięga ponad 30 lat i jest to zazwyczaj żart studentów z Uniwersytetu Glasgow lub Strathclyde.

We wnętrzach Gallery of Modern Art w Glasgow znajdziecie również kawiarnię, sklep z pamiątkami oraz bibliotekę. Wstęp do galerii jest darmowy, a jej gmach znajduje w ścisłym centrum miasta na Royal Exchange Square. Jest to zaledwie parę kroków od głównej ulicy handlowej Buchanan Street, jak i od ratusza Glasgow City Chambers na George Square.

Galeria jest otwarta 7 dni w tygodniu w następujących godzinach:

  • poniedziałek – środa 10:00 – 17:00
  • czwartek 10:00 – 20:00
  • piątek 11:00 – 17:00
  • sobota 10:00 – 17:00
  • niedziela 11:00 – 17:00

Szczegóły o organizowanych wystawach znajdziecie na stronie: glasgowlife.org.uk.