Provand’s Lordship to najstarszy dom mieszkalny w Glasgow, a zarazem jeden z 4 średniowiecznych budynków, które przetrwały do naszych czasów. Sprawdź, co skrywa jego wnętrze.

Zapoczątkowana w XVIII wieku rewolucja przemysłowa przyniosła rozwój i prestiż mieszkańcom Glasgow. Doprowadziła ona jednak również do zniszczenia większości średniowiecznej zabudowy miasta. Dlatego miejsce takie jak Provand’s Lordship jest szczególnie godne uwagi, jako że jest to jeden z czterech średniowiecznych budynków w metropolii, który przetrwał do naszych czasów.

Polecamy: przewodnik po Glasgow z trasami zwiedzania

Provand’s Lordship w Glasgow

Budynek budowano w 1471 jako część nieistniejącego już szpitala św. Mikołaja. Zleceniodawcą był biskup Glasgow Andrew Muirhead. Budynek od pierwszych swoich dni miał spełniać funkcje mieszkalne, co czyni go aktualnie najstarszym domem w Glasgow. Jego pierwszym mieszkańcem był nauczyciel medycyny z sąsiadującego szpitala oraz 32 kanoników z sąsiadującej katedry.

Na początku XX wieku w Provand’s Lordship działała fabryka i sklep ze słodyczami prowadzony przez rodzinę Morton. Biznes przetrwał do czasów I wojny światowej.

W latach dwudziestych XX wieku organizacja Provand’s Lordship Society przywróciła dom do jego stanu z początku XVIII wieku. Obecnie do zwiedzania są udostępnione 3 kondygnacje, a wyposażenie podarowane przez sir Williama Burrell’a pochodzi z XVII wieku. Podczas zwiedzanie warto zwrócić uwagę na kilka pięknych witraży, które znajdują się na parterze oraz kolekcję obrazów przedstawiających władców Wielkiej Brytanii.

Na tyłach budynku znajduje się ogród św. Mikołaja, który w słoneczne dni jest świetnym miejscem na mały piknik i odpoczynek po zwiedzaniu domu oraz katedry w Glasgow i Necropolis (obie atrakcje są oddalone w odległości 5-10 minutowego spaceru od Provand’s Lordship).

Informacje praktyczne

Obiekt ten jest darmową atrakcją na mapie Glasgow i znajduje się pod adresem 3 Castle St. Dom jest otwarty w następujących dniach i godzinach:

  • poniedziałek: zamknięte,
  • wtorek – czwartek i sobota: 10:00 – 17:00,
  • piątek i niedziela: 11:00 – 17:00.

Na terenie obiektu znajdują się toalety oraz mały sklepik z pamiątkami.