Wielu turystów nawet nie wie o takim miejscu, jak Hunterian Museum, a jest to miejsce szczególne i warto je odwiedzić będąc w Glasgow.

Planując zwiedzanie Uniwersytetu w Glasgow upewnijcie się, że będziecie tutaj w godzinach otwarcia Hunterian Museum. Jest ono najstarszym muzeum publicznym w Szkocji, z największą kolekcją eksponatów po National Museum of Scotland. Wystawa znajduje się w murach uczelni i potrafi zachwycić nawet największych sceptyków zwiedzania muzeów.

Polecamy: przewodnik po Glasgow

Historia Hunterian Museum

Muzeum powstało w 1807 jako część testamentu Dr William’a Hunterian’a (1718-1783). Za życia był on wybitnym położnym i nauczycielem z pasją do kolekcjonowania przedmiotów. Doktor urodził się w East Kilbride, które obecnie znajduje się na przedmieściach Glasgow. Naukę ukończył na lokalnym uniwersytecie, a sławę i fortunę zdobył w Londynie jako lekarz Królowej Zofii Charlotty Mecklenburg-Strelitz (1744-1818), niemieckiej księżniczki, żony króla Wielkiej Brytanii Jerzego III.

Skarby Hunterian Museum

Z lekcji historii pamiętam, że murem który wyznaczał granicę Cesarstwa Rzymskiego w północnej Brytanii był Mur Hadriana (122 r.n.e.). Jakie było moje zaskoczenie, gdy podczas wizyty w Hunterian Museum dowiedziałem się, że Rzymianie wybudowali jeszcze jeden mur i to dużo bardziej na północ. Jest to Mur Antonina z 142 roku n.e ciągnący się od zatoki Forth do zatoki Clyde. Muzeum posiada wiele artefaktów związanych z nim, a podziwianie ich jest świetną lekcją historii.

Hunterian Museum, Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Hunterian Museum, Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Ponadto muzeum posiada bogatą kolekcję eksponatów o anatomii człowieka i zwierząt. Niektóre z nich są nawet trochę przerażające, ponieważ można wśród nich znaleźć przykłady bliźniąt syjamskich zanurzonych w formalinie.

Warto również zwrócić uwagę na bogaty zbiór etnograficzny z rejonu Pacyfiku. Pochodzi on z trzech wypraw dookoła świata zorganizowanych w XVIII wieku przez kapitana Jamesa Cooka. Nie mylić z Thomasem Cookiem, który żył w XIX wieku.

Sztuka w Hunterian Museum

Hunterian Museum może się również pochwalić bogatą kolekcją obrazów, których większość można podziwiać w Hunterian Art Gallery. Znajduje się ona zaledwie 5 minut spacerem od głównego muzeum. W tym miejscu możemy również odwiedzić The Mackintosh House, dom słynnego architekta i designera Renniego Mackintosh.

Hunterian Museum, Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Muzeum zoologiczne

Na głównej wystawie można zobaczyć kilkanaście eksponatów związanych ze zwierzętami, w tym czaszki dinozaurów oraz szkielety ssaków morskich. Jeżeli jednak będziecie chcieli ujrzeć ich dużo więcej to koniecznie musicie odwiedzić Hunterian Zoology Museum. Królestwo Zwierząt – jak często jest nazywana wystawa, znajduje się w budynku Graham Kerr, który jest częścią Uniwersytetu w Glasgow i leży niespełna 5 minut spacerem od głównej wystawy.

Informacje praktyczne

Jak zapewne zauważyliście muzeum posiada trzy oddziały, ale wszystkie znajduje się w sąsiedztwie miasteczka akademickiego Uniwersytetu w Glasgow. Wstęp na wystawy jest darmowy poza wejściem do Mackintosh House. Poniżej znajdziecie informacje o godzinach otwarcia.

Hunterian Museum, Glasgow. Foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Hunterian Museum and Hunterian Art Gallery:

  • od wtorku do niedzieli: 10:00 – 17:00,
  • poniedziałek: zamknięte.

Hunterian Zoology Museum:

  • od poniedziałku do piątku: 9:00 – 17:00,
  • sobota, niedziela, Bank Holiday: zamknięte.

Na miejscu znajdziecie oczywiście sklep z pamiątkami oraz darmowe toalety. Zobaczenie głównej wystawy powinno wam zająć około 45 minut.

Moim zdaniem muzeum jest świetnym uzupełnieniem wycieczki po zachodnim Glasgow, gdzie czekają na was takie atrakcje jak Ogród Botaniczny, Riverside Museum i Glasgow Kelvingrove Art Gallery.

Mam nadzieję, że artykułami o Glasgow zachęcamy was do odwiedzenia tego miasta, które naszym zdaniem jest bardzo często niedoceniane przez turystów. A co wy myślicie o wycieczce do Glasgow? Podzielcie się swoim spostrzeżeniami w komentrzu poniżej.