Bez względu na to czy jesteś fanem motoryzacji czy nie, Riverside Museum w Glasgow jest miejscem, którego nie powinno zabraknąć w planie zwiedzania. Sprawdź dlaczego.

Pod nazwą Riverside Museum w Glasgow kryje się Muzeum Transportu w Glasgow, które jest jedną z najnowszych i największych atrakcji miasta. Zostało otwarte w 2011 roku, a dwa lata później zdobyło prestiżową nagrodę Europejskiego Muzeum Roku 2013. Jest to nagroda jak najbardziej zasłużona, ponieważ ponad 3000 eksponatów i interaktywna wystawa zachwycają turystów ze Szkocji, jak i z najdalszych zakątków świata.

W zbiorach muzeum można znaleźć Forda Anglia, którego fani Harrego Pottera, będą kojarzyć z książki i filmu „Harry Potter i Komnata Tajemnic”.

Zwiedzanie Riverside Museum

Wstęp do Riverside Museum jest darmowy. Wystawę podzielono na 9 ekspozycji, a jedną z ciekawszych jest ta o nazwie Streets. Jest to miejsce, w którym poczujesz klimat ulic Glasgow z lat 1895 – 1930. Można tu nie tylko zobaczyć prawdziwe pojazdy, ale także zajrzeć do sklepu czy pubu, co pozwala niemalże cofnąć się w czasie.

Zwiedzając Muzeum Transportu w Glasgow należy zwrócić uwagę na bogatą kolekcję samochodów, które można znaleźć na Wall of Cars (Ściana Samochodów). Jest to wspaniała prezentacja potęgi brytyjskiego przemysłu samochodowego oraz możliwość zobaczenia, jak auta zmieniały się na przestrzeni ostatniego wieku. Podobna wystawa jest poświęcona motocyklom: Wall of Motorbikes (Ściana Motocykli). Tutaj dodatkowo zostały zainstalowane interaktywne ekrany, aby móc bliżej poznać historię każdego z eksponatów.

Jednakże największym skarbem Riverside Museum w Glasgow jest ogromna kolekcja pojazdów transportu publicznego. Możemy tutaj nie tylko zobaczyć wspaniałe tramwaje i autobusy, ale również wsiąść do nich i poczuć ducha transportu miejskiego w Glasgow na przestrzeni XX wieku.

W kolekcji muzeum znajdziemy również ogromne lokomotywy produkcji brytyjskiej, z których jedna jeździła po torach RPA. A skoro mowa o pociągach, to warto zajrzeć również do metra. Tak, w Riverside Museum znajdziemy stację metra z pociągiem, rekonstrukcję z początku XX wieku. Warto dodać, że metro w Glasgow jest trzecim najstarszym metrem na świecie [sic!].

Statki w Riverside Museum

Ponadto na 1. piętrze w Muzeum Transportu w Glasgow znajdziemy wystawę modeli statków. Większość z nich została wybudowana w miejscowej stoczni i wypływała w najdalsze zakątki świata z lokalnego portu. W czasach Imperium Brytyjskiego port w Glasgow był jednym z najważniejszych portów królestwa i największym oknem na świat na mapie Szkocji.

Architektem Riverside Museum była wielokrotnie nagradzana za swoje projekty Zaha Hadid (zm. 2016). To pierwsza kobieta na świecie, która zdobyła prestiżową nagrodę Pritzkera.

Po zwiedzeniu wnętrza Riverside Museum koniecznie trzeba zajrzeć na nabrzeże rzeki Clyde. Czeka tam XIX-wieczny żaglowiec the Glenlee. Obecnie jest nazywany the Tall Ship, co możemy przetłumaczyć jako wysoki statek. Nazwę tę zawdzięcza trzem wysokim masztom, które stały się charakterystycznym dodatkiem do nowoczesnej bryły Muzeum Transportu w Glasgow.

Zwiedzanie żaglowca jest darmowe, a w jego wnętrzu można dowiedzieć się, jak wyglądało życie na morzu na początku XX wieku. Na statku udostępnione są 4 pokłady łącznie z maszynownią i pomieszczeniami załogi. W ładowni można znaleźć plac zabaw dla najmłodszych, gdzie mogą oni odkryć między innymi zasady załadunku towarów.

Muzeum Transportu w Glasgow – informacje praktyczne

Riverside Museum w Glasgow jest otwarte 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 17:00. W piątki i w niedziele muzeum otwiera się o godzinie 11:00. Wstęp jest darmowy, a w środku znajduje się informacja turystyczna, sklep z pamiątkami, toalety, kawiarnia (1 piętro) oraz restauracja (parter), która podaje smaczne jedzenie w przystępnej cenie.

Do Muzeum Transportu w Glasgow z łatwością można dotrzeć komunikacją miejską. Najbliższa stacja metra to Patrick, oddalona o 15 minut spacerem. Z centrum miasta dojedziesz autobusem nr 100 lub Hop-On-Hop-Off Glasgow, których przystanek znajduje się tuż przed wejściem. Ciekawym pomysłem i jednocześnie przygodą może być przyjazd na rowerze miejskim Nextbike, którym podróż z centrum wzdłuż rzeki Clyde zajmie około 20 minut. Przy muzeum znajduje się również płatny parking dla samochodów.

Riverside Museum w Glasgow jest super atrakcją nie tylko dla fanów motoryzacji. Rodziny z dziećmi potrafią w jego wnętrzu spędzić niemal cały dzień, dlatego polecam zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny na zwiedzenie kompleksu. Podczas wizyty w muzeum warto także zajrzeć do destylarni Clydeside oraz Glasgow Science Centre, które znajdują niemalże po sąsiedzku.