Destylarnia whisky w centrum miasta? W Glasgow takie rzeczy są możliwe i czeka na was tutaj jedna z najmłodszych destylarni w Szkocji, The Clydeside Distillery.

The Clydeside Distillery to jedna z najmłodszych i równocześnie jedna z najłatwiej dostępnych destylarni whisky na mapie Szkocji. Produkcję rozpoczęła w listopadzie 2017 roku, w budynku the Pumphouse, który był częścią historycznego doku portowego Queen’s Dock w Glasgow. Dotarcie do destylarni z centrum miasta zajmie zaledwie 45 minut spacerem lub 15 minut na rowerze, który z łatwością można wypożyczyć na ulicach Glasgow.

Polecamy: przewodnik po Glasgow

The Clydeside Distillery nie może się jeszcze pochwalić własną whisky, ponieważ aby destylat mógł być nazywany whisky musi spędzić minimum 3 lata i 1 dzień w beczkach po bourbonie. W tym czasie biały alkohol nabiera złotego koloru whisky, różnorodnych smaków i zapachów, które pochodzą od beczki w której przebywa. Właściciel destylarni informuje, że w roku 2020 zostanie przeprowadzona kontrola stanu alkoholu i również wtedy zostanie podjęta decyzja o butelkowaniu lub przedłużeniu okresu leżakowania o kolejne lata.

Clydeside Distillery, foto: M. Błażejczak

Clydeside Distillery, foto: M. Błażejczak

Zwiedzanie The Clydeside Distillery

Destylarnia Clydeside przygotowała godzinny tour, podczas którego poznacie historię whisky oraz jak tego, głęboko jest ona związana z Glasgow. Zobaczycie proces produkcyjny whisky, który od wieków jest niezmienny i odbywa się dokładnie na tych samych zasadach co w Talisker czy Glenkinchie.

Nowoczesne wnętrza destylarni Clydeside mogą wydawać się surowe i zimne, w porównaniu do starszych destylarni na szkockiej prowincji, jednakże są świetnym przykładem ducha czasu, z którym idzie Szkocja. Dlatego też, moim zdaniem, warto wybrać się w Highlandy i porównać klimat miejskiej gorzelni z atmosferą jaka panuje na wsi.

The Clydeside Distillery potrafi jednak zaskoczyć ponieważ alembiki są umieszczone w szklanym pomieszczeniu z przepięknym widokiem na rzekę Clyde. Są one symbolem destylarni i można je podziwiać również z zewnątrz. Jest to piękny dodatek do historycznego budynku the Pumphouse. Wycieczka kończy się degustacją trzech whisky pochodzących z trzech różnych regionów Szkocji.

Sklep z whisky i New Make Spirit

Na miejscu znajdziecie również dobrze wyposażony sklep, w którym dostępne są whisky z niemalże każdej destylarni w Szkocji. Ciekawostką jest to, że można kupić butelkę szkockiej z indywidualną etykietą. Rarytasem jest jednak możliwość zakupu świeżego destylatu pochodzącego z destylarni Clydeside. Jest to tzw. New Make Spirit o stężeniu alkoholu 63,5%. Moim zdaniem warto go kupić i potem porównać jak zmienił się kolor, zapach i smak alkoholu po leżakowaniu w beczkach.

Informacje praktyczne

The Clydeside Distillery jest otwarta przez cały rok poza Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Pierwsze zwiedzanie odbywa się o godzinie 10:00, a ostatnie o godz. 16:00. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje £17.50. Jeżeli zamierzacie odwiedzić większą grupą to polecam zrobić wcześniej rezerwację internetową na stronie: theclydeside.com.

Na miejscu poza wspomnianym wcześniej sklepem znajdziecie kawiarnię, w której możecie zjeść małą przekąskę, napić się kawy i oczywiście posmakować szkockiej.

Jak wcześniej wspomniałem, do The Clydeside Distillery z centrum Glasgow z łatwością można dojść pieszo lub wykorzystać system rowerów miejskich Nextbike. Przy destylarni znajduje się również darmowy parking dla samochodów oraz przystanek autobusu  Hop-On-Hop-Off Bus Glasgow.

Wizytę w destylarni można w ciekawy sposób połączyć ze zwiedzaniem Glasgow Science Centre oraz Muzeum Transportu (Riverside Museum). Obie atrakcje są oddalone od gorzelni o niespełna 15 minutowy spacer.

A ty jakie lubisz destylarnie? Stare z długoletnią historią jak Oban czy Dalwhinnie, czy też może nowoczesne, jak gorzelnia opisana powyżej? Zapraszam do komentowania!