Glenkinchie to destylarnia whisky leżąca najbliżej Edynburga. Możesz poznać tam proces produkcji narodowego trunku Szkotów oraz sprawdzić, jak smakuje i pachnie.

Destylarnia whisky Glenkirche leży ok. 25 km od Edynburga i jest to jedyna destylarnia w okolicy. Właścicielem obiektu jest koncern Diageo, który produkuje tu single malt whisky. Glenkinchie można zwiedzać, a spacer z przewodnikiem kończy się w świetnie zaopatrzonym barze. To idealne miejsce, by poznać proces produkcji whisky nie wyjeżdżając daleko poza Edynburg!

Destylarnia Glenkinchie – prawie 200 lat tradycji

Destylarnia została założona w 1825 r. przez dwóch farmerów: Johna i Georga Rate. Na początku nosiła nazwę Milton Distillery, ale nazwę szybko zmieniono, a z czasem obiekt sprzedano innemu farmerowi. Zamknął on produkcję i otworzył w tym miejscu tartak (1853 r.). Produkcję whisky przywrócono w 1880 r.

Od 1968 r. destylarnia nie fermentuje własnego słodu, a pomieszczenia i narzędzia do tego potrzebne zostały przeznaczone na muzeum. Whisky produkowana w Glenkinchie bardzo często nazywana jest „breakfast whisky” czyli whisky śniadaniową, a to za sprawą bardzo delikatnego smaku i aromatu. Zapach whisky jest bardzo czysty, można rzec, że łąkowy, lekko kwiatowy z nutą świeżych cytrusów. W smaku można wyczuć charakterystyczną słodycz wanili oraz sernik cytrynowy. Dave Broom w swojej książce „Wielki Atlas Świata Whisky” podsumowuje Glenkinchie jako „atrakcyjna whisky z pazurem”. Sam osobiście wolę jednak bardziej wyraziste whisky, jak chociażby Talisker, ale Glenkinchie jest to whisky, która szczególnie smakuje kobietom oraz osobom, które dopiero co zaczynają swoją przygodę w krainie whisky. Opis powyżej dotyczy whisky Glenkinchie 12-letniej.

Zwiedzanie Glenkinchie

Zwiedzanie destylarni Glenkinchie rozpoczyna się w Visitor Centre. Tu kupisz bilety wstępu i poczekasz na przewodnika. Można z nim zwiedzić muzeum i zobaczyć, jak dawniej produkowało się whisky oraz dowiedzieć się, jak proces wygląda obecnie. Wizyta kończy się w firmowym barze, gdzie na degustację czekają wyśmienite trunki. Osoby, które nie piją alkoholu oraz dzieci powinny zobaczyć wystawę i ogromną makietę destylarni. Ta ostatnia robi niemałe wrażenie!

Wejście kosztuje £5 (sama wystawa), £4 – 10 (wystawa + muzeum + degustacja), £14 (wszystko, co wcześniej + więcej trunków do degustacji). Dodatkowe informacje i godziny otwarcia znajdziesz na stronie malts.com.

Na zwiedzanie tej atrakcji trzeba przeznaczyć ok. 1,5 do 2 godz.

Jak dojechać do destylarni Glenkinchie?

Do destylarni najwygodniej jest dojechać samochodem. Na miejscu jest parking oraz toalety. Z Edynburga kursuje specjalny autobus, którym można dojechać na zwiedzanie. Należy go odpłatnie zamówić dzwoniąc do destylarni pod numer 01875 342 012.

Zobacz także inne destylarnie whisky opisane w naszym przewodniku!

Charakterystykę produkowanej whisky przygotował dla was Mateusz, któremu bardzo dziękuję za wsparcie w powstaniu tego artykułu. Tomek