Rowery miejskie w Glasgow to świetny pomysł na aktywne zwiedzanie miasta. Jest to również jeden z najszybszych i najtańszych środków lokomocji po mieście.

Nextbike, bo tak nazywają się rowery miejskie w Glasgow, posiada 500 rowerów, które można wypożyczyć na 62 stacjach. Wypożyczalnie są rozmieszczone w najważniejszych częściach miasta oraz przy atrakcjach turystycznych. Jest to moim zdaniem jeden z najlepszych środków transportu po Glasgow. Oczywiście, wszystko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, ponieważ pogoda w Szkocji potrafi być „trochę” kapryśna. Nextbike jest tani i dostępny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Rowery miejskie w Glasgow – transport dla mieszkańców i turystów

Rowery miejskie w Glasgow to świetny pomysł na poruszanie się pomiędzy najważniejszymi atrakcjami Glasgow i odkrywanie uroków architektonicznych miasta. Jest to również bardzo popularny środek transportu wśród mieszkańców. Moja siostra, która mieszka w Glasgow, często korzysta z Nextbike, aby szybko i tanio przemieścić się np. z uniwersytetu do domu.

Ile kosztuje wypożyczenie roweru w Glasgow?

Dla turystów została przygotowana specjalna oferta „casual”, która pozwala wypożyczyć rower niemalże od ręki, bez konieczności płacenia abonamentu.

 • Pierwsze 30 minut: £1.00
 • Kolejne 30 minut: £1.00
 • Maksymalna opłata za 24h: £10.00

Po przekroczeniu 24h będziecie musieli zapłacić £10.00 za kolejne 24h. W ofercie Nextbike znalazła się również opcja abonamentu miesięcznego lub rocznego. Decydując się na jeden z nich, pierwsze 30 minut jest zawsze darmowe, a kolejne kosztuje 50 pensów. Warto również dodać, że na jednym koncie można wypożyczyć do 4 rowerów.

Jak wypożyczyć rower miejski w Glasgow?

Aby rozpocząć korzystanie z wypożyczalni rowerów w Glasgow należy się zarejestrować w systemie Nextbike. Można to zrobić na 3 sposoby: telefonicznie, na stronie internetowej lub przez aplikację. Najłatwiej i najszybciej można to zrobić poprzez apkę ponieważ później będziecie z niej korzystali podczas wypożyczania. Aplikacja jest darmowa i dostępna na telefony z systemem iOS, Android i Microsoft. Po zainstalowaniu i zarejestrowaniu konta oraz karty płatniczej można zacząć korzystać z wypożyczalni rowerów miejskich. Koszt rejestracji karty płatniczej to £1.00.

Instrukcja wypożyczenia roweru w Glasgow:

 1. Włączamy aplikację i sprawdzamy, gdzie jest najbliższa stacja oraz ile rowerów jest dostępnych.
 2. Przy stacji wybieramy rower, który chcemy wypożyczyć i otwieramy aplikację Nextbike. Wybieramy opcję „Rent Bike” i następnie wpisujemy kod roweru lub robimy zdjęcie kodu QR. Obie informacje znajdują się na tylnym błotniku.
 3. Na telefonie pokaże się kod, który należy wprowadzić na klawiaturze na tylnym błotniku i wcisnąć ok.
 4. Na wyświetlaczu roweru pojawi się informacja „Please unlock locker”, który znajduje się przy przednim kole roweru.
 5. Ściągamy blokadę i rower jest gotowy do jazdy. Podczas wycieczki w telefonie możemy sprawdzić aktualny czas wypożyczenia oraz na mapie gdzie jest najbliższa stacja.
 6. Podczas zwiedzania możemy zaparkować swój rower w dowolnym miejscu i zabezpieczyć go przed kradzieżą. Aby to zrobić zakładamy blokadę na przednie koło, a na panelu naciskamy „ok”, a następnie symbol parkingu „P”. Aby odblokować rower należy wpisać kod, który otrzymaliśmy przy wypożyczeniu – znajdziemy go w aplikacji.
 7. Zwrot roweru to dokładnie taka sama procedura, jak przy parkowaniu, tylko aby zwrócić rower należy przycisnąć dwa razy przycisk „ok”.
 8. Gdy na naszej docelowej stacji nie ma wolnych miejsc parkingowych, można zostawić rower obok. Należy tylko pamiętać, że musi być on tak zaparkowany, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych.

Po zakończeniu wypożyczenia możesz sprawdzić czas oraz opłatę, jaką zostanie obciążona twoja karta płatnicza zarejestrowana w aplikacji. Jeżeli chodzi o płatność kartą kredytową to Nextbike informuje, że powinna się ona odbyć od razu. W przypadku karty debetowej może to nastąpić dopiero na koniec miesiąca.

Pisząc ten artykuł znalazłem informacje, że NextBike obsługuje również wypożyczalnie rowerów miejskich w Polsce, np. we Wrocławiu. Jestem ciekaw czy polska aplikacja będzie działać w Glasgow? Jeżeli będziesz z niej korzystał w Szkocji, to daj mi znać w komentarzu poniżej.

Co można zobaczyć na rowerze w Glasgow?

Jak już wcześniej wspomniałem, stacje z rowerami są rozmieszczone przy najważniejszych atrakcjach turystycznych Glasgow. Z łatwością możemy je wypożyczyć na East End przy katedrze, skąd możemy się udać do centrum i zostawić rower przy Gallery of Modern Art. Wypożyczalnie znajdziemy również na nabrzeżu rzeki Clyde przy Glasgow Science Centre oraz Riverside Museum. Na West End stacje znajdują się zarówno przy uniwersytecie w Glasgow oraz przy Kelvingrove Art Gallery and Museum.

Podobają się tobie rowery miejskie w Glasgow? Uważasz je za fajny środek transportu, czy może wolisz tradycyjną komunikację miejską? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu poniżej.