Czy wnętrze wiktoriańskiego domu z początku XX wieku musi być ponure i ciemne? Sprawdź, jak wygląda The Mackintosh House w Glasgow i przekonaj się o tym! To dom jednego z czołowych architektów Szkocji XX w.

The Mackintosh House to najprawdopodobniej jeden z najsłynniejszych domów w Glasgow. Był on zamieszkany przez szkockiego architekta, designera i artystę Charlesa Rennie Mackintosh (1868-1928), który wraz ze swoją żoną Margaret Macdonald Mackintosh (1864-1933) tworzył dzieła stylem wyprzedzające swoją epokę.

Oryginalny the Mackintosh House

The Mackintosh House znajdował się przy 78 Southpark Avenue (dawniej 6 Florentine Terrace), a para zamieszkała w nim, w 1906 roku. Była to ostatnia kamienica w szeregu wiktoriańskich domów (victorian end of terrace house). Przed przeprowadzką Mackintosh dokonał kilku modernizacji, a najważniejszą z nich było wprowadzenie więcej naturalnego światła do budynku. Zabieg ten sprawił, że smutne i ciemne wnętrza wiktoriańskiego domu stały się jasne i przyjemne, a styl w jakim zostały one urządzone mógł być lepiej zaprezentowany.

Nowy Dom

Niestety oryginalny dom państwa Mackintosh został zburzony we wczesnych latach 60. XX wieku. Jednakże wyposażenie i oryginalne meble zaprojektowane przez artystę i jego żonę przetrwały do naszych czasów. Możemy je obecnie podziwiać w domu, który jest kopią ich posiadłości i znajduje się tylko 100 metrów od jej pierwotnego położenia.

Architekci dołożyli wiele starań, aby jego wnętrza jak najlepiej przypominały styl dawnego domu mistrza. Zapewne bardzo pomocne były zdjęcia z początku XX wieku, dzięki którym udało się nie tylko odtworzyć oryginalny styl pomieszczeń, ale również dywany, zasłony i poduszki. Większość z pozostałych elementów wyposażenia to oryginalne meble stworzone i zaprojektowane przez małżeństwo Mackintosh. Wierząc słowom architektów odpowiedzialnych za odbudowę domu, garderoba, kuchnia, łazienka i druga sypialnia wyglądają dokładnie tak samo, jak w pierwowzorze.

Informacje praktyczne

Obecnie The Mackintosh House jest częścią Hunterian Art Gallery, a wizyta w nim będzie świetnym uzupełnieniem wystawy Mackintosh Centre, którą możecie znaleźć w galerii The Lighthouse. Wstęp do domu jest płatny i wynosi £6.00 dla osoby dorosłej i £3.00 dla seniorów (60+). Wstęp dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia jest darmowy. The Mackintosh House można zwiedzać w następujących godzinach:

  • wtorek – sobota: 10:00 – 17:00,
  • niedziela: 11:00 – 16:00,
  • poniedziałek: nieczynne.

The Mackintosh House znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie uniwersytetu w Glasgow, a nieco dalej (15 minut spacerem) znajduje się Kelvingrove Art Gallery. Zwiedzenie wszystkich trzech atrakcji zapewni wam miłe popołudnie w zachodniej części Glasgow (West End). Jeżeli podczas wycieczki zgłodniejecie to gorąco polecam zaułek Ashton Lane. Znajdziecie tutaj klimatyczne knajpki ze smacznym jedzeniem.

Do The Mackintosh House z łatwością dojedziecie komunikacją miejską. Najbliższa stacja metra to Hillhead (10 minut spacerem), a z centrum kursują bezpośrednie autobusy.

Niestety we wnętrzu domu obowiązuje zakaz robienia zdjęć.

Osobiście nie jestem wielkim miłośnikiem i znawcą sztuki, jednakże muszę przyznać, że wizyta w The Mackintosh House zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Laik taki jak ja może śmiało stwierdzić, że Mackintosh był wielkim artystą swoją sztuką wyprzedzającym czasy, w których żył. A czy ty lubisz miejsca związane ze sztuką, czy też może wolisz zwiedzać destylarnie whisky, jak the Clydeside Distillery w Glasgow? Podziel się ze mną swoimi uwagami w komentarzu poniżej.