Lubisz architekturę, design oraz piękne widoki? A może chciałbyś poznać historię najsłynniejszego architekta Glasgow? Jeżeli tak, to koniecznie zajrzyj do wnętrza The Lighthouse.

The Lighthouse (latarnia morska) to znajdujące się w sercu Glasgow centrum architektury i designu. Galeria została otwarta w 1999 roku i wraz z Gallery of Modern Art jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc sztuki w Glasgow. Znajduje się ona w dawnej siedzibie Glasgow Herald, która była pierwszym ukończonym projektem najsłynniejszego architekta miasta, Charles’a Rennie Mackintosh.

Gallery One & Review Gallery w the Lighthouse

Gallery One i Review Gallery to dwie galerie, które można znaleźć na poziomie 1. W ich wnętrzach znajdują się wystawy poświęcone wpływowi wzornictwa i architektury na życie codzienne. Ekspozycje tu prezentowane są zawsze tymczasowe, dlatego warto tutaj zajrzeć podczas kolejnych wizyt w Glasgow.

Macintosh Centre

We wnętrzu The Lighthouse znajdziecie również stałą wystawę poświęconą pracom i życiu Charles’a Rennie Mackintosh (1868-1928). Jest to świetne miejsce, aby rozpocząć przygodę z jego pracami oraz poznać bliżej historię tego znakomitego architekta, którego dzieła można podziwiać na całym mieście. Jeżeli spodoba ci się jego wyjątkowy styl, który znacznie wyprzedzał czasy w których żył, to koniecznie musisz odwiedzić jego dom. The Mackintosh House znajduje się w zachodniej części miasta tuż obok gmachu Uniwersytetu w Glasgow.

Tarasy widokowe

Jeżeli jednak nie jesteś miłośnikiem sztuki to może do wizyty w The Lighthouse skłoni ciebie darmowy wstęp na dwa ciekawe tarasy widokowe? Pierwszy z nich znajduje się na szczycie dawnej wieży ciśnień i prowadzą do niego majestatyczne schody zaprojektowane oczywiście przez Charles’a Rennie Mackintosh. Drugi punkt to szklany taras na 4 piętrze, z którego możemy podziwiać panoramę miasta nie wychodząc na zewnątrz.

The Lighthouse – informacje praktyczne

Wstęp do galerii oraz na punkty widokowy jest darmowy, a drzwi centrum są otwarte dla zwiedzających 7 dni w tygodniu w następujących godzinach:

  • poniedziałek – sobota:  10:30 – 17:00
  • niedziela: 12:00 – 17:00

Na miejscu znajdziesz mały sklep z pamiątkami oraz kawiarnię w której można zjeść mały lunch i napić się ciepłych napoi. Budynek jest przystosowany do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych, a na szklany taras widokowy można dostać się za pomocą windy.