Ogród Botaniczny w Glasgow to oaza zieleni, spokoju i pięknej wiktoriańskiej architektury. Jest to również świetne miejsce na relaks i odpoczynek po zwiedzaniu miasta.

Ogród Botaniczny w Glasgow (Glasgow Botanic Gardens) to kolejne miejsce, które pokazuje, jak mylą się ci, którzy twierdzą, że Glasgow jest nudne, szare i ma mało atrakcji dla turystów. Ogród może nie jest tak duży, jak Królewski Ogród Botaniczny w Edynburgu, ale jest to świetne miejsce na odpoczynek w otoczeniu zieleni i tropikalnych roślin. W dodatku wstęp jest darmowy!

Polecamy: Glasgow przewodnik – trasy zwiedzania i opisy atrakcji!

Ogród Botaniczny w Glasgow – 200 lat historii

Ogród Botaniczny w Glasgow powstał ponad 200 lat temu, a dokładnie w 1817 roku. Został założony przez Królewski Instytut Botaniczny w Glasgow, a jego głównym celem było dostarczanie materiałów dydaktycznych studentom medycyny i botaniki.

Ogród Botaniczny w Glasgow, foto: M. Błażejczak

Ogród Botaniczny w Glasgow, foto: M. Błażejczak

W 1842 roku ogród został przeniesiony z okolic Sauchiehall Street w obecne miejsce. Powodem przeprowadzki był brak miejsca na dalszy rozwój ogrodu, który już wtedy mógł się pochwalić kolekcją 12 tysięcy gatunków roślin. Za jej rozkwit odpowiedzialny był Jackson Hooker, który jest zaliczany do jednych z najwybitniejszych botaników XIX wieku.

Po przeprowadzce Ogród Botaniczny w Glasgow został udostępniony również mieszkańcom Glasgow. Mogli oni zwiedzać jego zakamarki w każdy weekend, a wstęp kosztował 1 pensa – dzisiaj jest darmowy.

Kibble Palace

Zaraz po wejściu do parku zwrócicie zapewne uwagę na białą wiktoriańską szklarnię, która wspaniale wkomponowuje się w krajobraz parku. Jej nazwa to Kibble Palace, a okrągła kopuła ma średnicę ponad 45 metrów (150 stóp).

Zaskoczę was zapewne informacją, że pierwotnie znajdowała się ona w prywatnej rezydencji w Highlandach. Szklany pałac, który został przeniesiony do Glasgow na początku lat 70-tych XIX wieku należał do Johna Kibble. I tutaj będzie kolejne zaskoczenie – otóż po ponownym otwarciu Kibble Palace pełnił funkcję sali koncertowej, której wnętrze rozświetlało 600 lamp gazowych. Niestety zakup Kibble Palace doprowadził zarządcę ogrodu do ogromnych długów, co doprowadziło do przejęcia parku przez miasto 1 kwietnia 1887 roku.

Ogród Botaniczny w Glasgow, foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Zbiór paproci, który możemy dzisiaj podziwiać we wnętrzu Kibble Palace został zasadzony w latach 80-tych XIX wieku, a dzisiaj nazywany jest Narodową Kolekcją. Również wtedy zdecydowano, że wnętrze pałacu zostanie przeznaczone na ekspozycję najbardziej wymagających roślin.

Stara Oranżeria

Stara Oranżeria (The Main Hothouse) to kompleks szklarni skrywający rośliny z najdalszych zakątków świata. Można tutaj znaleźć palmy z lasów równikowych oraz kaktusy rosnące na pustyniach. Warto zajrzeć w każdą alejkę, ponieważ szklarnia skrywa wiele magicznych i zaskakujących gatunków roślin.

Ogród Botaniczny w Glasgow – informacje praktyczne

Ogród Botaniczny w Glasgow to prawdziwy raj dla miłośników botaniki. Jest to również świetne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu pobliskich atrakcji, a w sąsiedztwie można znaleźć między innymi Uniwersytet w Glasgow oraz Kelvingrove Gallery.

Park jest otwarty przez cały rok od 7:00 do zmroku. Szklarnie są otwarte od 10:00 do 18:00 (zimą do 16:00). Wstęp do ogrodu i wszystkich budynków jest darmowy.

Na terenie parku znajduje się również plac zabaw dla dzieci oraz kawiarnia oferująca ciepłe napoje i dania lunchowe.

Z centrum najłatwiej dotrzeć do Glasgow Botanic Garden metrem. Najbliższa stacja to Hillhead (5 minut spacerem). W ciepłe i suche dni z łatwością można tutaj również podjechać na rowerach miejskich.

Ogród Botaniczny w Glasgow nie posiada parkingu dla samochodów, a miejsca płatne parkingowe są dostępne tylko na ulicach w jego najbliższym otoczeniu.

Co sądzicie o Ogrodzie Botanicznym w Glasgow? Podzielcie się z nami swoją opinią w komentarzu poniżej.