The People’s Palace jest atrakcją bardzo często pomijaną przez turystów w Glasgow. To wielka szkoda, bo miejsce to najprawdopodobniej najlepiej przedstawia historię mieszkańców miasta.

The People’s Palace (Pałac Ludowy/Ludzi) znajduje się we wschodniej części miasta, w najstarszym parku miejskim Green Glasgow. Pałac od początku powstania pełnił funkcję kulturalną oraz przedstawiał historię mieszkańców metropolii. Podczas ceremonii otwarcia w 1898 roku padło znamienne zdanie „Open for people for ever and ever” (Otwarte dla ludzi na wieki wieków), które bardzo dobrze opisuje funkcję muzeum, nawet w dzisiejszych czasach.

Muzeum w the People’s Palace

Obecnie najważniejszym zadaniem the People’s Palace jest przedstawienie historii mieszkańców Glasgow: ich stylu życia, miejsc pracy oraz codzienności w okresie od 1700 roku do drugiej połowy XX wieku. We wnętrzach pałacu znajdziemy ciekawą wystawę z setkami eksponatów, które można nie tylko podziwiać, ale również dotknąć i sprawdzić np. jak wyglądał sklep z początku XX wieku lub dawne miejskie więzienie.

Szklarnia

Na tyłach the People’s Palace projektanci umieścili ogromną szklarnię, która jest jedynym w swoim rodzaju dodatkiem do pałacu. W jej wnętrzu możemy podziwiać tropikalne palmy oraz rośliny, które zapewne miały przybliżyć mieszkańcom miasta klimat oraz roślinność zamorskich kolonii Imperium Brytyjskiego. Obecnie poza podziwianiem wspaniałej roślinności można w tym miejscu zjeść lunch lub napić się kawy w przystępnej cenie.

Doulton Fountain

Zanim odkryjecie wnętrza the People’s Palace, na pewno nie umknie waszej uwadze ogromna fontanna znajdująca pod jego wejściem. Jest to Doulton Fountain, największa terakotowa fontanna na świecie! Powstała ona w 1887 roku z okazji złotego jubileuszu Królowej Wiktorii (50 lat panowania na tronie UK). Składa się ona z pięciu poziomów i jest wykonana w stylu francuskiego renesansu. Na jej szczycie znajduje się oczywiście rzeźba Królowej Wiktorii, a wśród pozostałych rzeźb możemy między innymi wyróżnić żołnierzy z pułków szkockich, irlandzkich i angielskich. Ważnym elementem są również figury przedstawiające 4 najważniejsze kolonie Imperium Brytyjskiego: Kanadę, Południową Afrykę, Australię i Indie.

The People’s Palace – informacje praktyczne

The People’s Palace podobnie jak Kelvingrove Gallery czy Riverside Museum jest kolejną darmową atrakcją na mapie Glasgow. Obiekt jest otwarty 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 17:00 (w piątek i niedzielę od 11:00). Z centrum miasta z łatwością można tu dojść pieszo (ok. 25 minut spacerem) lub skorzystać z systemu rowerów miejskich w Glasgow. Dla zmotoryzowanych dostępne są darmowe parkingi przy wejściach do parku Glasgow Green.