Królewski jacht Britannia to jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji Edynburga. Dawniej należał do Elżbiety II, a po wycofaniu ze służby stoi przycumowany obok centrum handlowego i pełni rolę wyjątkowego muzeum.

Królewski jacht Britannia (HMY Britannia) to statek, którym Elżbieta II opłynęła niemalże cały świat. Przez 43 lata służył on za dom królowej na wodzie i przyjął na pokład mnóstwo najważniejszych osób na świecie. W każdej chwili jacht mógł pełnić rolę pływającego szpitala, ale nigdy nie było potrzeby skorzystania z tej możliwości. Dzisiaj stoi zacumowany w porcie Leith w Edynburgu i każdego roku odwiedza go ok. 300 tys. turystów.

HMY Britannia – królewski pałac na wodzie

Wbrew swojej randze Britannia wcale nie olśniewa wyjątkowymi luksusami. Oczywiście wszystko jest tam lśniące i wypucowane, a każda ważna osoba miała na statku własne pomieszczenie. Nie ma jednak na pokładzie marmurowych ścian wykończonych złotem i niezliczonej ilości kryształowych żyrandoli. Jacht zwodowano w 1953 r. (powstał w szkockiej stoczni), czyli w latach podnoszenia się gospodarek po wojnie. Zapewne nie był to najlepszy czas na budowę ociekających złotem pałaców na wodzie.

Podczas swojej służby Britannia odbyła łącznie 696 podróży zagranicznych. Na jachcie miesiąc miodowy spędziła księżna Diana z księciem Karolem.

Wewnątrz znajdziemy m.in. przestronny salon, ogromną jadalnię, pokoje królowej i księcia z zaskakująco niewielkimi łożami, pomieszczenia dla gości, dla załogi i całe zaplecze techniczne. Jest też szpital, sala prób dla pokładowej orkiestry, a nawet garaż dla królewskiego Rolls-Royce’a. Wszystko to na prywatnym jachcie, który przez cały okres służby był oficjalnie okrętem Royal Navy.

Zwiedzanie jachtu królowej Elżbiety II

HMY Britannia stoi zacumowany tuż obok centrum handlowego Ocean Terminal w Leith. Wejście na teren jednostki znajduje się wewnątrz centrum handlowego. Jeszcze w budynku zwiedza się wystawę poświęconą statkowi, a następnie – po pobraniu przewodnika audio (także w języku polskim), wchodzi się na jacht.

Zwiedzanie kosztuje £16,50 dla dorosłych i £8,75 dla dzieci w wieku 5 – 17 lat. Są też zniżki dla rodzin, seniorów oraz studentów. Muzeum jest otwarte różnie w zależności od miesiąca, ale najczęściej w godz. 10 – 16. Szczegóły znajdziesz na stronie royalyachtbritannia.co.uk.

Na zwiedzenie tej atrakcji warto przeznaczyć minimum jedną godzinę. Będzie to bardzo ciekawy spacer po pokładach królewskiej rezydencji na wodzie. A jeśli masz odpowiednio duże fundusze, możesz na jachcie zorganizować prywatne przyjęcie i ugościć przyjaciół w królewskiej jadalni.

Z centrum Edynburga można do jachtu dojechać komunikacją publiczną, np. autobusem 11 i 22.