Arthur’s Seat to wzgórze niemalże w centrum Edynburga. Ten wygasły dawno wulkan jest częścią Holyrood Park, a także jednym z symboli stolicy Szkocji.

Arthur’s Seat to miejsce wędrówek, punkt widokowy i naturalna atrakcja Edynburga. Wysokie na 251 m n.p.m. wzgórze w centrum miasta było dawniej wulkanem, a z czasem stało się jednym z symboli stolicy Szkocji. Chce je zdobyć każdy turysta, ale nie wszystkim się to udaje. Częstą przeszkodą jest oczywiście kiepska pogoda, która odstrasza słabiej przygotowanych spacerowiczów.

Arthur’s Seat niczym górska wędrówka w Edynburgu

Wzgórze Arthur’s Seat znajduje się w centrum Holyrood Park, miejskim parku, który sąsiaduje z Pałacem Holyrood i Parlamentem Szkocji opisanymi przeze mnie na blogu. Łatwo można tam dotrzeć z centrum Edynburga – wystarczy spacerować w dół Królewską Milą i skręcić w prawo przed pałacem. W ten sposób trafimy do najpopularniejszej ścieżki wędrownej prowadzącej na szczyt wygasłego ponad 300 mln lat temu wulkanu. To Radical Road – stosunkowo łagodne i zapewniające piękne widoki podejście.

Nazwę Arthur’s Seat tłumaczy się jako Góra Artura, ale także Fotel Artura. Nawiązuje ona do legendy, zgodnie z którą król ze wzgórza obserwował przegraną bitwę z lokalnymi ludami.

Góra Artura w Edynburgu to obszerny teren zielony, który wprost zachęca do licznych wędrówek. Trasa Radical Road na sam szczyt wzniesienia zajmuje pieszym ok. 30 minut (2,1 km), a wynagrodzeniem trudu jest oczywiście wspaniały widok na okolicę. Nie jest to trudna wędrówka, ale i tak warto pamiętać o odpowiednim obuwiu, ubiorze oraz zabraniu ze sobą wody do picia.

Zwiedzanie Arthur’s Seat w Edynburgu

W pobliże Radical Road kursuje autobus 6 i 35, a parking samochodowy znajduje się tuż przy wejściu na wzniesienie. Wędrując po wzgórzu można ominąć jego szczyt, jeśli brakuje nam sił. Widoki po drodze będą przyjemne, a zamiast wierzchołka można iść podziwiać inne atrakcje parku.

Na wzgórzu znajdują się niewielkie jeziora, ruiny kaplicy św. Antoniego, a także niezwykłe formacje naturalne: wysokie na 46 metrów klify Salisbury (Salisbury Crags) i Żebra Samsona (Samson’s Ribs) – bazaltowe skały o charakterystycznym kształcie. Spacer po parku Holyrood to okazja, by miło i aktywnie spędzić nawet pół dnia w centrum Edynburga.