Budynki szkockiego parlamentu są nie tylko miejscem stanowienia prawa, ale także atrakcją Edynburga. Parlament Szkocki można zwiedzić za darmo.

Obecny Parlament Szkocki działa od 1999 r. i został powołany po referendum z 1997 r. Wtedy to Szkoci wypowiedzieli się za powołaniem własnego parlamentu, a właściwie jego przywróceniem. Pierwotny Parlament Szkocji funkcjonował bowiem od XIII do XVIII w.

Budynki szkockiego parlamentu można zwiedzać za darmo, także salę obrad. Obiekt znajduje się w Edynburgu tuż naprzeciwko Pałacu Holyrood.

Parlament Szkocki – zwiedzanie budynku

Gmach Parlamentu Szkocji zaprojektował kataloński architekt Enric Miralles. Podczas budowy wykorzystano m.in. materiały pochodzące ze Szkocji, np. granit, piaskowiec i drewno ze szkockich dębów i klonów. Obiekt jest niewysoki i ma podkreślać związek ludzi z naturą. Na pierwszy rzut oka wygląda nieco chaotycznie, ale taka konstrukcja zapewnia przede wszystkim doskonały widok z budynku na okolicę, szczególnie pobliskie wzgórze Arthur’s Seat. Z budową gmachu parlamentu wiąże się jednak spory zgrzyt – na jego wzniesienie wydano aż 431 mln funtów, co było kwotą kilkakrotnie większą od planowanych wydatków.

Warto wiedzieć: w szkockim parlamencie zasiada 129 członków (Members of The Scottish Parliament), których wybiera się na 4-letnią kadencję

Zwiedzanie budynku Parlamentu Szkocji jest możliwe za darmo. Bez wcześniejszej rezerwacji można wejść do sali obrad. Aby zobaczyć pozostałe pomieszczenia należy umówić się online na spacer z przewodnikiem (również za darmo). Szczegóły dot. zwiedzania, w tym godziny otwarcia znajdziesz w ulotce dot. zwiedzania parlamentu (w PDF, po polsku). Na zobaczenie samej sali obrad należy przeznaczyć ok. 20 – 30 min. Spacer z przewodnikiem zajmuje ok. godziny. Pracownicy obiektu są bardzo uprzejmi i pomagają znaleźć drogę oraz darmowe informatory. W budynku jest oczywiście bezpłatna toaleta dla zwiedzających.

Jak dojechać do gmachu szkockiego parlamentu?

Adres obiektu to EH99 1SP. Można tam dojechać autobusem miejskim 35 (przystanek Canongate) lub 6 (przystanek Horse Wynd). Warto jednak przejść się pieszo. To zaledwie mila od zamku w Edynburgu, w dodatków ta słynna Królewska Mila.

Strona internetowa: parliament.scot