Nowe Miasto w Edynburgu to tereny przylegające do Starego Miasta od północy. Jego centrum znajduje się pomiędzy Queen Street, a Princes Street. Warto udać się tam na zakupy oraz smaczne jedzenie.

Nowe Miasto w Edynburgu powstało w drugiej połowie XVIII w. w odpowiedzi na rozwój Edynburga i zapotrzebowanie na nowe budynki. Realizacji doczekała się nieco zmodyfikowana koncepcja architekta Jamesa Craiga, który przedstawił najciekawszy pomysł nowej zabudowy. Dzisiaj Nowe Miasto w Edynburgu to tętniący życiem obszar, w którym swoje sklepy mają międzynarodowe marki. Tu również przejeżdża nowy miejski tramwaj oraz wiele linii autobusowych.

Nowe Miasto w Edynburgu dla bogatych

Zamysłem architekta była budowa stylowych kamienic dla bogatszych mieszkańców Edynburga w uporządkowanej siatce ulic. Stanęły przy nich okazałe rezydencje, do których szybko wprowadzili się handlarze i usługodawcy. Dzięki temu Nowe Miasto stało się praktycznie samowystarczalne. Żeby nie izolować mieszkańców, połączono nową dzielnicę ze Starym Miastem mostem, który znacznie usprawnił komunikację. Niestety mimo tego zabiegu życie bogatszej części społeczności i tak toczyło się teraz głównie w Nowym Mieście, a biedniejszej na Starym Mieście.

Realizacja projektu budowy Nowego Miasta oznaczała także osuszenie niewielkiego jeziora Nor’ Loch znajdującego się u podnóża wzgórza z Zamkiem w Edynburgu. Obecnie w tym miejscu znajduje się miejski park i amfiteatr. Tuż obok zbudowano główny dworzec kolejowy Edynburga (Edinburgh Waverley). Pomiędzy parkiem, a dworcem stoją zaś dwa okazałe gmachy. To galeria The Royal Scottish AcademyScottish National Gallery.

Przy Charlotte Square znajduje się „Bute House” – oficjalna rezydencja premiera Szkocji. To odpowiednik londyńskiego 10 Downing Street. Mieszkania w tej okolicy należą do najbardziej prestiżowych w Edynburgu.

Nowe Miasto w Edynburgu jest doskonałym miejscem na zakupy odzieżowe, luksusowe, a także spożywcze. Znajdziesz tu takie marki jak H&M, Zara, Primark, Marks & Spencer, AllSaints, Gap, Apple, Hollister, Hobbs, Anthropologie i wiele innych. Pomiędzy sklepami działają kawiarenki, restauracje i banki. W pobliżu jest także kompleks kinowy Omni Centre, a także tradycyjne szkockie puby. Warto odwiedzić chociażby Guildford Arms (1 W Register St, Edinburgh EH2 2AA) lub Cafe Royal (19 W Register St, Edinburgh EH2 2AA). Najwięcej pubów i lokali z kuchnią z całego świata znajdziesz jednak na Rose Street.

Nowe Miasto w Edynburgu szczyci się spójną i elegancką zabudową, ale dwa obiekty zdecydowanie przyciągają największą uwagę w tej okolicy. Pierwszym z nich jest luksusowy hotel The Balmoral ze swoją okazałą wieżą zegarową. To w nim zatrzymał się Tom Hanks, kiedy w pobliżu kręcono hollywoodzki hit Kod da Vinci na podstawie powieści Dana Browna. Drugim obiektem przyciągającym uwagę spacerowiczów jest Scott Monument – strzelista i niemalże czarna wieża wzniesiona ku czci Waltera Scotta, cenionego szkockiego pisarza. To największy na świecie pomnik wzniesiony na cześć pisarza! Warto też zobaczyć posąg Wojtka – niedźwiedzia biorącego udział w działaniach wojennych. Jest on nazywany Miś Wojtek i stoi przy 4 Princes St, S Charlotte St, Edinburgh EH2 2HG.

Zobacz również: Stare Miasto w Edynburgu