Stare Miasto w Edynburgu pełne jest pięknych kamienic i ciekawych zaułków. Tu warto rozpocząć zwiedzanie Edynburga i jego atrakcji!

Stare Miasto w Edynburgu to przede wszystkim jego najważniejsze atrakcje: Zamek w Edynburgu, Królewska Mila i Pałac Holyrood na jej końcu. Ale w tej okolicy jest znacznie więcej do zobaczenia! Warto się wybrać na niespieszny spacer i dać się trochę zagubić pomiędzy kamiennymi domami.

Stare Miasto w Edynburgu i jego atrakcje

Stare Miasto najlepiej zwiedzać tuż po odwiedzeniu zamku na szczycie. Schodząc ze wzgórza Królewską Milą miniemy kolejno wiele ciekawych miejsc. Do wartych wymienienia należą chociażby:

  • Scotch Whisky Experience. Tutaj dowiesz się wszystkiego o produkcji najważniejszego napoju Szkocji. Oczywiście polecamy wybrać się do jednej z historycznych destylarni, jak chociażby Glenkinchie Distillery lub Dalwhinnie Distillery, ale jeśli nie masz na to czasu, warto odwiedzić tę atrakcję w centrum Edynburga. Wszystko co trzeba zrobić to wsiąść do beczki i dać się oczarować historii produkcji whisky. Zobacz nasz artykuł o The Scotch Whisky Experience.
  • Edinburgh’s Camera Obscura. To atrakcja szczególnie lubiana przez dzieci. Wykorzystano tu optyczne iluzje do stworzenia niezwykłych pomieszczeń, które pozwalają ciekawie spędzić czas. To również obiekt historyczny. W 1850 r. przeniesiono tu obserwatorium z Calton Hill. Godziny wstępu i ceny biletów na stronie camera-obscura.co.uk.
  • Deacon Brodie’s Tavern. Ten słynny pub upamiętnia Wiliama Brodiego, który żył w Edynburgu w XVIII w. i prowadził podwójne życie. Za dnia był znanym rzemieślnikiem, a nocą szefem bandy włamywaczy. Jego postać zainspirowała Roberta Louisa Stevensona do napisania powieści Doktor Jekyll i pan Hyde.
  • Gladstone’s Land. W tej zabytkowej kamienicy można zobaczyć jak dawniej wyglądały pomieszczenia mieszczańskie. Historia ożywa tu na nowo – każdy miłośnik dawnych czasów będzie zadowolony z wizyty. Wstęp płatny. Szczegóły na stronie nts.org.uk.
  • Mary King’s Close. Tę atrakcję opisaliśmy osobno, więc odsyłam do artykułu.
  • Katedra św. Idziego – St Giles Cathedral, obiekt również opisany na blogu w osobnym artykule.
  • Mercat Cross (krzyż targowy). Ten nieduży obiekt jest dziś miejscem spotkań. Tutaj rozpoczyna się wiele wycieczek z przewodnikiem po Edynburgu; tutaj spotykają się mieszkańcy miasta. Dawniej takie obiekty wyznaczały miejsce targowe i były symbolem królewskiego miasta. Warto zwrócić uwagę na figurkę jednorożca z flagą Szkocji, która znajduje się na szczycie kolumny wyrastającej budowli. Mercat Cross stoi tuż za katedrą św. Idziego, a obok niego stoi z kolei pomnik Adama Smitha – międzynarodowej sławy ekonomisty szkockiego z XVIII w.
  • Muzeum Narodowe Szkocji (National Museum of Scotland). To atrakcja, której obejrzenie wymaga zejścia z Królewskiej Mili. Opisaliśmy ją osobno.
  • The Elephant House. Ta kultowa już kawiarnia znajduje się przy 21 George IV Bridge. Właściciele zarzekają się, że właśnie w niej narodziła się powieść o Harrym Potterze. J. K. Rowling miała tu stworzyć pierwsze zapiski książki, a fakt ten przyciąga dzisiaj niemałe tłumy fanów.
  • Pomnik Bobby’iego. Nieco dalej, bo przy 34 George IV Bridge znajduje się osobliwy pomnik pieska. Uwieczniono w ten sposób psa, który – zgodnie z przekazywaną historią, po śmierci swego pana warował przy jego grobie przez 14 lat, aż sam zmarł.

W dół Królewską Milą

Spacerując po okolicy warto także przyjrzeć się bliżej wielu ciekawym posągom i rzeźbom. Upamiętniają one sławnych ludzi związanych z miastem lub ważne wydarzenia. Idąc w dół Królewską Milą natkniemy się także m.in. na najstarszy zamieszkany dom w Edynburgu. To Moubray House (61 High St), w którym mieszkał Daniel Defoe (podobno angielski szpieg), autor Przypadków Robinsona Crusoe. Budynek ten stał dawniej za bramą Starego Miasta. Dalsze tereny należały do zakonu Kanoników Regularnych z pobliskiego opactwa Holyrood. Dzisiaj znajdują się tam kolejne ciekawe miejsca i atrakcje centrum Edynburga.

Łatwo tam dostrzec m.in. budynek z wystającym ponad ulicę zegarem. To Canongate Tolbooth – ratusz z czasów, kiedy pod murami Edynburga istniało miasteczko Canongate (budynek z zegarem pochodzi z końca XVI w.). Wewnątrz obiektu znajduje się People’s Story Museum, w którym można zobaczyć, jak żyło się w okolicy przed wiekami. Z kolei kawałek dalej jest cmentarz Canongate Kirkyard, na którym pochowano m.in. Adama Smitha. Idąc dalej dojdziemy w końcu do budynku Parlamentu Szkocji oraz Pałacu Holyrood.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje, z których słynie Stare Miasto w Edynburgu. Do odkrycia zostaje wciąż wiele przytulnych kawiarenek, restauracji i zabytkowych obiektów z ciekawą historią.

Zobacz również: Nowe Miasto w Edynburgu