Wzgórze Calton Hill w Edynburgu to idealne miejsce na spacer z widokiem na całe miasto w otoczeniu zabytkowych pomników i budynków.

Calton Hill to wzgórze znajdujące się tuż obok Nowego Miasta w Edynburgu. Dawniej było osobną osadą, a z czasem zostało włączone w granice Edynburga.  Ze względu na powstałe tam zabudowania ta miejska atrakcja jest nazywana także Akropolem Północy. Na szczycie wzniesienia każdego roku 30 grudnia kończy się wielka parada z pochodniami, która rozpoczyna świętowanie Nowego Roku. To tradycyjne święto nazywa się Hogmanay, jest darmowe i przyciąga tłumy turystów i mieszkańców. Przeczytasz o nim w artykule: Sylwester w Szkocji.

Calton Hill w Edynburgu Akropolem Północy

Wejście na teren Calton Hill znajdziesz na Waterloo Place (przedłużenie Princes Street), ulicy, której budowa zniszczyła część zabytkowego XVIII-wiecznego cmentarza Old Calton Burial Ground. To pierwsza atrakcja w tej okolicy, którą warto zobaczyć. Na terenie nekropolii znajduje się wiele pięknych rzeźb, pomników i nagrobków. Do najokazalszych należy z pewnością mauzoleum Davida Hume’a, szkockiego filozofa. Na cmentarzu warto także zwrócić uwagę na pomnik Abrahama Lincolna z wyzwolonym niewolnikiem u jego stóp. To pierwszy pomnik tego prezydenta Stanów Zjednoczonych poza terenem USA.

Piesza ścieżka na wzgórze znajduje się po drugiej stronie ulicy, tuż za cmentarzem. Wejście na szczyt nie jest trudne i zajmuje zaledwie kilka minut. Z góry roztacza się piękny widok szczególnie w stronę zatoki i Leith. Stoją tu także obiekty, dzięki którym wzgórze nazywane jest Akropolem Północy. Pierwszym z nich jest Dugald Stewart Monument z 1831 r. To dzieło przypominające grecki pomnik Lizykratesa wzniesiono w celu upamiętnienia profesora filozofii moralnej z Edynburga. Zaledwie kawałek dalej stoi National Monument of Scotland – pomnik mający upamiętniać Szkotów poległych w wojnach napoleońskich. Budowany w pierwszej połowie XIX w. monument wzorowano na greckim Partenonie. Szybko jednak zabrało środków na dalsze prace i do dzisiaj stoi nieukończony.

Atrakcje Calton Hill

Calton Hill mieści jeszcze dwa inne ciekawe obiekty. Pierwszym jest budynek obserwatorium miejskiego z 1776 r. (niestety niedostępne dla zwiedzających), a drugim Nelson Monument – wieża upamiętniająca Anglika, Horatio Nelsona. Można wejść na jej szczyt po 143 schodach (bilet wstępu 5 funtów). Na czubku wieży znajduje się kula czasu, dawniej ułatwiająca regulowanie zegarów na statkach.

Niemalże dookoła Calton Hill biegnie Royal Terrace, ulica przy której stoją wille należące dawniej do bogatych kupców oraz przedstawicieli królewskich rodów. Z okien swoich rezydencji mogli oni obserwować statki wpływające do zatoki Firth of Forth. Z kolei przy pobliskiej Regent Road z widokiem na Stare Miasto w Edynburgu stoi Old Royal High School projektu Thomasa Hamiltona. To kolejny obiekt na wzgórzu inspirowany greckimi budowlami. Budynek pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Do 1968 r. w tym miejscu funkcjonowała szkoła średnia, której początki sięgają XVI w. (a edukowano tu już od XII w.), co czyni ją pierwszą szkołą średnią w Wielkiej Brytanii. W budynku Old Royal High School swoją siedzibę miał mieć Parlament Szkocki, ale znajduje się on w nowych budynkach przy Pałacu Holyrood.