Sylwester w Szkocji to wspaniała przygoda dla par, grupy znajomych oraz rodzin z dziećmi. Sprawdź, co na ciebie czeka na koniec roku w Szkocji, w Edynburgu i nie tylko.

Sylwester w Szkocji? Przecież dni w grudniu są tam zimne, szare, bure i bardzo krótkie. Co tam można robić ciekawego w tym okresie? Zapewne wszyscy wtedy siedzą w domach, a jedzenie zamawiają z popularnych takeawayów. Tak wyobrażałam sobie Sylwestra w Szkocji zanim przeżyłem go po raz pierwszy. Jakież było moje ogromne zdziwienie, kiedy dowiedziałem się, że Szkoci świętują nadejście Nowego Roku na ulicach miast i to nie w jedną noc! Sylwester w Szkocji to trzy dni pełne humoru i zabawy!

Po hucznie obchodzonych świętach w Szkocji nadchodzi szybko czas na Hogmanay, czyli Sylwestra, którego celebrowanie ma długa tradycję wśród mieszkańców. Najstarsze zapiski mówią o tym, że tradycja ta sięga czasów Wikingów, którzy w czasach antycznych bardzo hucznie obchodzili przesilenie zimowe w drugiej połowie grudnia.

Hogmanay jest to szkockie słowo określające ostatni dzień roku. Pochodzi ono z języka Scots, który był używany przez mieszkańców południowych nizin Szkocji tzw. Lowlands.

Obecnie największe zabawy sylwestrowe w Szkocji odbywają się w Edynburgu, a zabawa noworoczna spędzona w stolicy jest niezapomnianą przygodą na długie lata.   

Sylwester w Edynburgu – 30 grudnia

Świętowanie Nowego Roku w Edynburgu rozpoczyna ogromna Parada Ognia, czyli pochód z tysiącami pochodni na Royal Mail, najważniejszej ulicy Starego Miasta. Towarzyszą temu bębniarze, dudziarze oraz Wikingowie, którzy tańczą, krzyczą i zabawiają widownię na początku pochodu. Dlatego też warto wybrać się na to wydarzenie nieco wcześniej, aby móc spacerować u ich boku. Marsz kończy się na tyłach Pałacu Holyrood koncertem oraz pokazem sztucznych ogni ze wzgórza Calton Hill.

Świetnym pomysłem jest wspinaczka na zbocza parku Holyrood oraz Arthur’s Seat, z których można podziwiać pochód oraz pokaz fajerwerków. Wydarzenie jest darmowe, tzn podziwiać pochód możecie za darmo, ale aby wziąć w nim udziału należy zakupić bilety. Ceny oraz koszt zakupu pochodni znajdziecie na stronie: edinburghshogmanay.com.

Jedną ze szkockich tradycji na Nowy Rok jest uporządkowanie domu oraz wszystkich zobowiązań przed nocą sylwestrową. Nazywamy to Reeding the House, a wejście w Nowy Rok z bałaganem w domu może zwiastować nieszczęście dla jego mieszkańców. Ciekawostką jest również to, że przed nocą sylwestrową znika większość ozdób świątecznych w domach.  

31 grudnia i niekończąca się zabawa przez całą noc

31 grudnia zabawa przenosi się ze Starego Miasta do Nowego Miasta w Edynburgu, a najważniejsze imprezy odbywają się w ogrodach Princess Street Garden. W tym dniu nie zapomina się oczywiście o najmłodszych i specjalnie dla nich wczesnym wieczorem ma miejsce zabawa Bairns Afore (bairns to po szkocku dzieci). Rodziny z dziećmi mogą przy muzyce oraz pokazie fajerwerków wspólnie świętować nadejście Nowego Roku i jednocześnie położyć swoje pociechy o rozsądnej godzinie do łóżek.  

Natomiast wieczorem w ogrodach Princess Street do późnych godzin nocnych odbywają się 3 zabawy sylwestrowe. Pierwszą z nich jest Ceilidh under the Castle, czyli Sylwester ze szkockim tańcami ceilidh przy tradycyjnej szkockiej muzyce pod zamkiem w Edynburgu. W tym samym czasie odbywa się podobno najlepsza noworoczna impreza uliczna na świecie, Edinburgh Street Party. W rytm muzyki elektronicznej tysiące ludzi bawi się w otoczeniu wspaniałych wiktoriańskich domów Nowego Miasta oraz gmachu Szkockiej Galerii Narodowej. Jeżeli jesteś natomiast zwolennikiem muzyki na żywo to na głównej scenie odbywa się koncert gwiazd muzyki brytyjskiej oraz międzynarodowej.

First Footing, czyli pierwsze kroki to szkocki przesąd noworoczny, który mówi, że pierwszą osobą odwiedzająca dom po północy powinien być wysoki brunet. Przyniesie to szczęście jego mieszkańcom. Jeżeli natomiast pierwszą osobą będzie osoba o jasnych włosach to… lepiej nawet nie mówić. Tradycja ta nawiązuje do najazdów Wikingów, którzy splądrowali Szkocję kilkakrotnie na przestrzeni wieków.    

Jeżeli żadna z powyższych zabaw nie przekonała ciebie, aby spędzić Sylwester w Edynburgu, to mam jeszcze jedną propozycję. Jest to koncert przy świecach Candlelit Concert w murach katedry św. Idziego na Starym Mieście. W odróżnieniu od pozostałych jest to spokojna i bardzo elegancka zabawa sylwestrowa.

Oczywiście wstęp na opisane powyżej imprezy jest płatny, a ceny biletów i więcej szczegółów znajdziecie na stronie linkowanej wcześniej.

Ale to nie wszystko, bo jest jeszcze Grande Finale, czyli pokaz fajerwerków z zamku o północy. Edynburg słynie z wyjątkowych pokazów fajerwerków, które towarzyszą festiwalowi w sierpniu, ale miasto zawsze stara się, aby te na koniec roku były jeszcze bardziej spektakularne. Pokaz można podziwiać prawie z każdego miejsca w mieście, ale do tych najbardziej polecanych należą Calton Hill oraz North Bridge. Jeżeli natomiast nie lubisz tłumu to polecam się wybrać do parku Inverleith Park, który jest tuż obok Ogrodu Botanicznego i oferuje świetną panoramę na zamek.

Po nocnych zabawach w Nowy Rok komunikacja miejska w Edynburgu jest darmowa. Akcja ta ma celu ograniczenie liczby pijanych kierowców i jest wspierana przez Miasto Edynburg oraz właściciela destylarni whisky Talisker i Glenkinchie.

Sylwester w Szkocji: 1 stycznia to kąpiel w morzu

Czy Edynburg odpoczywa 1 stycznia? Nie, zabawa trwa nadal i w południe spotykamy się w South Queensferry, aby zażyć odświeżającej kąpieli w zimnych wodach zatoki Forth. Około tysiąca odważnych osób przebranych w zabawne kostiumy zanurza się w lodowatych wodach zatoki Forth na tle mostów Forth Bridge i Forth Road Bridge.

Tradycja ta sięga roku 1986, kiedy to trójka Szkotów po hucznej zabawie sylwestrowej, w formie żartu, postanowiła wskoczyć do morza. W następnym roku zrobili to ponownie zbierając już pieniądze na cele charytatywne. W kolejnych latach uczestników było coraz więcej, aż w końcu wydarzenie to stało się oficjalną częścią Hogmanów w Edynburgu. Podziwiać śmiałków możemy za darmo, ale aby wziąć udział w pochodzie i kąpieli należy wykupić bilet, których liczba jest ograniczona. Ceny i więcej szczegółów na stronie: edinburghshogmanay.com.

Sylwester w Szkocji poza Edynburgiem

Jeżeli Sylwester w dużym mieście nie jest zabawą dla ciebie to warto jest się wybrać do stolicy Highlandów, Inverness. Czeka tam prawdopodobnie największa darmowa zabawa sylwestrowa w Szkocji, Red Hot Highland Fling. Jest to koncert na nabrzeżu rzeki Ness z najlepszą szkocką muzyką na żywo. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić na szkockiej prowincji w sylwestra jest Stonehaven, gdzie odbywa się parad ognia Fireballs Parade. Tradycja tego festiwalu sięga ponad 100 lat wstecz, kiedy to ogień miał być symbolem oczyszczenia ze starego roku. Obecnie jest to ogromna atrakcja dla mieszkańców oraz turystów. Dziesiątki mężczyzn i kobiet z kulami ognia maszeruje główną ulicą miasta, a na przodzie grają szkoccy dudziarze.

Wybierając się w odwiedziny do Szkocji w Nowy Rok nie możemy się pojawiać z pustymi rękami ponieważ jest to odbierane jako życzenie nieszczęścia mieszkańcom. Dawniej według tradycji powinno się przynieść bryłkę węgla, shortbread (kruche ciastka), black bum (owocowe ciasto) i whisky. W obecnych czasach wystarczy whisky i shortbread :).

W Nowy Rok w wielu miastach na szkockim wybrzeżu, podobnie jak w South Queensferry wielu śmiałków wskakuje do zimnych wód Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. Miejscem takim jest m.in. Anstruther na East Neuk w hrabstwie Kingdom of Fife.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zdecydujesz się spędzić najbliższy Sylwester w Szkocji i wspólnie pod szkockim niebem będziemy świętować nadejście Nowego Roku.   

Na zakończenie muszę dodać, że nie polecam spędzenia Sylwestra w Glasgow. Miasto nie posiada oficjalnej zabawy noworocznej, a pokaz fajerwerków każdego roku stoi pod wielkim znakiem zapytania. Miejmy jednak nadzieję, że sytuacja ta się wkrótce zmieni i podobnie jak Edynburg, będą tam się świetnie bawić na zakończenie roku.