Zatoka Firth of Forth zawsze była przeszkodą w przedostaniu się z Edynburga na północ Szkocji. Przeprawę ułatwiają trzy wspaniałe mosty: Forth Bridge, Forth Road Bridge i Queensferry Crossing.

Trzy mosty przerzucone przez zatokę Firth of Forth niedaleko Edynburga nie tylko ułatwiają komunikację w Szkocji. Są także architektonicznymi atrakcjami regionu, świetnie wyglądają na zdjęciach i dostarczają wielu ciekawych informacji. Najstarszy z nich – Forth Bridge to most kolejowy z XIX w. W XX w. zbudowano most drogowy Forth Road Bridge, a w XXI w. nowy most drogowy Queensferry Crossing, po którym biegnie autostrada.

Mosty można podziwiać z miejscowości Queensferry oraz North Queensferry. W tej pierwszej polecamy wizytę w The Railbridge Bistro (4 Newhalls Rd, South Queensferry EH30 9TA, UK), gdzie serwują wyśmienite klasyczne szkockie scones. Wewnątrz jest również wiele ciekawych informacji o Forth Bridge.

Mosty nad zatoką Firth of Forth użyteczne i atrakcyjne

Mosty łączące brzegi zatoki Firth of Forth to popularna atrakcja i oczywiście ważna przeprawa. Znacznie skracają one podróż z Edynburga w północne części Szkocji. Każdy z trzech mostów ma inną historię i inne przeznaczenie. Wszystkie są monumentalne i świetnie wyglądają na zdjęciach.

Forth Bridge

Forth Bridge to najsłynniejszy z trzech mostów i jeden z symboli Szkocji. Jego wyjątkowy kształt i czerwony kolor sprawiają, że nie można go pomylić z żadnym innym. Powstał w latach 1882 – 1889, a za projekt odpowiadał sir John Fowler oraz sir Benjamin Baker. Most ma prawie 2,5 km długości, a szyny kolejowe wznoszą się prawie 50 m nad wodą.

Forth Bridge jest nie tylko atrakcją świetnie wkomponowaną w krajobraz. To również obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zanim powstał, zatokę pokonywano promami, a pociąg z Londynu do Aberdeen jechał zachodnią stroną Wyspy 13 godzin. Forth Bridge skrócił czas jazdy do nawet 8,5 godziny, a zwyczajowo pociągi pokonują tę trasę w 10,5 h.

Pierwotnie wykonanie projektu mostu powierzono sir Thomasowi Bouch, ale w 1879 wydarzyła się katastrofa mostu nad Tay. Zawaliła się wtedy konstrukcja Boucha stojąca nad Firth of Tay; zginęli w niej wszyscy pasażerowie pociągu przejeżdżającego właśnie po moście. Bezpośrednią przyczyną katastrofy był sztormowy wiatr, ale po bliższym zbadaniu sprawy okazało się, że most był wadliwie skonstruowany, wykonany i utrzymywany. Po tym wydarzeniu nikt nie miał już zaufania do konstruktora i nie powierzono mu budowy Forth Bridge.

Forth Road Bridge

Forth Road Bridge to wiszący most samochody, który powstał w latach 1958 – 1964. Otworzyła go osobiście królowa Elżbieta II, która zresztą otworzyła też most Queensferry Crossing (o nim niżej). Forth Road Bridge miał ogromne znaczenie dla życia w regionie, ponieważ znacznie skracał dotarcie na drugą stronę Queensferry i dojazd do północno – wschodniej części Szkocji z Edynburga. Trasa dookoła zatoki Firth of Forth ma ponad 60 km, nie trudno zatem wyobrazić sobie, jak wygodna stała się przeprawa po moście długości 2,5 km. Wcześniej na tym odcinku kursował prom, ale wciąż nie było to idealne rozwiązanie.

Most Forth Road Bridge obsługiwał dziennie ruch nawet 65 tys. pojazdów. Po otwarciu był najdłuższym wiszącym mostem w Europie. Od 2017 r. jego znaczenie w regionie spadło, ponieważ tuż obok otwarto nowy most – Queensferry Crossing. Aktualnie Forth Road Bridge obsługuje ruch autokarowy, rowerowy oraz pieszy. Jeżeli chcesz pokonać zatokę spacerem i podziwiać wszystkie mosty, to właśnie Forth Road Bridge umożliwi pieszą wędrówkę na drugą stronę.

Queensferry Crossing Bridge

Długi na 2,7 km most Queensferry Crossing Bridge wybudowano w latach 2011 – 2017. Znajduje się na nim autostrada M90. Powodem budowy nowego mostu było przeciążenie Forth Road Bridge. Otwarta w 1964 r. przeprawa miała służyć nawet 120 lat, ale nie przewidziano tak drastycznego zwiększenia ruchu samochodowego. Przeprowadzone badania wykazały, że most zużywa się znacznie szybciej, dlatego postanowiono wybudować obok nowy.

Jak dojechać do Queensferry z Edynburga?

Będąc w stolicy Szkocji i dysponując samochodem warto odwiedzić pobliskie mosty nad zatoką Firth of Forth. Na pewno będzie ku temu okazja jadąc chociażby do St Andrews. Do Queensferry można także dojechać z centrum Edynburga autobusem nr 43 (czas jazdy: ok. 42 min) oraz pociągiem.