Festiwal w Edynburgu to największe wydarzenie kulturalne w Szkocji, które zmienia miasto w ogromną scenę teatralną. Na ulicach można wtedy spotkać turystów z każdego zakątka świata.

Festiwal w Edynburg to prawdopodobnie nie tylko największe wydarzenie kulturalne w Szkocji, ale również na świecie! Co roku w sierpniu do stolicy Szkocji przyjeżdża około miliona turystów, żeby wziąć udział w kilkunastu festiwalach, bo wbrew powszechnemu przekonaniu festiwal w Edynburgu to tak naprawdę zbiór kilku wydarzeń artystycznych. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • Edinburgh International Festival
  • Edinburgh Fringe Festival
  • The Royal Edinburgh Military Tattoo
  • Edinburgh International Book Festival
  • Edinburgh Art Festival

Zobacz także: przewodnik po Edynburgu

Festiwal w Edynburgu – historia

Tradycja festiwalu w Edynburgu sięga czasów powojennych, kiedy to w roku 1947 postanowiono stworzyć Edinburgh International Festival (Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu). Jego głównym zadaniem było ożywienie kulturalne po ciężkich czasach wojny. Chyba nikt wtedy nie przypuszczał, że całe przedsięwzięcie zakończy się takim międzynarodowym sukcesem, każdego roku zmieniając Edynburg w największą scenę teatralną na świecie.

W pierwszym roku imprezy 8 teatrów rywalizowało o inauguracyjne przedstawienie Edinburgh International Festival. Oczywiście zwycięzca był tylko jeden, ale grupa przegranych postanowiła stworzyć swój własny festiwal – The Fringe (obecnie Edinburgh Fringe Festival), największy festiwal kulturalny na świecie.

Edinburgh International Festival

Edinburgh International Festival to najbardziej prestiżowa część festiwalu w Edynburgu, która każdego roku ściąga do Szkocji największe gwiazdy muzyki, opery, teatru i tańca. Przedstawienia odbywają się we wszystkich teatrach Edynburga, a wieczorami słynna Grand Gallery w National Museum of Scotland również zmienia się w deski teatru lub opery.

Jeżeli myślicie o przyjeździe na festiwal do Edynburga to proponuję rozważyć pierwszy bądź ostatni weekend zabawy. Odbywają się wtedy olśniewające ceremonie otwarcia i zamknięcia. W dużej mierze darmowe.

Bilety na trwający ponad 3 tygodnie festiwal można kupować już od kwietnia, ale na te najważniejsze spektakle bilety rozchodzą się w kilka godzin. Edinburgh International Festival kończy się tradycyjnie w pierwszą sobotę września.

Edinburgh Fringe Festival

Edinburgh Fringe Festival początkowo był nazywany tylko The Fringe Festival i nie odbywał się w Edynburgu. The Fringe Festival możemy przetłumaczyć jako “festiwal na obrzeżach miasta”, a jego pierwsze spektakle odbywały się głównie w hrabstwie Fife, między innymi w opactwie Dunfermline Abbey. Obecnie festiwal odbywa się w teatrach i na ulicach Edynburga, dlatego często jest też nazywany festiwalem teatrów ulicznych.

Na przestrzeni dziesięcioleci Edinburgh Fringe Festival stał się największą częścią festiwalu w Edynburgu oraz największym wydarzeniem kulturalnym na świecie. W roku 2017 festiwal trwał przez 25 dni, podczas których odbyło się 53,232 spektakle z 3398 przedstawieniami, zaprezentowanymi w 300 różnych miejscach. To wszystko w niespełna pół milionowym Edynburgu! Duża część widowisk odbywa się w miejscach publicznych Starego Miasta w Edynburgu i Nowego Miasta w Edynburgu, czyniąc je darmowymi, a miasto zmieniając w ogromną scenę teatralną.

Aby wziąć udział w Edinburgh Fringe Festival nie trzeba przechodzić żadnych eliminacji, a udział może wziąć niemal każdy i zaprezentować swoje własne widowisko na jednej z setek scen rozmieszczonych w Edynburgu. Wystarczy się zarejestrować, link na końcu artykułu.

Edinburgh Military Tattoo

Trzecią najważniejszą częścią festiwalu w Edynburgu jest Edinburgh Military Tattoo. To fenomenalny i niepowtarzalny spektakl orkiestr wojskowych, dziesiątek dudziarzy, bębniarzy oraz akrobatów, który odbywa się na placu u podnóża zamku w Edynburgu. Dodatkiem do całego przedstawienia jest pokaz fajerwerków, a kilka z nich jest wzbogaconych przelotem myśliwców tuż nad głowami widzów.

Bilety na Edinburgh Military Tattoo są dostępne w sprzedaży od początku roku i pisząc ten artykuł w styczniu przy niektórych spektaklach już widzę informacje „tylko kilka sztuk dostępnych w wybranym terminie”.

Bilety na festiwal w Edynburgu

Żeby poczuć niesamowity klimat festiwalu w Edynburgu nie trzeba wcale wybierać się na płatne spektakle. Wystarczy spacer wzdłuż Royal Mile, na której odbywają się setki darmowych spektakli. Oczywiście nie są one zapewne aż tak widowiskowe jak np. pokaz orkiestr wojskowych, ale zapewniam, że każdy znajdzie coś co go zainteresuje. Pomocna w wyborze przedstawienia może być gazeta Scotsman, która codziennie publikuje listę tych najważniejszych wydarzeń w każdym dniu festiwalu.

Bilety na festiwal w Edynburgu można zakupić on-line lub w kasach rozmieszczonych niemalże w każdym zakamarku miasta. W kasach możemy również kupić bilety „last minute”, tzn. na spektakle, które rozpoczynają się w przeciągu następnych kilku godzin. Warto wiedzieć, że, im bliżej do czasu rozpoczęcia, tym cena jest niższa.

Poniżej znajdziecie kilka linków przydatnych w planowaniu pobytu w Edynburgu podczas festiwalu.

  • Oficjalna strona miasta na której znajdziesz informacje o wszystkich festiwalach: edinburghfestivalcity.com
  • Edinburgh International Festival – lista spektakli oraz bilety: eif.co.uk
  • Edinburgh Fringe Festival – rejestracja, lista spektakli oraz bilety: edfringe.com
  • Edinburgh Military Tattoo – godziny spektakli oraz bilety: edintattoo.co.uk

Już wkrótce postaramy się bliżej opisać każdy z festiwali w osobnym artykule prezentując jego historię, ciekawostki oraz przedstawienia, jakie można na nich zobaczyć.