Scottish National Gallery to prawdziwa oaza sztuki w sercu Edynburga. W jej zbiorach znajdziemy dzieła największy artystów od czasów renesansu do postimpresjonizmu.

Scottish National Gallery czyli Muzeum Sztuk Pięknych w Edynburgu powstało w 1859 roku i znajduje się na kopcu the Mound, który łączący Nowe i Stare Miasto w Edynburgu. The Mound został uformowany w miejscu wysuszonego jeziora Nor Loch, a ziemia na jego utworzenie pochodzi z wykopów pod fundamenty Nowego Miasta w Edynburgu.

Scottish National Gallery w centrum Edynburga

Budynek galerii, jak i sąsiadującej Royal Scottish Academy zostały zaprojektowane w stylu neoklasycystycznym przez Williama Henry’ego Playfair. Przez lata współpracy wytworzyła się specjalna więź pomiędzy obiema organizacjami, dlatego na początku XXI wieku zdecydowano połączyć oba budynki podziemnym przejściem. W wyniku tego projektu powstało nowe wspólne wejście do obu galerii od strony Princes Street Gardens.

Scottish National Gallery została podzielona na 18 pokoi w których możemy podziwiać dzieła największych artystów europejskich takich jak: Botticelli, Raphael, Titian, Rembrandt, Vermeer, Constable, Turner, Monet, Van Gogh czy Gauguin. Oczywiście w zbiorach muzeum nie zabrakło szkockich artystów, do najważniejszych z nich możemy zaliczyć Ramsay, Raeburn, Wilkie i McTaggart.

Wnętrze Muzeum Sztuk Pięknych w Edynburgu wykończone jest w stylu wiktoriańskim, co podkreślają ciemno czerwone ściany oraz głęboko zielone dywany na głównym poziomie galerii.

Zwiedzanie Scottish National Gallery: bilety i godziny otwarcia

Scottish National Gallery należy do organizacji National Galleries Scotland, która skupia jeszcze dwie inne galerie na mapie Edynburga: Scottish National Portrait Gallery i Scottish National Gallery of Modern Art. Wstęp do wszystkich trzech galerii jest darmowy, a pomiędzy nimi kursuje darmowy autobus.

SNG jest otwarte codziennie w godzinach od 10 do 17, a w czwartki do 19. Jak już wcześniej wspomniałem wstęp do muzeum jest darmowy, ale niektóre wystawy tymczasowe bywają płatne. Godziny otwarcia Scottish National Gallery i Royal Scottish Academy mogą się różnić.

Muzeum Sztuk Pięknych w Edynburgu znajduje się pomiędzy Starym, a Nowym Miastem. Niecałe 15 minut spacerem spod zamku w Edynburgu lub nieco ponad 25 minut z Pałacu Holyrood. Na terenie galerii znajdziemy informację turystyczną, restaurację z kawiarnią, darmowe toalety oraz sklepik z pamiątkami. Szatnia znajduje się przy wejściu od strony Princes Street Gardens. Wewnątrz Scottish National Gallery nie wolno spacerować z plecakami, ale możemy je zostawić w skrytkach depozytowych, które znajdują się przy wejściu od strony ogrodów.

Czy warto odwiedzić Scottish National Gallery? Nie jestem znawcą sztuki, ani stałym bywalcem takich miejsc, ale uważam, że jeżeli macie trochę wolnego czasu, to na pewno warto zajrzeć do tego miejsca i oddać się urokom sztuki, która was tam otoczy.