The Scotch Whisky Experience to królestwo whisky w sercu Edynburga. Pozwala poznać historię szkockiej whisky oraz zabiera odwiedzających w podróż drewnianą beczką po wirtualnej destylarni.

The Scotch Whisky Experience jest świetną atrakcją zarówno dla koneserów, jak i amatorów  whisky. Podczas nieco ponad godzinnej wycieczki poznacie sekrety powstawania szkockiej oraz jej historię na przestrzeni wieków. Warto odwiedzić to miejsce będąc w Edynburgu. Obiekt znajduje się na Starym Mieście niedaleko zamku w Edynburgu.

The Scotch Whisky Experience ciekawą atrakcją Edynburga

Wycieczka jest podzielona na kilka etapów, a pierwszym z nich jest podróż drewnianą beczką po wirtualnej destylarni, gdzie przedstawiony jest proces powstawania szkockiej whisky. Dowiemy się tutaj o materiałach jakie są potrzebne do stworzenia alkoholu oraz proces jego obróbki podczas produkcji.

Czy wiedzieliście o tym, że podczas dojrzewania whisky w beczkach 2% jej objętości wyparowuje? Nazywamy to Angel’s Share (Danina dla Aniołów) i dawniej było to uznawane jako dar dla niebios, co miało pomóc w dojrzewaniu whisky i uczynić ją jeszcze lepszą.

W kolejnym etapie ogląda się panoramiczny film o Szkocji i jej krainach, w których znajdują się destylarnie whisky. Jest to wycieczka po najdalszych zakątkach Szkocji, podczas której poznacie różnice w smaku i zapachu whisky z różnych regionów Szkocji.

Po filmie można poznać bliżej historię whisky oraz różnicę pomiędzy single malt, single grain i blended whisky. Na tym etapie można również posmakować jednego wybranego przez siebie gatunku szkockiej.

Na zakończenie The Scotch Whisky Experience przygotowano coś nadzwyczajnego. To okazja zobaczenia największej kolekcji szkockiej na świecie. W tych zbiorach jest blisko 4 tysięcy nieotwartych butelek whisky. Kolekcja ta należała do brazylijczyka Claive Vidiz, który przez ponad 35 lat zbierał najróżniejsze rodzaje szkockiej whisky. W 2006 roku kolekcja została odkupiona przez Diageo (największy producent szkockiej) za kwotę, która nigdy nie została podana do publicznej wiadomości.

The Scotch Whisky Experience – informacje praktyczne

The Scotch Whisky Experience jest płatną atrakcją na mapie Edynburga. Koniecznie musicie ją odwiedzić, jeżeli nie będzie mieli okazji zobaczyć prawdziwej destylarni jak na przykład tej w Dalwhinnie. Opisana powyżej wycieczka to najtańszy pakiet, w którego cenie wliczono degustację dwóch whisky. Droższe pakiety zawierają większą ilość trunków do degustacji oraz przysmaki szkockiej kuchni. Cała wycieczka jest dostępna w języku polskim, dzięki audio-przewodnikowi.

Jeżeli nie pijesz alkoholu podczas wycieczki zostaniesz poczęstowany najbardziej znaną szkocką oranżadą IRN-BRU, która jest niezmiennie produkowana od 1901 roku, a Amerykanie wywożą ją walizkami do domu.

The Scotch Whisky Experience jest otwarta przez cały rok, a aktualne ceny oraz godziny otwarcia znajdziesz na stronie: scotchwhiskyexperience.co.uk.

Jeżeli odwiedziłeś tę atrakcję Szkocji, koniecznie opisz swoje wrażenia w komentarzu poniżej!