Mary King’s Close w Edynburgu pobudza wyobraźnie turystów szukających duchów i strasznych zaułków. Wszyscy oni będą jednak rozczarowani, bo ta atrakcja niewiele ma wspólnego ze straszydłami. Gwarantuje jednak nieco mroczną atmosferę podziemnego miasta i ciekawą historię życia w XVII stuleciu.

Mary King’s Close, a właściwie The Real Mary King’s Close to dawne wąskie przejście pomiędzy budynkami. Jedno z wielu w Edynburgu. To jest jednak wyjątkowe, bo z czasem zostało szczelnie nadbudowane, aż w końcu zamknięte. Powstały w ten sposób pomieszczenia sprawiające wrażenie podziemnych, które szybko obrosły legendami mrożącymi krew w żyłach.

Mary King’s Close nie taka straszna

Mary King’s Close było dawniej jednym z wielu wąskich przejść w mieście. Kiedy jednak przy High Street tuż obok katedry św. Idziego postanowiono zbudować w XVIII w. okazały gmach giełdy, zabudowano pobliskie wąskie przejścia, a mieszkańców kamienic wysiedlono. Dzisiejsze Mary King’s Close to w większości pomieszczenia i dawne uliczki znajdujące się właśnie pod budynkiem giełdy. W 2003 r. udostępniono je zwiedzającym, a przewodnicy opowiadają turystom historie prawdziwych ludzi żyjących dawniej w tym miejscu.

Swoją nazwę atrakcja zawdzięcza przedsiębiorczej kobiecie, która urzędowała przy nieczynnej dziś ulicy. Zgodnie ze zwyczajem wszystkie wąskie przejścia nazywano imieniem najważniejszych osób z danego miejsca. Rzadko jednak była to kobieta.

Ponieważ Stare Miasto w Edynburgu zbudowano na stosunkowo niewielkiej skale (dzisiejsze okolice od zamku i dalej Królewską Milą na wschód), z braku miejsca zabudowywano jej zbocze. Mieszkań wciąż było za mało w szybko rozwijającym się mieście, dlatego zaczęto nadbudowywać stojące już obiekty. W ten sposób niektóre domy miały wiele pięter, a wchodząc do mieszkania z High Street trafiało się faktycznie na górne piętra domostwa zbudowanego na zboczu. Taka konstrukcja sprawiła, że odcięcie Mary King’s Close zamknęło całkiem dużą przestrzeń, której część można oglądać.

Podczas zwiedzania przewodnik przedstawia kilka ciekawych postaci żyjących w Mary King’s Close przed zamknięciem uliczki. Jest m.in. historia o morderstwie, epidemii dżumy i duchu dziecka, któremu turyści przynoszą zabawki. Rozczarowani będą wszyscy wierzący w legendy o zamurowanych w podziemiach chorych na dżumę. Ta historia i wiele innych to jedynie legendy, które nie znalazły potwierdzenia w zapiskach z tamtych czasów.

Zwiedzanie Mary King’s Close

Zwiedzanie tej atrakcji jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem, w kilkunastoosobowych grupach. Przewodnik mówi po angielsku, ale można poprosić o polski audio-przewodnik. Bilet wstępu kosztuje £15.95, są także bilety zniżkowe. Zwiedzanie trwa około godziny. Obiekt jest czynny 7 dni w tygodniu z wyjątkiem Bożego Narodzenia; od kwietnia do października w godz. 10 – 21, a w pozostałym okresie od 10 do 21 (piątek i sobota) oraz od 10 do 17 (od niedzieli do czwartku).

To obecnie jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji Edynburga, warto zatem wcześniej zarezerwować bilety na zwiedzanie. Można to zrobić online na stronie realmarykingsclose.com.

Zdjęcia w galerii powyżej dzięki uprzejmości The Real Mary King’s Close. Wewnątrz nie można robić zdjęć.