Dean Village to urocza dzielnica mieszkaniowa Edynburga położona w dolinie rzeki Water of Leith. Jest idealnym miejscem na krótki spacer z atrakcyjnymi widokami.

Dean Village należy do tych nieoczywistych atrakcji Edynburga, które są często pomijane przez turystów. Tymczasem to bardzo ładna dzielnica ze starymi domami zbudowanymi tuż przy rzece Water of Leith. Nad całością góruje kamienny most, który dodatkowo uatrakcyjnia to piękne miejsce.

Dean Village atrakcją Edynburga

Dean Village była dawniej osadą tuż przy Edynburgu. Kiedy miasto się rozrosło naturalnie wchłonęło ją w swoje granice powiększając tym samym terytorium. Dzisiaj to jedna z dzielnic miasta, w dodatku bardzo urokliwa ze względu na swoje położenie.

Dean Village leży w dolinie rzeki Water of Leith, tej samej, która uchodzi do morza w Leith, gdzie przycumowany jest Królewski Jacht Britannia. Ze względu na tę właśnie rzekę w Dean Village dawniej stało mnóstwo młynów, które produkowały mąkę dla pobliskiego Edynburga. Obecnie to nieco senna okolica, z ładnymi kamiennymi budynkami, zielenią i oczywiście rzeką w centrum. Nad wszystkim góruje most Dean Bridge z 1831 r zbudowany przez Thomasa Telforda. Niedługo po otwarciu zaczął on przyciągać samobójców, dla których jego wysokość (ponad 30 m nad rzeką) była obietnicą łatwej śmierci. Problem starano się rozwiązać nadbudowując ściany mostu znajdujące się przy drodze.

Jednym z najbardziej okazałych budynków w osadzie jest Well Court z końca XIX w. Poznasz go po dwóch walcowatych przybudówkach wiszących niemalże nad korytem rzeki. Ta piękna kamienica była domem okolicznych pracowników.

Spacerując doliną rzeki w stronę portu Leith, tuż za mostem Dean Bridge podziwiać można sztuczne spiętrzenie wody na rzece, a jeszcze dalej monument St. Bernards Well z XVIII w. Postawiono go w miejscu, w którym odkryto naturalne źródło mające według wielu uzdrowicielską moc. Do dzisiaj stoi tam posąg Higieji, greckiej bogini zdrowia.

W Dean Village nie ma sklepów, toalet ani restauracji, ale w okolice tłocznej i pełnej sklepów Princes Street można stąd dojść w zaledwie 10 minut.