Glasgow Science Centre to interaktywne centrum techniki i nauki, które pozwoli ciekawie spędzić czas podczas wizyty w Glasgow. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą wam dzieci.

Glasgow Science Centre to ultra nowoczesna placówka, w której na 4 poziomach poznacie tajemnice ludzkiego ciała oraz nauki i techniki. Jest to miejsce, w którym dzieci i młodzież, a nawet dorośli (sam jestem tego najlepszym przykładem) z wielką przyjemnością będą odkrywać tajemnice otaczającego nas świata.

Zobacz także: przewodnik po Glasgow z trasami zwiedzania!

Zwiedzanie Glasgow Science Centre

Ta atrakcja Glasgow została dobrze zorganizowana z myślą o odwiedzających ją osobach. Wszystko ma tu swoje miejsce i jest poukładane w poszczególnych sekcjach. Opisałem je niżej.

Bodywork

Zwiedzanie Glasgow Science Centre warto zacząć od 3 piętra z działem Bodyworks, w którym to poznacie sekrety ludzkiego ciała oraz zgłębicie najnowsze odkrycia bio-medyczne. W Bodywork poznacie zasady funkcjonowania waszego organizmu oraz to w jaki sposób działają jego główne systemy, w tym układ odpornościowy, mięśniowy czy też pokarmowy. Wszystko to odbywa się w sposób interaktywny, a komputer „przebada” was, gdy będziecie biec po bieżni czy skoczycie z niewielkiej wysokości.

Glasgow Science Centre, foto: M. Błażejczak

Glasgow Science Centre, foto: M. Błażejczak

Ciekawostką jest to, że wszystkie nasze wyniki możemy zapisać na karcie My Body Works i w domu na komputerze porównać wyniki z innym członkami rodziny. W celu otrzymania karty należy się zarejestrować w portalu Glasgow Science Centre. Rejestracji można dokonać od razu po opuszczeniu windy na 3 piętrze.

Powering of the Future

Jest to kolejny etap wycieczki po Glasgow Science Centre, w którym odkryjecie zasady działania energii wiatrowej, wodnej, słonecznej oraz innych przyszłych źródeł energii. Również tutaj czekają setki interaktywnych stanowisk, na których będziecie mogli odkryć zasady działania danej energii oraz w jaki sposób możemy nią zarządzać i rozsądnie wykorzystywać w codziennym życiu.

My World of Work Love

Zastanawialiście się kiedyś jak byście wyglądali w skafandrze kosmonauty lub paramedyka? W My World of Work Love możecie z łatwością tego spróbować i dowiedzieć się dużo praktycznych informacji na temat tych i wielu innych zawodów. Jest to świetna miejsce, żeby zainspirować dzieci do nauki i pokazać jakie możliwości i wyzwania mogą na nie czekać w dorosłym życiu.

Space Zone i planetarium

Jeżeli natomiast interesuje was otaczający nas kosmos, to zdecydowanie nie można pominąć Space Zone i planetarium. Jest to miejsce dla prawdziwych pasjonatów kosmosu, a w planetarium pod 15 metrową kopułą czeka przygoda, podczas której poznacie z bliska układ słoneczny. Całość jest wyświetlana na olbrzymim ekranie, który będzie was otaczał ze wszystkich stron!

Wstęp do planetarium jest dodatkowo płatny, ale naprawdę warto wydać te kilka funtów więcej i przeżyć jedyną w swoim rodzaju wycieczkę w przestrzeni kosmicznej. Bilety kupujemy przy wejściu wraz z wejściówkami do centrum.

The Big Explorer

Glasgow Science Centre nie zapomniało oczywiście o najmłodszych odkrywcach. To właśnie dla nich powstał The Big Explorer, czyli wielki statek towarowy zaprojektowany z myślą o dzieciach do lat 8. Na jego pokładzie czekają na nie takie zadania jak załadunek przesyłek za pomocą żurawia portowego, czy też dowodzenie mostkiem kapitańskim. Szkoda, że jak ja byłem małym to nie było tak interesujących i rozbudowanych placów zabaw :).

Glasgow Tower

Na zakończenie warto wybrać się do Glasgow Tower. Jest to 124-metrowa wieża (czyli wysokości trzydziestu piętrowych autobusów), z której rozprzestrzenia się wspaniała panorama na Glasgow. Sama wieża jest najwyższym budynkiem w Szkocji.

Glasgow Science Centre, foto: M. Błażejczak

Glasgow Science Centre, foto: M. Błażejczak

Wydarzenia dla dzieci i dorosłych

Poza standardową wystawą GSC przygotowuje również specjalistyczne warsztaty dla dzieci, rodzin i dorosłych. Dokładny grafik wydarzeń znajdziecie na ich stronie glasgowsciencecentre.org. Wydarzeniem, które przykuło moją uwagę i myślę że wybiorę się na niego podczas kolejnej wycieczki do Glasgow jest The Science of Whisky, które odbędzie się na wielkim ekranie planetarium.

Imax Cinema

Tuż obok Glasgow Science Centre znajduje się Imax Cinema. Jest to kino z największym ekranem w Szkocji. Można tutaj zobaczyć wiele najnowszych produkcji kinowych oraz pokazy edukacyjne w 3D.

Ceny biletów i godziny otwarcia

GSC jest otwarte niemalże każdego dnia przez cały rok, za wyjątkiem okresu zimowego kiedy centrum jest zamknięte w poniedziałki i wtorki. Aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów znajdziecie na stronie centrum (link wyżej).

Glasgow Science Centre, foto: M. Błażejczak

Foto: M. Błażejczak

Przy centrum znajduje się duży parking samochodowy, który jest płatny ale opłacając go w kasach centrum dostaniecie duży rabat i wasze auto będzie mogło tam stać cały dzień za kilka funtów.

W centrum znajduje się kawiarnia w której bez problemu zjecie lunch lub obiad. Przy wejściu znajdziecie sklep z pamiątkami, a toalety są umieszczone niemalże na każdym piętrze.

Jak dojechać do Glasgow Science Centre?

Z łatwością możecie tutaj dotrzeć samochodem, a auto zostawić zaraz przed wejściem do centrum.

Najbliższa stacja metra to Cessnock, która jest oddalona 15 minut spacerem od Glasgow Science Centre. Do centrum dojedziecie również autobusem, którego przystanek znajduje się zaraz obok wejścia. Aktualną listę autobusów znajdziecie również na stronie internetowej centrum.

W ładny dzień można również wziąć pod uwagę spacer lub wynajem roweru w jednym z miejskich punktów wynajmu jednośladów. Spacer z centrum będzie się odbywać wzdłuż rzeki Clyde i zajmie około 30-40 minut.

Wizyta w Glasgow Science Centre nie należy do najtańszych, ale mogę was zapewnić, że pieniądze te będą wydane rozsądnie. Czeka tam na was i wasze pociechy kilka godzin dobrej zabawy i nauki o otaczającym nas świecie.

Jeżeli odwiedziłeś Glasgow Science Centre podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej!