Kelvingrove Art Gallery and Museum to jedyne w swoim rodzaju muzeum w Glasgow, które każdego roku przyciąga ponad milion turystów. Sprawdź, co zachwyca podróżników w tym miejscu.
Kelvingrove Art Gallery and Museum w Glasgow (pol. Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove) zostało otwarte w roku 1901 jako część Glasgow International Exhibition (pol. Międzynarodowa Wystawa w Glasgow). Galeria znajduje się w zachodniej części miasta, na skraju parku Kelvingrove.
Zobacz także: przewodnik po Glasgow z trasami zwiedzania
Budynek Kelvingrove Art Gallery and Museum został wybudowany w stylu hiszpańskiego baroku z charakterystycznego dla Glasgow czerwonego piaskowca. Według mnie sama architektura galerii jest już atrakcją, która świetnie komponuje się z krajobrazem sąsiadującego parku.
Muzeum po otwarciu bardzo szybko stało się jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Glasgow, a wraz z National Museum of Scotland w Edynburgu jest jednym z najważniejszych obiektów muzealnych w Szkocji. W zbiorach galerii znajduje się ponad milion eksponatów, a podczas wizyty w 22. tematycznych galeriach będziecie mogli zobaczyć ponad 8 tysięcy z nich.
Zawartość:
Dzieła i wystawy Galerii i Muzeum Kelvingrove
W trakcie zwiedzania Kelvingrove Art Gallery and Museum można podziwiać eksponaty z niemal każdego stylu sztuki, który powstawał na przestrzeni wieków. Znajdziecie tutaj dzieła francuskiego impresjonizmu, włoskiego renesansu czy też dzieła wielkich mistrzów holenderskich z XVII wieku. Jednakże najważniejszym dziełem w galerii jest obraz Chrystus świętego Jana od Krzyża z 1951 roku katalońskiego malarza Salvador’a Dali, jednego z najważniejszych przedstawicieli surrealizmu.
Nazwa Kelvingrove pochodzi od rzeki Kelvin, która przepływa przez park Kelvingrove, obok którego znajduje się muzeum. Kelvingrove możemy przetłumaczyć jako gaj Kelvina.
Warto zwrócić również uwagę na galerię Mackintosh and the Glasgow Style, która jest poświęcona jednemu z najwybitniejszych szkockich artystów: Charles Rennie Mackintosh oraz innym twórcom tworzącym w Glasgow.
Poza sztuką Kelvingrove Art Gallery and Museum przygotowało dla zwiedzających jedną z najlepszych w Szkocji wystaw broni i amunicji pochodzących z XV i XVI wieku. Na gości czeka również ekspozycja poświęcona dinozaurom i historii naturalnej, której największym i najbardziej cenionym od ponad 100 lat artefaktem jest słoń azjatycki, sir Roger. Muzeum zaprasza także do odkrycia tajemnic starożytnego Egiptu oraz oryginalnego myśliwca Spitfire LA198 z 1944 roku.
W roku 2003 Kelvingrove zostało zamknięte na 3 lata, podczas których przeszło wielką rekonstrukcję. W 2006 roku zostało ono ponownie otwarte dla zwiedzających przez królową Elżbietę II. Po odrestaurowaniu w muzeum pojawiło się wiele wystaw multimedialnych oraz interaktywnych, które szczególnie cieszą najmłodszych.
Jedną z moich ulubionych ekspozycji w Kelvingrove jest wystawa Floating Heads (pol. Pływające Głowy), która składa się z ponad 50 twarzy, a każda z nich prezentuje inną mimikę wyrażającą myśli, emocje, przeżycia i nastroje, jak na przykład szczęście, smutek czy zaskoczenie.
Informacje praktyczne
Wiktoriańska katedra kultury, bo tak często jest nazywane Kelvingrove Art Gallery and Museum jest świetną atrakcją dla całej rodziny i będąc w Glasgow koniecznie musicie tutaj zajrzeć. Zwiedzanie muzeum jest darmowe, warto na nie przeznaczyć przynajmniej dwie godziny. Dobrym pomysłem jest wybrać się do muzeum w porze lunchowej, kiedy to o 13:00 od poniedziałku do soboty w głównym holu na wspaniałych organach z 1901 roku odbywa się darmowy recital. W niedzielę koncert odbywa się o 15:00 i bardzo często jest urozmaicony o śpiew chóru lub akompaniament innych instrumentów. Natomiast w piątki istnieje możliwość zwiedzania zabytkowych organów zaraz po zakończeniu występu.
Na miejscu znajdziecie kawiarnie, kilka sklepów z pamiątkami, toalety, a w pochmurne i zimne dni kurtki można zostawić w szatni.
Godziny otwarcia
Kelvingrove Art Gallery and Museum jest otwarte przez 7 dni w tygodni w następujących godzinach:
- poniedziałek – czwartek i sobota: 10:00 – 17:00,
- piątek i niedziela: 11:00 – 17:00.
Jak już wcześniej wspomniałem, wstęp do muzeum jest darmowy, a w ciągu dnia odbywają się dwie darmowe wycieczki z przewodnikiem o 11:00 i 14:30.
Jak dojechać do muzeum?
Bezpośrednio przy muzeum znajduje się płatny parking samochodowy. Z centrum Glasgow z łatwością dojedziecie tutaj bezpośrednim autobusem linii 2 SimpliCity, a najbliższa stacja metra to Kelvinhall SPT Subway Station. Spacer z centrum zajmie wam nieco ponad pół godziny.
Zostaw komentarz