Duart Castle to majestatyczny średniowieczny zamek na wyspie Mull, a zarazem dom jednego z najstarszych szkockich klanów, klanu Maclean.
Podróżując promem z Oban, pierwszą z atrakcji na wyspie Mull, którą będziecie mogli podziwiać jeszcze ze statku, jest 800 letnia rezydencja klanu Maclean, Duart Castle. Zamek wznoszący się na wschodnich krańcach wyspy jest od wieków istnym „strażnikiem” wybrzeża, kontrolującym statki płynące na Mull oraz przepływające przez cieśninę Sound of Mull.
Duart Castle twierdzą szkockiego klanu
Przez 800 lat Duart Castle był świadkiem wielu podniosłych i chwalebnych chwil klanu Maclean, jednakże na przestrzeni wieków były i trudniejsze momenty w jego historii. Największy kryzys, a zarazem upadek twierdzy nastąpił w roku 1691, kiedy to zamek został przejęty przez Archibalda Campbell, Pierwszego Księcia Argyll. Książe wraz ze swoją rodziną doprowadził do zdemolowania zamku Duart, który na dwa wieki stracił swój blask i prestiż, jakim cieszył się w regionie.
Przez kolejne stulecia Duart Castle zmieniał swoich właścicieli kilkukrotnie. Jednakże żaden z nich nie odważył się na odbudowę średniowiecznej twierdzy. Odrodzenie nastąpiło w roku 1910, kiedy to Sir Fitzroy Maclean, 26. przywódca klanu odkupił zamek i postanowił przywrócić mu jego dawny blask i chwałę. Od tego momentu zamek Duart stał się ponownie oficjalnym domem klanu Maclean i pozostaje nim po dzień dzisiejszy. Sir Lachlan Maclean, 28. szef klanu zamieszkuje w jego murach, w części nie udostępnionej zwiedzającym.
Duart Castle i klan Maclean ma również powiązanie ze słynnym agentem jej królewskiej mości 007. Podobno historia bohatera wojennego i prawdopodobnego szpiega Sir Fitzroya Hew Maclean była inspiracją dla Iana Fleminga do napisania książki o Jamesie Bondzie.
Obecnie do zwiedzania jest udostępniona najstarsza północna część zamku, w której można podziwiać oryginalne wyposażenie domu po jego odbudowie w 1910 roku. W sali balowej można zobaczyć obrazy oraz pamiątki związane z klanem Maclean. Znajduje się tutaj również ekspozycja broni. Na kolejnym piętrze można odkryć prywatne pokoje właścicieli z pierwszej połowy XX wieku, a na ostatnim poziomie znajduje się ekspozycja poświęcona historii klanu Maclean. Z tarasu widokowego na dachu można podziwiać spektakularną panoramę na cieśninę Sound of Mull i okoliczne wyspy.
Zamek Duart był również planem filmowym do kilku hollywoodzkich produkcji takich jak „Osaczeni” (1999) z Seanem Connerym oraz „48 godzin” (1971) z Anthonym Hopkinsem.
Duart Castle – informacje praktyczne
Duart Castle jest udostępniony zwiedzającym od początku kwietnia do połowy października w następujących godzinach:
- kwiecień – 10:30 – 16:00 (zamknięty w czwartki)
- maj – wrzesień: 10:30 – 17:00 (otwarty 7 dni w tygodniu)
- październik: 10:30 – 16:00 (zamknięty w czwartki)
Bilet wstępu na zamek dla osoby dorosłej kosztuje £9.50, a dla dzieci (4-15 lat) £4.50. W ofercie są również bilety ze zniżką dla studentów i seniorów oraz bilet rodziny.
Duart Castle jest świetnym miejscem do rozpoczęcia swojej przygody z Isle of Mull, ponieważ od przystani promowej w Craignure dzieli go tylko 10 minut jazdy samochodem. Dla pieszych turystów jest również możliwość zorganizowania busa z Craignure do Duart Castle. Wiecęj szczegołów można znaleźć na stronie duartcastle.com.
Na terenie posiadłości znajduje się również mała kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz toalety. W słoneczne dni warto rozważyć piknik pod murami zamku i podziwiać piękno otaczającej przyrody.
Zobacz także: inne zamki Szkocji
Zostaw komentarz