East Neuk to region we wschodniej części półwyspu Fife, gdzie znajdziemy piękne piaszczyste plaże, klify, zamki, bunkry oraz tajemnice Zimnej Wojny. Są tutaj również urokliwe knajpki, w których możemy skosztować lokalnych przysmaków.
Neuk to stare szkockie słowo oznaczające narożnik. East Neuk – wschodni narożnik półwyspu Fife, tak najkrócej można opisać geograficznie to miejsce.
Zawartość:
East Neuk czyli Szkocka Riwiera…
… i jest to nazwa zupełnie uzasadniona. Mogą to potwierdzić piękne piaszczyste plaże w Elie – gdy tylko świeci słońce i nie wieje wiatr jest to miejsce wprost idealne do opalania. Do tego zaraz obok, znajdziemy malownicze klify, które przypominają mi słynną Głowę Psa, która góruje nad Monako oraz ścieżkę łańcuchową. Jak dodamy do tego jeszcze piękne wille, pałace, zamki, najnowsze modele kabrioletów oraz restauracje z gwiazdkami Michelin to możemy poczuć klimat zbliżony do Francuskiej Riwiery.
Co warto zobaczyć na East Neuk?
Zwiedzanie East Neuk warto zacząć w miejscowości Lower Largo, małego rybackiego miasteczka, które charakteryzuje się tradycyjną zabudową. Jest to zarazem miejsce urodzenia Alexandra Selkrik – zapewne nigdy o nim nie słyszeliście, a to właśnie jego historia była inspiracją dla Daniela Defoe do napisania książki o najsłynniejszym rozbitku na świecie imieniem Robinson Crusoe. Na fasadzie domu w którym urodził się Alexander Selkrik znajduje się pamiątkowa tablica oraz posąg rozbitka.
Lower Largo
Lower Largo posiada również interesującą plażę, która ma dwa oblicza. Podczas przypływu woda zakrywa prawie całą jej powierzchnię, natomiast gdy jest odpływ z morza wynurzają się ogromne skały, po których możemy się wspinać i szukać skarbów przyniesionych przez morze.
Stare brytyjskie prawo mówi o tym, że to, co zostanie wyrzucone przez morze na brzeg jest bezpańskie i może być przywłaszczone przez znalazcę. Warto więc bacznie rozglądać się podczas plażowania, a nuż znajdziemy drogocenny skarb.
Upper Largo
Upper Largo jest usytuowane powyżej Lower Largo – jak sama nazwa wskazuje lower – dolne, upper – górne. Jest to kolejne miejsce po Saint Andrews, które jest bliskie Polakom. To tutaj żołnierze 1. Samodzielnej Brygady Spadochroniarzy trenowali skoki w ośrodku nazwanym później Małpim Gajem. Polski oddział stacjonował w Largo House, który niestety przetrwał do naszych czasów tylko jako ruina.
Elie
Elie to najlepsze miejsce na plażing, a to dzięki cudownej piaszczystej plaży. W letnie słoneczne dni lokalsi bardzo chętnie przyjeżdżają tu, żeby wylegiwać się na słońcu oraz kąpać w morzu. W porcie możemy wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing, kajaki, czy przejechać się na bananie i… dużo więcej.
Największą atrakcją miasteczka są jednak klify i ścieżka łańcuchowa u ich podnóża. Klify znajdują się kawałek na zachód od miasteczka (około 10 minut spaceru wzdłuż plaży). Na szczycie klifów znajdują się fortyfikacje z czasów II wojny światowej. Pełen opis tej atrakcji wkrótce pojawi się na blogu.
W czasie II wojny światowej Brytyjczycy obawiali się, że inwazja niemiecka na UK, może się rozpocząć na półwyspie Fife. Zostały tutaj ulokowane różnego rodzaju bunkry, działa i stacje ostrzegawcze. Pozostałości po wojskowej zabudowie z czasów ostatniej wojny można znaleźć np. na klifach w Elie.
Pittenweem
Pittenweem to mała rybacka miejscowość z zabytkowym portem oraz charakterystyczną zabudową, która momentami bardziej mi przypomina architekturę małego greckiego miasteczka usytuowanego na wybrzeżu ciepłego Morza Śródziemnomorskiego niż Szkocji. Może właśnie dlatego jest to miejsce zamieszkane przez rzesze artystów, a na małych i wąskich uliczkach znajdziemy kilka galerii sztuki.
Raz do roku w sierpniu organizowany jest Pittenweem art Festival. Wstęp na festiwal jest darmowy, a wystawy w większości są wystawiane w prywatnych domach artystów lub kolekcjonerów. Dzięki temu możemy podejrzeć jak żyją lokalsi i gdzie powstają lokalne arcydzieła. Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu pittenweemartsfestival.co.uk.
Podczas spaceru po miejscowości, warto zajrzeć w przesmyk Cove Wynd (pomiędzy High Street, a portem). Znajdziemy w nim St Fillans Cave. Jest to jaskinia, która w dawnych czasach służyła jako miejsce do przechowywania łodzi, a od 1935 jest to chrześcijańskie sanktuarium, w którym mogą się odbywać nabożeństwa. Wstęp do jaskini jest płatny i wynosi £1 za osobę dorosłą, dzieci wchodzą za darmo. Klucz do kaplicy możemy dostać w kawiarni The Cocoa Tree Shop na 9 High Street. Kaplice zwiedzamy samodzielnie i po skończeniu zwiedzania należy klucz odnieść z powrotem do kawiarni.
Anstruther
Anstruther to pełne życia rybackie miasteczko w którym możemy posmakować podobno najlepszego Fish and Chips w Szkocji. W porcie znajdziemy kilka knajpek oferujących słyną rybę z frytkami, ale do najpopularniejszych należy Anstruther Fish Bar. Restauracja poza licznymi tytułami najlepszego baru z rybą i frytkami w Szkocji, może się pochwalić referencjami od rodziny królewskiej, a dokładnie od Księżnej Camilli, której mąż najprawdopodobniej będzie następnym królowem Wielkiej Brytanii.
Fish and chips, czyli ryba z frytkami, zazwyczaj jest to łupacz ang. haddock w sekretnej panierce (batter) podawany z grubymi frytkami domowej roboty. Większość barów podaje własne frytki ze szkockich ziemniaków. Lokalsi dodatkowo skrapiają całość octem (vinegar) i posypują solą. Do popularnych przystawek należy sos curry oraz puree z groszku.
Ponadto w Anstruther znajdziemy Szkockie Muzeum Rybołówstwa – Scottish Fisheries Museum, które jest godne polecenia ponieważ w ciekawy sposób przedstawia historię lokalnych rybaków oraz ewolucję rybołówstwa w Szkocji. Dodam, że wewnątrz znajdują się oryginalne kutry rybackie, po których możemy spacerować i poczuć się jak rybacy z minionej epoki. To właśnie dzięki temu jest to świetna atrakcja zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Raz do roku ma miejsce Anstruther Harbour Festival, podczas którego odbywają się różnego rodzaju eventy. Do najbardziej ciekawych można zaliczyć paradę dudziarzy oraz możliwość zwiedzanie lokalnych łodzi rybackich. Więcej informacji znajdziesz na stronie festiwalu anstrutherharbourfestival.co.uk.
Z Anstruther możemy również popłynąć w krótki rejs na wyspę Isle of May, gdzie znajduje się latarnia morska oraz lęgowiska przeróżnych gatunków ptaków.
Zostaw komentarz