Komunikacja miejska w Edynburgu to przede wszystkim autobusy, do których dołączyła w 2014 r. linia tramwajowa. Transport publiczny Edynburga jest sprawny i ułatwia poruszanie się po mieście. W tym artykule znajdziesz ceny biletów i zasady podróżowania.

Komunikacja miejska w Edynburgu jest dobrze zorganizowana i pozwala łatwo przemieszczać się po mieście. Bilety można kupić także w aplikacji mobilnej, a z piętrowych autobusów miejskich warto podziwiać piękny Edynburg. Dla pasażerów denerwująca może być chyba tylko ogromna liczba przystanków, które na jednej linii mogą być rozstawione tak blisko siebie, że podróż trwa bezsensownie długo. Za to w czasie jazdy można korzystać z bezpłatnego WiFi dostępnego w każdym pojeździe, a nowe autobusy linii 22 mają nawet gniazdka do ładowania telefonu!

Komunikacja miejska w Edynburgu – autobusy miejskie i tramwaje

Głównym miejskim przewoźnikiem jest Lothian Buses, z którym dotrzesz do wszystkich najważniejszych miejsc i dzielnic Edynburga. Autobusy kursują regularnie od wczesnego rana do wieczora, a potem dostępne są kursy nocne. W mieście funkcjonuje także jedna linia tramwajowa, uruchomiona w 2014 r. Łączy ona centrum miasta z lotniskiem.

Transport publiczny w każdym mieście działa według lokalnych zasad i nie inaczej jest w stolicy Szkocji. Trzeba więc wiedzieć, że przed podróżą należy ustawić się w kolejce na przystanku. Mieszkańcy grzecznie czekają gęsiego i wchodzą na pokład bez przepychanek i należy uszanować ten porządek również czekając w kolejce. Nadjeżdżający autobus zatrzymujemy machnięciem ręki, a chęć opuszczenia pojazdu sygnalizujemy przyciskając stop wewnątrz autobusu. Posiadany ważny bilet zawsze trzeba wyraźnie okazać kierowcy podczas wchodzenia, a jeśli nie mamy biletu, należy takowy kupić. Są one dostępne u kierowcy autobusu oraz w automatach na przystankach linii tramwajowej. Maszynista w tramwaju nie sprzedaje biletów.

Rozkład autobusów i tramwajów w Edynburgu znajdziesz znajdziesz na przystankach oraz na mapach Google. Korzystanie z tej aplikacji w telefonie bardzo ułatwia podróżowanie po mieście i planowanie przesiadek. Wystarczy wskazać punkt docelowy i wybrać dojazd komunikacją miejską. Aplikacja od razu wskaże najlepsze połączenia, z przesiadkami i czasem odjazdu. Potrzebny będzie oczywiście dostęp do internetu, by mogła pobierać aktualne dane.

Ceny biletów na autobus i tramwaj w Edynburgu

Komunikacja miejska w Edynburgu jest płatna, a dla podróżnych przygotowano wiele różnych opcji dostępu. Tutaj wymienię tylko te najpopularniejsze i najbardziej przydatne podczas zwiedzania Edynburga. Bilet na jeden przejazd kosztuje £1.70 (80p dziecko) i nazywa się SINGLEticket. Możesz go kupić u kierowcy. Należy przygotować wcześniej odliczoną kwotę, powiedzieć kierowcy, że chcemy właśnie ten bilet i wrzucić pieniądze do czerwonej skrzyneczki. Pamiętaj, że kierowca nie ma dostępu do pieniędzy, więc nie wydaje reszty!

Jeżeli planujesz podróżować autobusami i tramwajami w Edynburgu więcej niż 2 razy jednego dnia, opłaci się kupić DAYticket. Jest dostępny u kierowcy i kosztuje £4 (£2 dziecko). Pozwala przemieszczać się wielokrotnie tego samego dnia w mieście i może być tańszą alternatywą dla turystycznych autobusów z przewodnikiem audio Hop-On Hop-Off. Uwaga – nie możesz wykorzystać tego biletu na podróż tramwajem na lotnisko! W tym celu należy kupić np. ważny cały dzień Network DAYticket za £9 (£4,5 dziecko). Oba bilety można kupić u kierowcy, a podczas wsiadania do kolejnego pojazdu należy wyraźnie okazać bilet, bo jest na nim nadrukowana aktualna data.

Jeżeli masz ze sobą bagaż podróżny, nie musisz kupować dodatkowego biletu na autobus lub tramwaj w Edynburgu.

Warto jeszcze wspomnieć, że bilet nocny (NIGHTticket) kosztuje £3 i pozwala podróżować przez cała noc. Z kolei na wieczorny wypad do centrum warto zaopatrzyć się w DAY&NIGHTticket, który kupisz za £3,50 u kierowcy tylko po godz. 18. Dojedziesz nim dziennym autobusem i wrócisz nocnym.

Bilety możesz także posiadać na plastikowej karcie citysmart, którą się doładowuje, a następnie przykłada do czytnika w pojeździe.

Bilet mobilny na autobus i tramwaj w Edynburgu

Niektóre z dostępnych u przewoźnika biletów można kupić wygodnie w aplikacji mobilnej dostępnej na telefony z Androidem oraz iPhone. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli kupujesz pojedyncze bilety. Nie trzeba mieć odliczonej gotówki, bo bilet kupuje się w aplikacji, a kierowcy tylko pokazuje ekran w momencie wejścia na pokład. Możesz wcześniej kupić dowolną ilość biletów i potem tylko je kasować jednym klikiem kiedy autobus właśnie podjeżdża. W programie jest kilka metod płatności za bilety. Warto jednak pamiętać, że każdy pasażer musi mieć własną aplikację na własnym telefonie, z wyjątkiem biletu rodzinnego. Czyli nie możesz kupić na jednym urządzeniu np. biletu SINGLEticket dla dwóch osób jadących wspólnie. Aplikacja nazywa się Transport for Edinburgh M-Tickets i warto ją pobrać przed przyjazdem do Szkocji.

Dodatkowe informacje o autobusach i tramwajach w stolicy Szkocji znajdziesz na stronie transportforedinburgh.com.

Zobacz także: jak dojechać z lotniska do Edynburga