Pogoda w Szkocji jest zmienna i nieprzewidywalna. Przeczytałem taki komentarz w kilku przewodnikach o Szkocji, ale czy ciągle tu pada i wieje? Szkoci mówią: If you don’t like the weather, wait a minute (jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę) i perfekcyjnie w ten sposób opisują warunki atmosferyczne w swojej ojczyźnie.
Zawartość:
Pogoda w Szkocji – cztery pory roku
Mieszkam na wschodnim wybrzeżu Szkocji w Kirkcaldy, niedaleko Edynburga i opis przedstawiony poniżej będzie dotyczył tego regionu. Różnica między wschodnim, a zachodnim wybrzeżem jest taka, że na zachodzie po prostu więcej pada. Jest to spowodowane frontami atmosferycznymi (bardzo często deszczowymi), które nadciągają znad Atlantyku.
Wiosna w Szkocji
Wiosna w Szkocji rozpoczyna się pod koniec marca, kiedy to na trawnikach zaczynają się pojawiać żonkile, krokusy i przebiśniegi. Parki i skwerki wyglądają wtedy niezwykle kolorowo, a mieszkańcy czują przypływ energii po zimie. Średnia temperatura wynosi od 7 do 13 stopni, chociaż zdarzają się i takie dni kiedy słupek rtęci dochodzi do +20 stopni lub spada poniżej 5.
Statystycznie kwiecień i maj są miesiącami z najmniejszą ilością opadów. Wiosną bardzo przyjemnie zwiedza się główne atrakcje Edynburga, ponieważ nie ma jeszcze tłumu turystów jak latem.
Lato w Szkocji
Lato jest najpiękniejszą porą roku w Szkocji. Dni są wtedy bardzo długie – najdłuższy trwa 17 godzin i 30 minut. Dla porównania w Polsce jest on o około 45 minut krótszy. Średnia temperatura latem wynosi od 15 do 17 stopni celsjusza, a kiedy przekroczy 20 stopni robi się naprawdę “gorąco”. Trzeba jednak dodać, że gdy tylko “lokalsi” zobaczą słońce chodzą w krótkich spodenkach i nieważne czy jest to zima czy lato. Należy jednak uważać, bo w słońcu może być przyjemnie i ciepło, ale jak tylko schowa się za chmurę możemy poczuć dość szybki spadek temperatury. Warto w takim przypadku mieć ze sobą długi rękaw, żeby nałożyć go na siebie i nie marznąć.
Jesień w Szkocji
Jesień w Szkocji zaczyna się od października i również od października większość atrakcji jest krócej otwartych, a niektóre (zwłaszcza te na prowincji) są zamykane na okres jesienno – zimowy.
Średnia temperatura wacha się od 8 do 14 stopni celsjusza i dzień robi się coraz krótszy. Nie znaczy to jednak, że jest to zła pora na odwiedzenie Szkocji. Jesienią warto się wybrać na wędrówki i podziwiać jako zielona Szkocja przygotowuje się do zimy i zmienia barwy na czerwono – złoto – pomarańczowe, a na wzgórzach kwitnie wszechobecny wrzos. Jesienna pogoda w Szkocji potrafi dodać uroku szkockim miasteczkom!
Zima w Szkocji
Średnie temperatury zimą na wybrzeżu wahają się na poziomie 5 stopni celsjusza i tylko okazjonalnie spadają poniżej zera, a nawet jeśli, to na bardzo krótki okres. Zjawisko śniegu nie występuje prawie wcale, bo nawet jak pada to po chwili topnieje.
Inna sytuacja panuje w Highlandach (szkockie góry). Tutaj zima jest już dużo bardziej sroga i temperatury spadają poniżej zera, a śnieg utrzymuje się przez dłuższy okres. Ale dzięki temu Szkocja jest jedynym miejscem w Wielkiej Brytanii, w którym możemy uprawiać sporty zimowe w jednym z pięciu ośrodków narciarskich takich jak Glenshee czy Cairngorm Mountain.
Deszcz w Szkocji
Pogoda w Szkocji to temat, którego nie można poruszać milcząc o deszczu. W Szkocji pada i będzie padać, ale rzadko się zdarza, żeby padało przez cały dzień. Mówiąc o deszczach warto podkreślić, że na zachodnim wybrzeżu opady występują dużo częściej niż na wschodnim, a główny ośrodek turystyczny – Edynburg znajduje się właśnie na wschodzie kraju. Warto jednak być przygotowany na deszcz o każdej porze roku i wyposażyć się w kurtkę przeciwdeszczową. Parasol? Hmm… Nie polecam. Przy silnym wietrze, który często towarzyszy opadom może okazać się, że będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał. Nieprzemakalna kurtka z kapturem zdecydowanie lepiej się sprawdzi.
Jak spakować się do Szkocji?
Stare szkockie przysłowie mówi: „There is no such thing as a bad weather, only the wrong clothes!” (nie ma złej pogody, tylko ubiór jest nieodpowiedni). Dlatego jadąc do Szkocji warto być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne i być ubranym na tak zwaną cebulę. Nawet latem warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową czy nawet cienką czapkę na głowę. Oczywiście trzeba mieć ze sobą długie spodnie i pełne buty. Na ulicy zapewne zobaczycie szkotów w krótkich szortach i japonkach (nawet w środku zimy), ale to jest temat na kolejny artykuł.
Zostaw komentarz