Loch Leven jest świetnym miejscem na kilkugodzinny wypad za miasto żeby poobcować z naturą, historią lub spędzić czas trochę bardziej aktywnie na rowerze lub spacerując. W letnie dni jest to świetne miejsce na piknik z rodziną czy znajomymi.

W Anglii na jezioro mówi się lake, a w Szkocji nazywamy je loch. Wymawiamy dokładnie tak samo jak polskie średniowieczne zamkowe więzienie czyli… loch. Loch Leven to ładne jezioro leżące blisko Kirkcaldy, które oferuje całkiem sporo atrakcji. Warto się tam udać o każdej porze roku.

Co można robić nad Loch Leven?

Oto kilka propozycji spędzenia czasu nad Loch Leven:

Loch Leven Castle

Loch Leven Castle jest chyba najbardziej popularną atrakcją w pobliżu jeziora. Zamek został zbudowany na wyspie w północnej części zbiornika. Można się tam dostać za pomocą łódki.

Loch Leven Heritage Trail

Wokół jeziora prowadzi ścieżka Loch Leven Heritage Trail, której długość wynosi 21 km. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony na całej swojej długości i na każdym rozwidleniu znajdziemy drogowskazy z kierunkiem i odległością do kolejnego punktu. Co ciekawe odległości są podane w kilometrach, a nie milach. Podobnie jak na trasach rowerowych w całym UK.

Wzdłuż ścieżki co kawałek umieszczone są informacje o regionalnej faunie i florze, którą możemy podziwiać w danym miejscu. Znajdziemy również kilka obserwatoriów wildlife watching, w których możemy się zakamuflować i przy odrobinie szczęścia zobaczyć dzikie ptactwo i zwierzęta, na przykład wydrę otter, rokitniczka sedge warbler, zimorodka kingfisher.

Dodatkowo na południu znajduje się RSPB, gdzie możecie zgłębić swoją wiedzę o ptactwie występującym nad Loch Leven, ale o tym w dalszej części artykułu.

Szlak jest dość różnorodny. Po północnej i wschodniej stronie spacerujemy albo wzdłuż brzegu jeziora lub przez las. Natomiast od południa ścieżka troszeczkę zmienia swój klimat i pojawiają się na niej małe wzniesienia. Zachodnia strona z kolei charakteryzuje się tym, że prowadzi przez lokalne pola, na których możemy obserwować pasące się owce, krowy i highland cattles (szkockie długowłose piękności). Na całej zachodniej stronie mamy piękny widok na Loch Leven i Lomond Hills Regional Park.

Ścieżka jest przystosowana zarówno na piesze jaki i rowerowe wycieczki. Jeżeli nie posiadasz roweru, a chciałbyś pokonać trasę na dwuśladzie to możesz go wypożyczyć. Szczegóły na stronie lochlevencycles.co.uk.

Na pokonanie całej ścieżki pieszo potrzeba około 4 – 5 godzin, a rowerem można ją przemierzyć w niecałe dwie godziny.

Royal Society for the Protection of Birds – RSPB

Na południowej stronie jeziora znajduje się wspomniana wcześniej RSPB, czyli królewska organizacja chroniąca ptaki. Możecie się tutaj dowiedzieć, które gatunki ptaków są prawnie chronione oraz jakie ptaki przyleciały nad Loch Leven na zimowisko z Islandii, a które mieszkają tutaj przez cały rok. W restauracji nad visitor centre znajduje się punkt obserwacyjny z darmowymi profesjonalnymi lornetkami, przez które można wyszukać i podziwiać miejscowe okazy.

Moim zdaniem jest to świetne miejsce na wycieczkę dla rodziny z dziećmi, ponieważ najmłodsi mogą nauczyć się jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego oraz poznać ptaki żyjące w okolicy Loch Leven. RSPB organizuje różnego rodzaju wydarzenia przez cały rok, więc warto jest się tutaj wybrać o każdej porze roku. Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie: rspb.org.uk/lochleven.

Wstęp na teren parku zarządzanego przez organizację jest płatny i wynosi £5 dla osoby dorosłej, £1 dla dziecka (5 – 17 lat), a bilet rodziny to wydatek £10.

Loch Leven – piknik

Loch Leven jest też świetnym miejscem na rodzinny lub przyjacielski piknik. Zarówno od północy na parkingu przy Kirkgate Park, jak i od południa przy Loch Leven’s Larder znajdziemy miejsce na piknik i grillowanie.

Kiedy jechać nad Loch Leven?

Loch Leven jest atrakcją całoroczną, no chyba że pada lub wieje silny wiatr :), ale generalnie przez cały rok możemy spacerować wzdłuż jeziora i podziwiać piękno miejscowej natury, która zmienia się wraz z porami roku.

Jedzenie nad Loch Leven

W bezpośredniej okolicy jeziora znajdują się cztery punkty gastronomiczne:

  • Boat House – restauracja przy przystani, z której odpływają łodzie na zamek,
  • Loch Leven’s Larder – farm shop z restauracją i placem zabaw w pn-zach części,
  • Loch Leven Lodges – bar na południowym brzegu,
  • RSPB – knajpka przy visitor centre,

więc jeśli zgłodniejemy podczas wędrówki możemy wstąpić do nich na mały poczęstunek.