Loch Leven Castle, czyli forteca i więzienie z XIV wieku znajduje się na wyspie na jeziorze Loch Leven. Jest to świetna atrakcja dla każdego spragnionego zwiedzania średniowiecznych zamków i jednocześnie obcowania na łonie natury.

Loch Leven Castle zbudowano w malowniczym miejscu na wyspie Castle Island w północnej części jeziora Loch Leven. Na wyspę możemy się dostać za pomocą małych łódek (super atrakcja dla najmłodszych), które odbierają nas w przystani w Kinross i po około 15-minutowym rejsie łódka wysadza turystów przy pomoście na wyspie.

Wyspę zwiedzamy indywidualnie bez przewodnika, ale na całym obszarze są rozmieszczone tablice informacyjne, z których możemy poznać historię zamku i jego mieszkańców.

Loch Leven Castle więzieniem królowej Marry

Jak już wspomniałem wcześniej Loch Leven Castle służył również jako więzienie, a do najsłynniejszych jego pensjonariuszy należy zaliczyć Marry, Queen of Scots, która jest najbardziej znanym szkockim monarchą, głównie przez swoje tragiczne losy. W 2013 roku powstał film Maria, Królowa Szkotów opisujący historię jej życia.

Maria była więziona na zamku Loch Leven w roku 1567. Podczas tego okresu została zmuszona do abdykacji z tronu szkockiego oraz do ucieczki ze Szkocji. Uciekła dzięki pomocy Willie Douglas, który miał dostęp do klucza od jej celi i nie potrafił się oprzeć jej urokowi osobistemu. Z jego pomocą wydostała się z wyspy i uciekła do Anglii. Po ucieczce, nigdy więcej już nie zobaczyła swojego rodzinnego kraju, Szkocji.

W czasach średniowiecznych zamek zajmował całą powierzchnię wyspy. Przez ostatnie kilkaset lat poziom wody w Loch Leven obniżył się, dzięki czemu wyspa się powiększyła i możemy teraz po niej spacerować jak również zrobić piknik po zwiedzaniu zamku na jednej z ławek czy też na trawie.

W XVI wieku właściciele zamku postanowili wybudować nową siedzibę nad brzegiem jeziora, która w 1675 została zakupiona przez Sir Williama Bruce’a – królewskiego architekta w Szkocji. Na terenie posiadłości wybudował on pałac Kinross House, który stał się jego domem. Przez długi okres był on nazywany najzimniejszym domem w Szkocji, ponieważ posiadał tylko 4 grzejniki. Aktualnie dom należy do prywatnych właścicieli i nie jest udostępniony do zwiedzania, ale z brzegu jeziora oraz z wyspy możemy podziwiać jego piękną bryłę.

Czas na zwiedzanie Loch Leven Castle jest nieograniczony, musimy tylko pamiętać, że łódki między wyspą a zamkiem kursują średnio raz na godzinę. To wystarczy, by zwiedzić zamek i zrobić sobie mały spacer po wyspie.

Zwiedzanie Loch Leven Castle

Zwiedzanie zamku jest możliwe od 1 kwietnia do 30 października w godzinach 10:00 -16:45 (ostatni rejs na wyspę). W październiku ostatni rejs jest o 15:45. W okresie zimowym atrakcja jest zamknięta. Wybierając się do Loch Leven Castle warto również sprawdzić aktualną pogodę w Kinross, ponieważ przy złych warunkach atmosferycznych, a zwłaszcza przy silnym wietrze łódki nie kursują pomiędzy stałym lądem, a wyspą.

Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi £7,50, dzieci (5-15) £4,50 oraz seniorzy (60+) £6,00. W cenie biletu jest wliczony prom na wyspę.

Do Loch Leven najłatwiej dostaniemy się samochodem. Czas podróży z Edynburga wynosi niecałą godzinę. Po drodze możemy się zatrzymać w South Queensferry, gdzie można podziwiać piękny widok na most Forth Bridge i Forth Road Bridge.